Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SON GÜNLERIN EN SIK GÖRÜLEN HASTALIGI SOGUK ALGINLIGINDAN KORUNUN

Son zamanlarda kafamizi ne yöne çevirsek hapsiran bir insan görüntüsü ya da öksürük sesleri ile karsilasiyoruz. Havalarin sogumasi ve kapali ortamlarda geçirilen sürenin artmasi ile çevremizdeki pek çok insan soguk alginligindan sikayetçi. Peki hastaliga yakalanmamanin ve hastalanildigi takdirde iyilesmenin yollari neler? Memorial Hastanesi Iç Hastaliklari Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Yavuz Baykal, “Soguk alginligi ve tedavisi” hakkinda bilgi verdi.

Soguk alginligi çesitli virüslere bagli olarak ortaya çikan ve kendini bogazda rahatsizlik hissi, öksürük ve burun akintisi ile gösteren virüslere bagli bir enfeksiyon hastaligidir. Iki yüzden fazla farkli virüs soguk alginligina neden olabilmektedir. Bunlardan rinovirüsler hastaligin 1/3’inden sorumludur ve 110 farkli rinovirüs tipi vardir.

Çocuklar daha çabuk etkileniyor

Eriskinler bir yil içersinde 2-4 kez hastaliga yakalanirken; çocuklar yilda 6-8 kez gibi daha yüksek oranlarda hastaliga yakalanabilirler. Hastalik daha çok Eylül ve Mayis aylari arasinda ortaya çikar.

Soguk alginligi oldukça bulasici bir hastaliktir. Siklikla virüs içeren hava damlaciklari ve virüsün bulundugu esyalarla temas ile bulasir. Çocuklar hastaligi eriskinlere göre daha agir geçirirler ve ates daha siktir. Sigara içenlerde hastalik belirtileri daha agir seyreder.

Öksürük sikayetleri devam ediyorsa dikkat!

Soguk alginligi birkaç gün içersinde iyilesen bir hastaliktir. Bununla beraber virüs vücudun diger kisimlarina yayilarak sinüzit, kulak iltihaplanmasi ve bronsite neden olabilmektedir. Uzamis öksürük durumlarinda sinüzit akla gelmelidir. Astim, kronik bronsit ve amfizemli hastalarda sikayetler birkaç haftaya kadar uzayabilir. Yine soguk alginligi sonrasi öksürük 4-8 haftaya kadar sürebilmektedir. Bu tip öksürükler astim benzeri sikayetlerle iliskili olabilir ve astim ilaçlarinin kullanilmasini gerektirebilir. Soguk alginligi olan bir kisiler;

Sikayetleri agirlasirsa
Atesleri yükselirse
Kulakta agri olusursa
Sinüzit tipi bas agrisi olusursa
Öksürük uzarsa
Astim gibi kronik akciger problemi gelisirse derhal doktora basvurulmalidirlar.

Hava degisimlerinin soguk alginligina neden olduguna dair hiçbir bilimsel veri yoktur. Yine egzersiz, diyet ve büyümüs bademcik ile genizetinin soguk alginligina yatkinlik yarattigina dair de hiçbir kanit yoktur.

Bu belirtilere dikkat!

Soguk alginligi;

Burun tikanikligi ve akintisi
Bogazda rahatsizlik hissi, kuruluk
Öksürük
Ses boguklasmasi
Tat ve koku hissinde azalma ile kendini gösterir.

Geç alinan ilacin yarari olmaz

Hastaligin tedavisinde kullanilan ilaçlar tedavi edici özellige sahip degillerdir. Kullanildiklarinda hastalarda geçici bir rahatlama saglarlar. Ilaçlar hastaligin erken döneminde rahatsizliklar olusmaya basladiginda kullanilmalidirlar.

Özellikle çocuklariniza ilaç verirken dikkat edin!

Tedavide agri ve ates için parasetamol, aspirin gibi ilaçlar kullanilirsa da, bu ilaçlardan aspirinin çocuklarda (5-12 yas) karaciger ve nörolojik rahatsizliklarla kendini gösteren “Reye sendromu”na yol açmasi nedeniyle kullanilmasi önerilmez. Yine bu ilaçlar astimi tetikleyebilecegi ve ülsere neden olabileceginden dikkatli olunmalidir.

Hastalarda burun tikanikligi, öksürük ve burun akintisi dekonjestan, antihistaminik veya bunlarin kombinasyonu ile tedavi edilebilir. Tiroid hastaligi ve hipertansiyonu olanlarin burun tikanikligi giderici ilaçlari kullanmamalari önerilir.

Soguk alginligi sikayetinde antibiyotik önerilmiyor

Halihazirda soguk alginliginin tedavisinde virüslerin zararlarini önleyen bir ilaç yoktur. Antibiyotikler soguk alginligi tedavisinde kullanilmazlar. Ancak hastalik seyri sirasinda bakteriyel bir komplikasyon gelismisse kullanilabilirler. Halk arasinda yaygin kullanilan ekinezya, ökaliptus, garlik, bal, limon, çinko ve C vitamini gibi bitkisel kaynakli maddelerin yararli olduguna dair hiçbir bilimsel veri yoktur.

Hastalar uygun miktarlarda sivi almalidirlar. Günde 8 bardak su veya meyve suyu bogazin daha yumusak olmasini ve akintinin kolaylasmasini saglayacaktir. Kafein içeren kahve, çay ve kolali içecekler ile alkolden uzak durulmalidir, çünkü bu ilaçlar susuzluga neden olarak bogazi kurutacaktir.

Sigara kullananlar için soguk alginligi belirtileri daha agir seyrediyor

Hastalik döneminde sigara içenlerin sigarayi birakmalari veya sigara içilen ortamlardan uzak durmalari gerekir. Sigara dumani bogazi tahris ederek öksürük ve bogaz agrisi sikayetlerinin artmasina neden olacaktir. Çalisanlarin veya okula gidenlerin iyilesinceye kadar ise ve okula ara vermeleri gerekir.

Soguk alginligini önlemek son derece zorsa da, asagidaki tedbirlerin alinmasinda yarar vardir:

Soguk alginligi olan kisilerle özellikle ilk birkaç gün içerisinde temastan kaçinin
Soguk alginligi olan bir kisi ile temastan sonra ellerinizi yikayin
Ellerinizi burundan uzak tutmaya çalisin
Ellerinizi kurularken ayri bir havlu kullaniniz
Öksürük ve hapsirmasi olan kisiler bir maske ile agiz ve burunlarini kapatmalidirlar
Soguk alginligi olanlar özellikle astim, kronik akciger hastaligi olanlardan uzak durmalidirlar.

Tedavide;

Yatak istirahati
Bol sivi alinmasi
Gargaralar
Burun jelleri
Parasetamol kullanilabilir.
Asi çalismalari ise devam etmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası