Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEGINIZ UYUSUN DA BÜYÜSÜN

Çocuklarin gelisimi için yeterli uyku düzeninin saglanmasi gerekiyor. Büyüme hormonlarinin salgilandigi bu evrede yorgunluk atilarak vücut dinleniyor, yapi tasi proteinler olusturuluyor. Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Dr. Gülsemin Güloglu, çocuklarin huzurlu bir uyku geçirmesi için yapilmasi gerekenler hakkinda bigi veriyor.

Uyku çocugun temel ihtiyaçlarindan biridir. Büyüme hormonlari uyku sirasinda salgilanir. Uyku ayni zamanda karmasik bir beyin islevidir. Üç dönemden olusur; uykuya dalma, rüyasiz uyku dönemi ve rüyali uyku dönemi. Ilk dönemde çevre ile ilgi azalir. Rüyasiz uyku döneminde fiziksel yorgunluk atilarak beden dinlenir, büyüme hormonu bu dönemde salgilanir ve yapi tasi proteinler olusturulur. Rüyali uyku döneminde ise göz kapaklarinda ve gözlerde hareketler görülür. Bu dönem yenidogan döneminde uykunun yarisini bir yasindan itibaren yaklasik beste birini olusturmaktadir.

Yeni dogan bebekler ortalama ne kadar uyur?

Yenidogan bebekler günde ortalama 16-17 saat ancak araliklarla uyurlar. Bir kerede kesintisiz olarak ancak 1-2 saat uyurlar. Çocuk büyüdükçe uyku ihtiyaci azalir, okul öncesi dönemde 10-12 saat uyku ve 1 saatlik gündüz uykusu yeterlidir.

Bebeklerin uyku düzeni nasil saglanir?

Uyku düzeni kazandirmak için ilk aylar erken olacaktir. Özellikle ilk ayda bebek aglayarak emme ihtiyacini belirtecek, ayrica kendini güvende ve rahat hissetmesi için de kucaginiza almaniz gerekecektir. Özellikle meme emen bebekler biberonla beslenenlere göre daha sik beslenme ihtiyaci duyacaklar ve daha sik uyanacaklardir.

Bu aylarda saglikli uyku aliskanliklari edinmesini nasil saglayabiliriz?

Ilk aylari atlattiktan sonra uyku düzeni için yapilabilecekler;

Bebeginiz uykuya dalmadan önce sessiz bir dönem geçirmesini saglayin. Isiklari azaltma, sakin bir müzik dinletme, banyo yaptirma gibi bir rutin gelistirmeye çalisin. Bunlarin düzenli yapilmasi bebeginize uyku saatinin geldigini hissetirecektir.

Bebegin kendi kendine uyumasi amaciyla aglamasina göz yummak dogru mudur?

Ilk 2-3 ayi geçirdikten sonra bebegin kendiliginden uykuya dalmasini saglamak için aglamasina göz yummak zamanla ise yarayabilir. Ancak bu konuda ne kadar sabirli ve kararli olabileceginiz önemlidir. Böyle bir seye karar verdiginizde kararlilikla devam ettirmek önemlidir. Eger bunu basaramayacaginizi düsünüyorsaniz sistematik uyandirma adi verilen bir program uygulayabilirsiniz. Bunun için bir hafta boyunca bebegin uyandigi saatleri kaydedin ve yarim saat öncesinde bebegi uyandirip bakimlarini yaptiktan sonra tekrar uyutmaya çalisin ve aralardaki süreyi giderek arttirin. Bu arada bütün bebeklerin farkli oldugunu ve bebeginiz için en iyi yöntemi deneyerek saptayabileceginizi unutmayin.

Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Dr. Gülsemin Güloglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası