Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


IKIZLERE BENZER ISIMLER KOYMAKTAN KAÇININ

Ebeveynlerin davranis biçimleri ikizlerin gelisim süreçlerinde önemli bir rol oynuyor. Çocuklarin giyimlerinden isim seçimlerine kadar her konuda çok dikkatli davranmak gerekiyor. Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Pedagog Güzide Soyak, ikizlerle ilgili merak edilen sorulari yanitliyor.

Ikizlere isim seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Ikizlere isim seçerken ayni hecelerden ve seslerden olusan isimler koymaktan kaçinilmali,

farkli bas harflerle baslayan isimler konulmali, hepsine kendi isimleriyle hitap edilmelidir. Ebeveynler ayni harflerle baslayan isimler koymaktan kaçinmalidirlar çünkü okulda veya saglik kayitlarinda karisikliga neden olabilir. Ayni zamanda ebeveynler çocuklari için farkli zamanlarda sosyal güvenlik numarasi talep ederlerse ilerde yasanabilecek problemleri önlemis olurlar.

Ikizleri giydirirken nelere dikkat etmeliyiz? Genelde ikizler es giydirilir bu dogru bir yaklasim midir?

Çogullari benzer ya da ayni giydirmenin nedenleri dünyaya onlarin “özel” oldugunu göstermek ya da aralarinda rekabet olusmasini önlemek duygusu olabilecegi gibi sadece bu sekilde kiyafet alisverisi yapmak daha hizli ve bu sekilde giydirmek daha kolay oldugu için de olabilir.

Ayri giydirmenin çogullarinizin ayristirilmasini kolaylastirmak, bireysellesmelerine katkida bulunmak ve kiyafet paylasimi nedeniyle her bir bebeginizin daha fazla sayida kiyafetten yararlanabilmesi gibi avantajlari vardir.

Pek çok çogul büyüdügünde kardesi ile ayni giydirildigi günleri üzülerek hatirlar. Bebekleriniz küçükken eger ayni giydirme egilimindeyseniz benzer ama farkli renkli ya da ayni modelde giydirmeyi seçebilir, büyüdükçe karari onlara birakabilirsiniz.

Ikizleri olan ebeveynlerin ikiz olmayan diger çocuklarina yaklasimlari nasil olmalidir?

Çogullar her zaman dikkat çeker. Çogullara özel ilgi gösterildiginde ya da iltifat edildiginde diger çocugunuzun kendini dislanmis hissetmemesi için onu da sürece dahil etmelisiniz : “Bu güzel kivircik saçlari abilerinden aldilar” .

Sarki söylemek, kitap okumak gibi birlikte oynayabilecekleri oyunlar bulmalisiniz

Çocugunuzun kendisine özel zaman ve yer ayirabilmesini saglamalisiniz

Abi-abla olmak bazen motive edici olsa da, bu durumun çocugunuzu mutsuz ettigini hissederseniz bu rolü minimum vurgulamali ve kullanmalisiniz.

Çocugunuzun dogum gününün ya da diger özel günlerinin çogullarin gelisiyle gölgelenmesine izin vermemeli, gerekirse hazirliklari önceden tamamlamalisiniz.

Gerekirse bebekler dogmadan önce büyük çocugunuzu okul öncesi bir programa veya krese yazdirabilirsiniz. Çocuklar bu dönemde istikrarli bir bakiciya, rutin eylemlere ve güvende olmaya ihtiyaç duyarlar.

Ikiz olan çocuklarin kendi aralarinda gelistirdikleri bir iletisim biçimi olan “Ikiz dili” hakkinda neler söyleyebilirsiniz?

Ikizlerin dil gelisimindeki en çarpici olgulardan biri ‘ikiz dili’nin ortaya çikisidir. Avustralya’da yapilan en son arastirmalar bunun daha az gelismis veya özgün dil bozukluguna yatkin bir dil türü oldugunu savunmaktadirlar. Özellikle de eger ikiz kardesler ayni gelisimsel seviye de iseler bu dili kullanma olasiliklarinin daha fazla oldugu bilinmektedir.

Yine Avustralya’da yapilan bir arastirma ikizlerin birbirleriyle kullandiklarin dilin, yetiskinler ile konusurken kullandiklari dilden daha az gelismis oldugunu göstermektedir. Ikizlerin daha basit bir dille birbirleri ile konustuklari, daha az kelime kullandiklari izlenmistir. Ingiltere’de yapilan bir çalisma ise ‘ikiz dilini’ kullanan ikizlerin (%50 oraninda), ikiz dili kullanmayanlara(%11) göre daha fazla konusma ve dil bozuklugu yasadigini göstermektedir.

Ikizi olan anne – babalara neler tavsiye edersiniz?

Baslangiçta her iki bebeginize de ayni oranda baglanamadiginiz hissedebilirsiniz. Bundan korkmayin ve bu duygunun birçok çogul gebelikte yasanan birsey oldugunu bilmeniz gerekir. Daha az iliski kudugunuzu düsündügünüz bebeginizle daha fazla göz temasi kurmak, dokunmak ve konusmakla ilgili gayret gösterebilirsiniz. Ikizlerin bakiminda yardimci olan diger bireyler de bazen kendilerini daha yakin hissettikleri bebeklerden birini seçip onun ihtiyaçlariyla daha fazla ilgilenir olabilirler. Bu da anne ve bebek arasindaki baglanmayi etkileyebilir. Günlük bakimlarinda ve bos saatlerinizde bebeklerinize esit zaman ayirmaya çalisin. Bir bebegin bütün sorumlulugunu tek kisinin yüklenmemesine gayret edin.

Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Pedagog Güzide Soyak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası