Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GEBELIKTE KASINTIYI ÖNLEMEK IÇIN YULAF ÖZLÜ SAMPUAN KULLANIN

Yulaf özlü sampuan ve sabunlarin ciltteki basit kasintilari gidermekte etkili oldugu bilinmektedir. Amerikan Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü’den Dr. Alper Mumcu, ülkemizde de satilan bu tür ürünlerin tercih edilmesinin yararli olabilecegini; bol ve pamuk bazli kiyafetlerin tercih edilmesi, günün çok sicak saatlerinde sokaga çikilmamasi da alinabilecek basit ama etkili önlemler oldugunu vurguluyor.

Gebelik sirasinda kadinlar daha önceden yasamadiklari pek çok degisik durumla karsilasabilirler. Özellikle ilk gebeligini yasayanlarda bu durum bebegin sagligi ve zarar görüp görmeyecegi konusunda endiseye neden olabilirler. Gebelik sirasinda anne adayini hem fiziksel olarak hem de bebegine zarar gelip gelmeyecegi konusunda endiselendiren durumlardan birisi de kasintilardir. Pek çok kadin gebeligin seyri sirasinda vücudun belirli bölgelerinde ya da genelinde degisik derecelerde kasinti sorunu yasar. Kasintilar çogu zaman hem anne adayi hem de bebek açisindan tehlike olusturabilecek bir durumun habercisi degildir. Ancak bazi özel durumlar da söz konusu olabilmektedir.

Özellikle hizla büyüyen karin ve memeler etrafinda kasintinin olmasi son derece normaldir. Bu bölgeler etrafinda olusan çatlaklarin ilk belirtisi kasintidir. Hormonal degisimler de ciltte hassasiyeti artirarak kasintiya yol açabilir. Cilt gebelik sirasinda normalden daha aktif bir organdir. Hem kan akimlari artar hem de ter bezlerinin çalismasi hizlanir. Buna bagli olarak meme altlarinda, kasiklarda ve diger cilt kivrimlarinda terlemeye bagli döküntü ve kasintilar olabilir. Bu bölgelerde cilt mantari gelisebilir ve bu enfeksiyonlar da kasintiya yol açabilir.

Vajina çevresindeki kasintilar genital mantar enfeksiyonuna, anüs çevresindeki kasintilar ise hemoroid ya da bagirsak parazitlerine bagli olarak ortaya çikabilir.

Artan östrojen düzeylerine bagli olarak avuç içi ve ayak tabanlarinda kizariklik görülebilir ve bu tabloya kasinti eslik edebilir. Durum dogumdan hemen sonra gerileyerek kaybolur. Bunun disinda gebe olmayan bir insanda kasintiya neden olabilecek egzama, cilt kurulugu, besin alerjileri gibi durumlar da gebelikte kasintinin altinda yatan neden olarak karsimiza çikabilir. Son olarak ise gebelik kasintilari, gebelige bagli cilt hastaliklari ya da daha da önemlisi safra yollari ile ilgili problemlerin belirtisi olabilir.

Hemen herkeste görülebilen basit kasintilar ile basa çikmak için alinabilecek basit önlemler vardir. Bunlardan en basiti çok sicak su ile banyo yapmaktan kaçinmaktir. Sicak su cildi kurutarak elastikiyetini azaltir. Ideal olan ilik su ile banyo yapmaktir. Banyo sonrasi sabun ve sampuani iyice durulamak ve yumusak bir havlu ile iyice kurulamak önemlidir. Bazi parfümler ciltte rahatsizliga neden olabileceginden kokusuz kremler ile vücudu nemlendirmek yararli olacaktir.

PUPPP

Gebe kadinlarin yaklasik %1'inde göbek çevresinde kasintili kirmizi kabarikliklar ortaya çikar. Bu durum gebeligin kasintili ürtiker plaklari ve papülleri olarak(pruritic urticarial papules and plaques of pregnancy (PUPPP) olarak adlandirilir.

PUPPP gebeligin son 3 ayinda ve ilk bebegini bekleyen ya da çogul gebelik yasayan anne adaylarinda daha sik görülen bir durumdur. Kizarikliklar ilk basta karin çevresinde ve çogu zaman eger varsa karin çatlaklarinin etrafinda baslar ve giderek kalçalara, bacaklara ve hatta kollara dogru yayilir. Bu durum hem anne adayi hem de bebek için zararsiz olmakla birlikte bazen çok rahatsiz edici boyutta kasintiya neden olabilir. PUPPP’nin tanisi cilt doktoru tarafindan konur. Tedavisinde ise rahatlatici kremler ve gerekli durumlarda alerji ilaçlari kullanilir. Bu tedaviye dirençli olan nadir durumlarda agizdan alinan steroidlerin kullanilmasi gerekli olabilir

PUPPP genelde dogumdan sonra birkaç gün içinde kendiliginden kaybolur. Nadiren dogumdan sonra birkaç hafta daha devam edebilir. Daha nadir olarak ise gebelik sirasinda degil dogumu takip eden birkaç gün içinde ilk kez ortaya çikabilir.

Bir gebeliginde PUPPP yasayan annelerin takip eden gebeliklerinde ayni duruma maruz kalmalari nadirdir.

Prurigo

PUPPP'dan daha nadir görülen gebelige bagli bir cilt problemidir. Cildin degisik yerlerinde böcek isirigina benzer kabarik döküntüler ile karakterize bir durumdur. Her yerde görülebilmekle birlikte en sik eller, kollar, bacaklar ve ayaklarda ortaya çikar.

Genellikle gebeligin son trimesterinin baslangicinda ortaya çikar ve dogumdan sonra birkaç hafta ya da bazen birkaç ay daha devam eder. Çok kasintili bir durum olmakla beraber anne adayi ve bebegin sagligi açisindan bir risk olusturmaz.

Pemphigoid gestationis

Çok nadiren gebe kadinlarda deride kabarik üstü pütürlü sekilde baslayip içi su toplamis kabarciklar sekline dönüsen çok kasintili döküntüler görülebilir. Bu durum pemphigoid gestationis ya da herpes gestationis olarak adlandirilir. Adinda herpes geçmesine ragmen herpes yani uçuk virusü ile herhangi bir ilgisi yoktur. Döküntü genelde karin çevresinde baslayip buradan kollara ve bacaklara kadar yayilir.

Bu durum diger cilt hastaliklarindan daha önemlidir. Çünkü bebekte büyüme sorunlarina hatta erken dogumlara neden olabilir. Genelde ikinci üç ayin son dönemlerinde ya da üçüncü üç ayin ilk dönemlerinde baslamakla birlikte bazen dogumu takip eden birkaç hafta içinde baslayabilmektedir. Takip eden gebeliklerde tekrarlama olasiligi yüksektir ve tekrarladiginda çogu zaman önceki gebelige göre daha siddetli seyreder.

Gebeligin intrahepatik kolestazi

Ikinci üç ayin sonlarinda ya da son üç ayin baslangicinda ortaya çikan ve beraberinde döküntü görülmeyen kasintilar gebeligin intrahepatik kolestazi olarak tanimlanan bir karaciger hastaliginin belirtisi olabilir. Bu durum tüm gebelerin yaklasik %1'ini etkileyen bir sorundur. Karacigerde üretilen safra, safra kanallari içinde normal sekilde ilerleyerek safra kesesine ulasamaz. Bu durumda safra tuzlari kana karisarak ciltte birikir. Kasinti genelde oldukça siddetlidir. Hastaligin kendisi normalde döküntüye neden olmaz ancak siddetli kasima neticesinde ciltte kizarikliklar ve tirnak izine bagli ince kesikler olabilir. Intrahepatik kolestaz tehlikeli bir durumdur. Bebekte gelisme geriligi ve hatta anne karninda ölüme neden olabilir. Tanisi yapilan kan testleri ile konur. Siddetli kolestaz varliginda bebegi riske atmamak için dogum planlanarak bebek erken dünyaya getirilebilir. Durum genelde dogumdan sonra kendiliginden düzelir. Ancak takip eden gebeliklerde tekrarlama olasiligi yüksektir.

Amerikan Hastanesi
Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü
Dr. Alper Mumcu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası