Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIZ PROTEZLERI YASLILARIN YASAM KALITESINI YÜKSELTIYOR

Kireçlenmeye ya da bazi romatizmal hastaliklara bagli olarak ortaya çikan diz agrilari yasli insanlarin en önemli sorunlari arasinda yer aliyor. Yaslilarin çogu bu sorunu gelisen tedavi yöntemleriyle çözmek yerine “yasliyim, ameliyat olamam” ya da “ameliyat olursam kötülesirim” gibi korkular nedeniyle agrilara katlanmayi tercih ediyor. Oysa agrilarla yasamaya hiç gerek yok. Gelisen diz protezleri sayesinde diz agrisindan dolayi yürüyemeyen, eve kapanan, hatta evin içinde bile isini göremeyen yaslilarin yasam kaliteleri yükseliyor, hayatin içinde daha fazla yer alabiliyorlar. Türkiye'de yilda yaklasik 20 bin diz protezi uygulamasi yapildigini belirten Anadolu Saglik Merkezinden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Prof. Dr. Aydin Yücetürk, bunun korkulacak bir ameliyat olmadigini söylüyor.

Diz protezi ameliyatlarina genellikle 60 yas üzerinde, yasa bagli kireçlenmeler ve romatizmal hastaliklar nedeniyle basvuruluyor. Protez takilmasinin en önemli nedeni agri. Kiside agri varsa, hastanin günlük yasantisi olumsuz etkileniyorsa, yürüme mesafesi çok kisalmissa, evin içinde günlük islerini bile agri nedeniyle yapamiyorsa diz protezi uygulaniyor.

Türkiye'de yilda yaklasik 20 bin diz protezi uygulaniyor. Basari ve hasta memnuniyet orani ise yüzde 90 gibi çok yüksek oranlara ulasiyor.

Hasta ameliyattan bir gün sonra yürüyebiliyor

Yaslilik döneminde dizdeki iki kemigin birbirine sürtmesi ve kikirdagin tamamen ortadan kalkmasi agriya neden oluyor. Diz kemigi üç kemik ve iki eklemden olusuyor. Bir de diz kapagi var. Diz kapagi da agri yapiyor. Ameliyatlarda çogunlukla diz kapagi da degistiriliyor. Burada proteze uygun kemik kesileri yapiliyor, sonrasinda protez yerine yerlestiriliyor. Hasta ertesi gün ayaga kalkabiliyor. Tabii ki biraz ameliyat agrisi oluyor. Ancak agri ve bacaklardaki sislikler bir buçuk üç ay içerisinde geçiyor. Bu biraz rahatsiz bir dönem olabiliyor ama hastalarin hemen yürümelerine izin veriliyor.

Ameliyat sonrasi dikkat önemli

Protez ameliyati sonrasinda en önemli unsur, ön taraftaki adalenin birtakim egzersizlerle güçlendirilmesi. Hastalar dizlerine dikkat etmeliler. Ayrica yüksek yerlerde oturmalilar, tuvalet de yükseltilmeli. Alaturka tuvalet kullanilmamali. Yer sofalarinda oturmak ya da bagdas kurmak da dizlere zarar veriyor ve izni verilmiyor. Dizin hareketlerini asiri derecede zorlamamak gerekiyor. Ancak protez günlük yasanti için gerekli olan hareketleri saglamis oluyor.

En önemli risk faktörü uygun olmayan ameliyathanelerdeki enfeskiyon olasiligi

Gelisen diz protezleri ile diz agrilarindan kurtulmanin artik daha kolay oldugunu belirten Anadolu Saglik Merkezinden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Prof. Dr. Aydin Yücetürk, ameliyat sürecinde en önemli risk faktörünün enfeksiyon oldugunu söyleyerek su bilgileri verdi:

“Hastalarda ‘ben yasliyim, bu ameliyati nasil olacagim?’ korkusu çok yaygin. Oysa bu zaten yaslilarda yapilan bir ameliyat. Burada ana kriterimiz agri. Ve bu siddetli agrinin baska çözümü yok. Sadece enfeksiyon olusursa ya da protezi yerlestirirken sinir yaralanmasi olusursa hastanin durumu daha kötülesebiliyor. Ancak burada eger agri çok siddetliyse yapilabilecek baska bir tedavi yöntemi yok. Mesela diz eklem içi enjeksiyonlari çok fazla yapiliyor. Bunlarin, agrisi çok siddetli olan, ciddi kireçlenme sorunu olan hastalarda artik bir yarari yok. Hasta ya bu agriyla yasayacak ya da protez takilacak. 60 yas üzeri hastalarimizin çogu namaz kiliyor. Biz, özellikle diz sorunu olan hastalarimizin mutlaka oturarak namaz kilmalarini istiyoruz. Protez uygulansa bile namazi oturarak kilmalari gerekiyor. Örnegin seker hastalarinda ve romatizmal hastaliklari olanlarda enfeksiyon riski yüksek oluyor. Bu hastalara ve varis hastalarina da dikkat etmek gerekiyor. Varis hastaligi olanlarda akcigerde emboli riski çok yüksek. Akciger embolisi, akciger atardamari veya onun dallarindan bir ya da birkaçinin kan pihtisi ile tikanmasi sonucu ortaya çikan bir klinik tablo. Bu tür hastalarda kan sulandirici ilaçlar kullaniyoruz. Diz protezinin basarili olmasi için ayrica teknik olarak da iyi yerlestirilmesi çok önemli.”

Fazla kilo ameliyati zorlastiriyor

Fazla kilolar diz ameliyatlarinda da sorun yaratiyor. Fazla kilo dize zararli, ayrica ameliyati da zorlastiriyor. Bu tür hastalarda ameliyat sonrasi enfeksiyon gelisme riski de daha fazla oluyor. Kilo protezin ömrünü de kisaltiyor. Çünkü her adim atildiginda dize vücut agirliginin 4-5 kati yük biniyor. Yani bir insanin 10 kilo fazlasi varsa her adimda dizler 40-50 kilo fazladan yük tasimis oluyor. Bu agirlik da protezleri zorluyor. Kilolu insanlarda dize protez takilmasina yol açan kireçlenmeler de daha sik görülüyor. Kilosu olmayan hastalarda protez ameliyatlarinin sonuçlari da daha basarili.

Protezin ömrü ne kadar?

Hasta dikkat ederse ve iyi bir teknikle uygulanirsa protezin ömrü yaklasik 15 yil. Tabii ki burada kemik kalitesi de çok önemli. Mesela kemik erimesi fazla olan kadinlarda protezin ömrü biraz daha kisaliyor. Ancak protez dogru ortamda dogru hastaya takilirsa yasam kalitesini yükseltiyor. Bu, korkulacak bir ameliyat degil.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası