Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Agri Çekmek Artik Kanser Hastalarinin Kaderi Degil

Memorial Hastanesi Agri Poliklinigi’nden Uz. Dr. Mehmet Çelik, kanser agrilarinin giderilmesi için uygulanan yöntemler hakkinda bilgi verdi.

Kanser, yasami tehdit eden yönünün yani sira ciddi agri problemleri ile de yasam kalitesini ortadan kaldirmaktadir. Kanser agrilarinin dindirilmesi için tedavi yoluna gidilmesi, hastanin yasam kalitesini ve genel vücut direncini yükseltmekte, kanser tedavisine uyumunu artirmaktadir. Kanser, çagimizin en korkulan saglik problemlerinin basinda gelmektedir. Günümüzde giderek daha fazla kanser türü özellikle erken tani ve cerrahi tedavi, ilaç tedavisi, isin tedavisi ya da diger yöntemlerle eskisi kadar korkulan bir durum olmaktan çikmistir. Ancak yine de hala tibbin savastigi baslica saglik sorunu olma özelligini korumaktadir.

KANSER AGRILARINI GIDERICI YÖNTEMLER, KANSER TEDAVISI ÜZERINDE NE GIBI ETKI YAPMAKTADIR?

Kanser; hayati tehdit eden yönünün yaninda meydana getirdigi ciddi agri problemleriyle de yasam kalitesini ortadan kaldiran bir durum. Ne yazik ki kanser hastalarinda agri, çogu kez yeteri kadar ciddiye alinmamakta ve hastaligin kendisinin tedavisiyle ugrasan hekimler tarafindan etkili yaklasimlarla agri dindirilmesi yoluna gidilmemektedir. Burada bir yanlis inanis kanserde agrinin kesilmesinin hastaligin seyri ile ilgili takipleri güçlestirecegidir. Oysa yapilan tüm çalismalar kanserli hastanin agrisini dindirmenin hastaligin seyrine ve hastanin yasam süresi üzerine olumsuz bir etkisi olmadigini göstermektedir. Hatta agrinin ortadan kaldirilmasi sonucunda yasam kalitesinin yükselmesinin; hastanin kanser tedavisine uyumunu artirarak ve genel vücut direncini yükselterek çok olumlu katkilari oldugunu göstermektedir.

KANSER AGRILARI NASIL ORTAYA ÇIKAR?

Kanserde agri çesitli nedenlerle ortaya çikar. Bazen tümörün kendisi bir organa, sinire veya kemige baski yaparak agriyi meydana getirir. Bazen de bir damara baski nedeniyle dolasim bozukluguna bagli agri ortaya çikabilir. Kanserde önemli bir agri nedeni de kemoterapi, radyoterapi ya da cerrahi tedavi olarak adlandirilan tedavi yöntemlerinden kaynaklanan agrilardir.

KANSER AGRILARINI GIDERICI YÖNTEMLER

ILAÇ TEDAVISI: Ister kanserin kendisine bagli olsun, ister tedavi yöntemlerinin yan etkileri olarak ortaya çikan agrilar olsun pek çok kanser agrisi türü ilaç tedavileri ve ilaç disi tedavi yöntemleriyle etkili bir sekilde dindirilebilir. Kanser hastalarinin etkili ve yeterli agri tedavisine kavusamamalarinin en önemli nedeni bu konuda uzman olan agri hekimlerine ulasamamalaridir. Kanser agrisi tedavisinde ilk seçenek agri kesici ilaçlardir. Bu ilaçlar belli bir düzen içinde ve Dünya Saglik Örgütü’nün basamak tedavisi adi verilen sistemine uygun olarak kullanilmalidir. Basamak sistemine göre, öncelikle daha zayif etkili agri kesici ilaçlar kullanilmaya baslanir. Agrinin durumuna göre giderek daha kuvvetli agri kesici ilaçlar verilir. Burada önemli bir nokta agrinin hastaligin seyri ile iliskisinin her zaman dogru orantili olmadigidir. Yani her zaman hastanin siddetli agrisinin olmasi hastaligin ilerlediginin bir bulgusu degildir.

SINIR BLOKLARI: Ilaçlarin agrinin dindirilmesinde yetersiz kaldigi veya çesitli nedenlerle bu ilaçlari kullanamayan hastalarda ilaç disi tedavi yöntemlerine basvurulur. Agri sinirlerinin bloke edilmesi bu yöntemlerden biridir. Tipki kanal tedavisiyle çürüyen bir disin sinirinin agri iletmesinin önlenmesi gibi kanserli organin agri siniri çesitli kimyasal maddeler uygulanarak duyarsizlastirilabilir. Bu amaçla radyofrekans termokoagülasyon yöntemleri de kullanilabilir. Bu islem, agri sinirine yüksek frekansli radyo dalgalari uygulanarak agri iletiminin engellenmesidir.

MORFIN POMPASI: Morfin pompasi kanserli hastalarin agrilarini dindirmede en ileri yöntemdir. Bu yöntemde omurilikten agri ileten sinirlerinin yer aldigi bosluga ince bir kateter yerlestirilir. Ardindan da cilt altina ilacin uygulanacagi port ya da pompa yerlestirilerek kateterin ucu buna baglanir. Bu yöntemle çok daha düsük doz morfin ya da morfin benzeri ilaç kullanarak hastanin agrisini etkili bir sekilde dindirmek mümkündür. Üstelik kullanilan morfin dozunun minimuma inmesi nedeniyle hastalar morfine bagli yan etkilerden uzaklasirlar.

Kanser agrisi ile ilgili gerçekler:

Kanser agrisi dindirilebilir bir agridir. Dünya Saglik Örgütü’nün raporlarinda tüm kanser agrilarinin %85-90’inin çesitli agri tedavi yöntemleriyle kontrol altina alinabilir agrilar oldugu belirtilmekte.

Pek çok kisinin korktugunun aksine kanserli hastalarda morfin ve morfin benzeri agri kesici ilaçlar bagimlilik yapmaz.

Kanser agrisinda ilk seçenek agri kesiciler olsa da agri kesiciler yeterli gelmediginde agriyla savasmak için kullandigimiz daha pek çok silahimiz bulunmaktadir. Kanser agrisini kesmek için HER ZAMAN DAHA FAZLASI MÜMKÜNDÜR.

Kanser tedavisi bir ekip isidir. Kanserde cerrahi tedavi; ilgili operaör doktorlarin, ilaç tedavisi ve radyoterapi onkolog doktorlarin uzmanlik alanidir. Ancak kanserli hastalarin her türlü agri tedavileri agri tedavisi ile ugrasan uzman hekimlerce yürütülmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası