Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gribin is yasami için maliyeti yüksek

Son 15 yildir özellikle çocuklarda ve risk gruplarindaki kisilerde olusturdugu olumsuzluklar üzerinde durulan gribin, son yillarda çalisan kesim üzerinde olusturdugu olumsuzluklar da irdelenmeye baslamistir. Son 13 yilin bilimsel makale taramalari gribin maliyetinin Almanya ve Fransa’da yilda 10-15 milyar dolara kadar yükseldigini gösteriyor. Is yerlerinde gribal enfeksiyonlara karsi mücadele etmek ve salgin öncesinde gerekli tedbirleri almak is dünyasi açisindan hayati önem tasiyor.

Avrupa’nin 2 önemli saglik kurumu Avrupa Grip Gözlem Komitesi (EISS) ve Avrupa Hastaliktan Korunma ve Kontrol Merkezi (ECDC) 2008 yili basinda Avrupa’daki grip dalgasi konusunda kamuoyunu bilgilendirmis, gerekli önlemlerin alinmasi konusunda uyarida bulunmustu. Geçtigimiz günlerde Birlesmis Milletler (BM) ve Dünya Bankasi da yayinladiklari bir raporda grip ve kus gribi konusunda uyarilarini tekrarladi. Son 15 yilda en fazla küçük çocuklarda etkili olan mevsimsel grip, artik ciddi biçimde çalisan yetiskinler üzerinde olumsuz etkiler yaratiyor ve is gücü kayiplarina neden oluyor.

Gribin soguk alginligindan farkli olarak tüm vücudu halsiz birakan etkileri nedeniyle bu mevsimlerde is gücü kayiplarinda yüksek oranda artis gözleniyor. Özellikle is yerlerinde gribal enfeksiyonlara karsi mücadele etmek ve salgin öncesinde gerekli tedbirleri almak hayati önem tasiyor. Gribin 3-4 günlük akut dönemini atlattiktan sonra ise dönen çalisanlarin performansi yüzde 80 düsüyor, tam olarak iyilesmeleri ise 1-2 haftayi buluyor. Is gücü kayiplari sadece yetiskinlerin kendi hastaligindan kaynaklanmiyor; grip olan çocuklarina bakmak için evde kalan yetiskinlerin is günü kayiplari da 7 güne kadar çikiyor. Çocuklari ile ilgilenmek zorunda kalan yetiskinler is yerine gelseler bile uykusuz olduklari için iyi bir performans gösteremiyor.

Grip nedeniyle olusan is günü kaybi 1.5 ile 4.9 gün arasinda degisiyor

Dünyanin önde gelen bagimsiz saglik arastirma sirketlerinden biri olan Ingiltere merkezli The Cochrane Collaboration’da 1995 yilindan bu yana yer alan çalismalar gribin is dünyasindaki önemini vurgulamaktadir. http://www.cochrane.org/docs/descrip.htm tarafindan sistematik olarak gerçeklestirilen grip çalismalari taramalari yetiskin bireylerin grip nedeniyle kaybettikleri is günlerini tespit etmeye ve buna iliskin diger parametreleri degerlendirmeye çalisiyor.

The Cochrane Collaboration makaleleri ile MEDLINE, EMBASE ve BIOSIS kayitlari üzerinde yapilan son arastirmada ulasilan toplam 289 belgenin 28 adedi (yüzde 9.7) bu degerlendirmeye dahil edilecek nitelikte bulundu. Kuzey Amerika, Bati Avrupa, Asya ve Avusturalya’daki isyerlerinde yapilmis olan çalismalar üç ana kategoriye ayrildi.

Grip tanisinin laboratuvar testleri ile desteklendigi çalismalar (örnegin isgünü kaybina esas olan nedenin açikça grip olarak belirtildigi haller)

Gribin herhangi bir laboratuvar testi olmadan doktor tarafindan klinik bulgulara dayanilarak teshis edildigi haller

Gribin katilimcilarin kendi beyanlarinda ifade edildigi çalismalar.

Söz konusu bu çalismalar arasinda herhangi bir meta-analizini mümkün kilmayacak sekilde degiskenlikler bulundugundan sonuçlar kalitatif raporlama ile elde edildi.

Grip teshisinin laboratuvar sonuçlari ile desteklendigi durumlarda her bir vaka için kayip is günü sayisinin ortalamasinin 1.5 ile 4.9 arasinda degistigi gözlendi. Bu arastirmalarin ayrintili degerleri gösterenlerinde, doktorun koydugu grip teshisini takip eden günlerde is günü kayiplarinin 3.7 ile 5.9 gün arasinda degistigi ortaya konuldu. Hastanin teshisini kendisinin koydugu grip vakalarinda ise is günü kaybi ortalamasinin vaka basina 1 gün ile 4.3 gün arasinda degisiklikler gösterdigi ortaya çikti.

T. C. Saglik Bakanligi’nin 2. Grip Referans Merkezi olarak kabul ettigi Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi Viroloji ve Immünoloji Bilim Dali ögretim üyelerinden Prof. Dr. Selim Badur, arastirma sonuçlarini degerlendirirken grip salginlarinin toplum üzerinde çok önemli bir yük olusturduguna dikkat çekti. Hem is günü kaybi hem de hastalik sonrasi ise dönen kisilerin düsük kapasite ile çalismaya devam etmelerinden dogan üretim kayiplarinin toplum açisindan büyük maliyetler yarattigini hatirlatan Prof. Dr. Selim Badur, “gripten korunmanin ve ayni zamanda grip tedavisinin birçok etkili yöntemi vardir, gribin toplum üzerindeki ekonomik yükünü azaltmak için bu yöntemlerden faydalanilmalidir. Özellikle toplu grip salgini ihtimalinin bulundugu is yerlerinde gerekli önlemleri almak is yeri sahibinin sorumlulugu olmalidir. Bu bilinçle hareket etmek is yerlerindeki bu kayiplari da minimuma indirebilecek diger yandan da toplum sagligi anlaminda olumlu bir adim atilabilecektir.” degerlendirmesini yapti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası