Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEGIM SAGLIKLI OLACAK MI?

Her kadin, hamile kalmaya karar vermeden önce ve hamile kaldiktan sonra saglik kontrollerini düzenli olarak yaptirmasi gerekiyor. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi’nden Dr. Alper Mumcu, anne adaylarinin çogunun dünyaya gelecek çocuklarinin sagliklari ile ilgili endiselendiklerini, bunun normal oldugunu ancak testler ve tedaviler sonrasinda bu durumun kontrol altina alinabilecegini söylüyor.

Hamile oldugunu ögrenen hatta belki de hamile kalmaya karar veren her kadinin aklini kurcalayan ilk ve en önemli soru, bebeginin saglikli olup olmayacagidir. Bu son derece hakli bir endisedir. Ancak unutulmamasi gereken nokta, gebeliklerin büyük bir kisminin anne adayinda ya da bebekte hiçbir sorun yasanmadan tamamlanmasidir. Gebelik takiplerindeki amaç; bu 280 günlük dönemde ortaya çikabilecek olan sorunlarin eger mümkünse önceden öngörülebilmesi, ortaya çiktiginda taninabilmesi ve yine eger mümkünse tedavi edilebilmesidir.

Saglikli bir bebek dünyaya getirmenin temel sarti, anne adayinin saglikli olmasidir. Bu nedenle gebe kalmaya karar veren kisiler, kendi saglik durumlarini gözden geçirmeli; rutin jinekolojik muayeneleri ile pap smear testlerini asla ihmal etmemelidir. Bunun yani sira check-up mahiyetindeki kontroller ve genel cerrahi uzmanlari tarafindan yapilan meme muayeneleri de atlanmamalidir.

Hamile kalinmadan önce eger bilinmiyorsa kan grubu tayini, kan sayimi, kizamikçik geçirilip geçirilmediginin saptanmasi gibi bazi laboratuvar incelemelerinin yapilmasinda da fayda bulunmaktadir. Bunlarin disinda, sigara ve alkol kullaniminin sonlandirilmasi ve beslenmeye dikkat edilmesi de önemlidir.

Hamile kalindiktan sonra ise en önemli konu, rutin doktor kontrolleridir. Bu kontrollerde hem anne adayinin hem de bebegin sagligi ve gelisimi incelenmektedir. Saglikli bir bebek dünyaya getirmede rutin kontrollerin önemi açiktir. Ancak gebelik takiplerinde kullanilan gelismis ultrason cihazlari ve laboratuvar testleri de ne yazik ki her zaman yeterli olmamakta; bebekte var olan bazi sorunlar saptanamamaktadir. Halk arasinda ne yazik ki düzenli kontrollere gitmek saglikli bir bebek sahibi olmanin garantisi gibi algilanmaktadir. Bu dogru bir tespit degildir. Bebekteki sorunlarin çok büyük bir kismi gebelik takipleri sirasinda saptanabilmekle birlikte, kalpte görülebilen sorunlar basta olmak üzere; bazi olumsuzluklar ne yazik ki günümüz tibbi sartlarinda fark edilememektedir. Bu nedenle düzenli kontrole gitmek, son derece önemli olmakla beraber; asla saglikli bir bebek dünyaya getirmenin garantisi olarak görülmemelidir.

Bebekte bir problem saptanmasi durumunda bu problemin yasam ile bagdasip bagdasmadigi konusu önem kazanmaktadir. Yasam ile bagdasmayan yani bebegin dogduktan kisa bir süre sonra kaybedileceginin kesin oldugu durumlarda; gebelik, kurul karari ile sonlandirilabilmektedir. Yarik damak, yarik dudak, yapisik parmak ya da benzeri durumlar, bebegin yasama sansini etkilemeyeceginden; gebelik sirasinda fark edilseler bile herhangi bir girisimde bulunulmayip, gebelik sonlandirilmamaktadir. Down sendromu gibi kromozom bozukluklarinin saptanmasi durumunda ise ailenin onayi ile gebelik sonlandirilabilmektedir

Gebeligin takipleri sirasinda bazi laboratuvar ve ultrason incelemeleri ile bebegin saglik durumu ve gelisimi takip edilmektedir. Test sonuçlarina göre daha ileri incelemeler gerekli görülür ise bunlar da yapilabilmektedir. Takipler sirasinda 6-8. haftalarda yapilan ilk ultrason incelemesi ile gebeligin rahim içinde olup olmadigi, kaç adet bebek oldugu ve bunlarin kalp atislarinin olup olmadigi, saptanmaktadir.

11-14. haftalarda yapilacak olan ultrason incelemesinde bebegin ense kalinligi ölçülmekte ve burun kemigi izlenmektedir. Bu bulgular özellikle down sendromu açisindan önemlidir. 11-14. haftalarda yapilan ultrason incelemesi son derece önemlidir ve gebelik takibinin olmazsa olmaz olarak adlandirilan incelmelerinden birisidir. Bu haftalarda down sendromu riskini belirleyen ikili test yapilmaktadir. Bu test, bebekte down sendromu olup olmadigini göstermeyip; sadece risk degerini göstermektedir. Riskin yüksek çikmasi durumunda ya da ultrasonda kuskulu bulgu varligi tespit edildiginde; bebegin plasentasini olusturan hücrelerden örnek alinarak (koryon villus biyopsisi) ya da ileriki haftalarda bebegin içinde bulundugu sividan örnek alinarak (amniyosentez) kromozom analizi yapilabilmektedir.

15-20. haftalar civarinda yine down sendromu riski belirlemek için kanda üçlü test yapilabilmekte ya da sadece alfa feto protein adi verilen bir protein incelenerek, bebegin sinir sistemi ile ilgili risk belirlenebilmektedir.

Gebelik takibinin olmazsa olmazlarindan bir digeri de 22. hafta civarinda yapilan detayli fetal incelemedir. Bu ultrason incelemesi, deneyimli uzmanlar tarafindan yapilmakta ve bebegin kalp, beyin ve diger organlari detayli bir sekilde incelenmektedir. Herhangi bir kusku varliginda bebegin kalbinin çocuk kardiyologlari tarafindan farkli bir sistemle incelenmesi, bazi durumlarda ise MR çekilmesi gerekli olabilmektedir. Detayli fetal inceleme ile nadir görülen bazi anomaliler saptanabilmekle birlikte; ne yazik ki kalp sorunlari basta olmak üzere tüm sorunlarin sadece %60-70'i saptanabilmektedir.

Ilerleyen dönemlerde ise ultrason ile bebegin gelisimi, suyunun ve plasentasinin durumu degerlendirilmektedir. NST adi verilen incelemede bebegin kalp atislari ve rahim kasilmalari incelenerek, bebegin sikintida olup olmadigi anlasilmaya çalisilmaktadir.

Bu takipler sirasinda anne adayinin da saglik durumu incelenmektedir. Anne adayinin ya da bebegin hayatinin tehlikede oldugu durumlarda, gebeligin zamanindan önce sonlandirilmasi gerekli olabilmektedir. Sanilanin aksine gebelik takipleri ve bu takiplerde her seyin normal olarak saptanmasi, bebegin görme, isitme gibi duyularinin gelisimi, otizm gibi sorunlarin olup olmayacagi ya da zeka düzeyi gibi konularda bilgi vermemektedir.

VKV Amerikan Hastanesi
Kadin Sagligi Ünitesi
Dr. Alper Mumcu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası