Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TIP 2 DIYABET ARTIK ÇOCUKLARIN DA HASTALIGI

Bebeklikten itibaren hormonal sorunlarla karsilasabiliniyor. VKV Amerikan Hastanesi’nden Çocuk Endokrinoloji Uzmani Dr. Nihal Memioglu, çocuklarda endokrin sorunlariyla ilgili olarak obezitenin artisiyla tip 2 diyabetin de artis gösterdigini, bunu da ergenlikteki hormon sorunlari ve tiroit hastaliklarinin izledigini söylüyor.

Endokrin hastaliklari sadece yetiskinlik dönemlerinin sorunlari degildir. Bebeklikten itibaren pek çok hormonal sorun ortaya çikabiliyor. VKV Amerikan Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Uzmani Dr. Nihal Memioglu çocukluk çaginda en sik karsilasilan endokrin hastaliklarin obezite, erken ergenlik, Tip 1 diyabet, hipotiroidizim ve gelisme geriligi oldugunu belirtiyor. Yetiskin hastaligi olarak bilinen Tip 2 diyabetin obezitenin artisina paralel olarak artik çoçuklarda da sik rastlandiginin altini çizen Memioglu “Obezite günümüzde giderek artmaktadir. Gerek çocukluk çaginda neden oldugu hastaliklar, gerekse yetiskinlik dönemindeki hastaliklarin temelinin atilmasi bakimindan son derece önemli bir sorundur. Obezite, nedenine ve derecesine bagli olarak erken ergenlik, kan yaglarinda artma, yüksek tansiyon, insülin direnci, tip 2 diyabet, yumurtaliklarda kist olusumu, tüylenme, erkek çocuklarda meme bölgesinde yaglanma, pisikler, kil dibi iltihabi, ortopedik problemler, uyku apnesi gibi sorunlara neden olabilir” diyor.

Çocuklarla ilgili endokrin sorunlarda ikinci sirayi ergenlik sorunlari olusturuyor. Ergenligin baslama yasinin son 20 – 30 yil öncesine göre erkene kaydigini belirten Dr. Nihal Memioglu, bu dönemdeki sorunlari söyle anlatiyor: “Ergenlik yasinin küçülmesiyle birlikte, 8 yasindan önce meme büyümesi, tüylenme gibi sorunlarla daha sik karsilasiyoruz. Bazen bu bulgular, gerçek ergenlikten kaynaklanmayabiliyor. Bu ayrimin yapilmasi bizim için çok önemli. Altta yatan nedene göre çocugun saglikli bir psikolojiyle ve boy kaybina ugramadan, zamaninda ergenlige girmesini sagliyoruz. Ergenlik normalde kizlarda 9 – 11, erkeklerde 10 – 12 yaslarinda baslar. Her çocugun ergenlige baslama yasi, ilerleme hizi farklidir. Bu nedenle her çocugu ayri degerlendirmek daha dogrudur.”

Bebek ve çocuklarda tiroid hastaliklarinin sik görüldügünü vurgulayan Memioglu, ‘‘Tiroid hormonu eksikligi metabolizmanin yavaslamasina neden oluyor. Tüm sistemlerin yavas çalismasi nedeniyle pek çok hastaligi taklit edebilen sorunlar ortaya çikabiliyor. Bu nedenle tahmin edilenden daha çok tiroid bezi hastaliklari ile karsilasiyoruz. Tani konuldugu zaman tedavisi son derece kolay ve yüz güldürücüdür. Hipotiroidizm, boy kisaligi yapan en önemli nedenlerden biridir. Boy kisaligi degerlendirilirken genetik faktörler, beslenme, kronik hastaliklar, ergenlige girme yasi ve stres gibi faktörler de degerlendirilir. Bu sorunlar yoksa, büyüme hormonu eksikligini arastiriyoruz. Tespit edilen nedene göre tedaviye basliyoruz.”

VKV Amerikan Hastanesi
Çocuk Endokrinoloji Uzmani
Dr. Nihal Memioglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası