Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Enerjini Ekonomik Kullan Pazartesi Krizi Yasama

Pazartesi sendromu lafta degil... Bikkinlik, isteksizlik, kaygi sendromun belirtileri arasinda yer aliyor. Dinlenmesini bilmeyenlerin yani sira yogun sorumluluk duygusu hissedenler, performans kaygisi olanlar, çok yogun çalisanlarda ortaya çikiyor. Uzman Psikolog Sencan Çildir'in tavsiyeleri; “Enerjisini ekonomik kullanamayanlar haftanin son is gününde ister istemez yavaslayacaklardir. Ayaginiza takilacak isleri pazartesiye birakmayin. Güzel vakit geçirmek için tek zamanin pazar olmadigini hatirlayin”

Cuma günü tatilin habercisi, kimileri için isi yavaslatmak için firsat. Pazartesi ise neredeyse büyük çogunlugun takvimden çikarmak istedigi gün... Pazartesi sendromu, bahane mi? Yoksa özellikle ilgilenmesi gereken bir sorun mu?.. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi'nden Uzman Psikolog Sencan Çildir, her iki durumla ilgili bilimsel açiklamalarda bulundu.

Cuma günleri isleri yavaslatma egilimi hangi faktörlerin etkisi ile ortaya çikar?

Eger is maddi ve manevi anlamda tatmin vermiyorsa, bu da yavaslamanin sebebi olabilir. Cuma günleri hafta içi çalisma günlerinin sonu olmasi itibariyle kiside bir yilginlik ve yorgunlugun ortaya çikmasi söz konusu. Hafta boyunca enerjisini ekonomik kullanamayanlar haftanin son is gününde ister istemez yavaslayacaklardir. Hafta sonunda da yeterince dinlenemiyorsa, motive de olamayacak ve isi yaparken ihtiyaci olan enerjiye sahip olmayacaktir. Isler yavasliyorsa çalisanlarin fiziksel ve ruhsal açidan dinlenmeye ve motive edilmeye ihtiyaçlari vardir diyebiliriz.

Cumayi da verimli ve eglenceli bir güne dönüstürmek mümkün mü?

Bazi is yerleri cuma günleri çalisanlarin giyimlerine serbestlik getiriyor ve isteyen istedigi gibi giyinerek ise gidebiliyor. Bu cuma gününü daha sevimli hale getirebiliyor. Buna benzer düzenlemeler yapilabilir. Ayrica cuma günü hafta sonu için plan veya organizasyon yapmak da islevsel olacaktir.

Pazartesi sendromunu tanimlar misiniz?

“Pazartesi Sendromu” hafta sonu tatilinin ardindan pazartesi ise/okula baslamakla ilgili isteksizlik ve mecburiyetin verdigi sikinti halidir. Ancak pazartesi sendromunu çözmek istiyorsa kabul edelim ki bu aslinda pazartesi ile ilgili bir sorun degil, pazartesi sadece haftanin günlerinden biri... Bu günde karsilasacaklarimiz diger günlerden çok farkli degil, ancak anksiyete uyandiriyor, bunun sebebi de pazartesi kelimesinin çagristirdiklaridir. Birçok kiside sorumluluk duygusu, yeni gelen günün getirecegi sorumluluklari ya da isle/okulla ilgili olumsuzluklari çagristiriyor olabilir. Örnegin; erken kalkmak, o gün yetismesi gereken isler, teslim edilmesi gereken ödev... Genel olarak kisinin isiyle ilgili olumsuz ya da olumlu düsünce ve duygulari pazartesi sendromunun derecesini belirler.

Bu çagrisimin olusmasinda cuma yorgunlugu etkili mi ?

Bu çagrisim aslinda cuma gününden basliyor ve pazar günü rahatsiz edici hale gelerek tatil gününün tadini da çikaramayabiliyoruz. Düsündügümüzde hayatimizin büyük bölümünü is yerinde çalisirken geçiriyoruz. Bize sadece yapmak istediklerimizi gerçeklestirmek için kalan zaman pazar günü ve bu günde ne yapacagimizi sasirabiliyoruz genelde. Bu degerli gün bitti bitecek kaygisi ile huzursuz bir hale bürünebiliyor.

Belirtileri nelerdir? Baska bir ruhsal sorunun habercisi olabilir mi?

Isteksizlik, enerjisizlik, sabahlari uyanamama, anksiyete (kaygi, endise) belirtileri yasanabilir. Bunlar mide bulantisi, kalp çarpintisi, vb. olabilir. Bu saydiklarim ayrica baska psikolojik rahatsizliklarin bazi belirtileri ile çakisiyor. Ancak o hastaligin oldugu anlamina gelmez. Ancak pazartesi sendromu, tükenmislik sendromu veya depresyon yasayan kisilerde de isteksizlik, enerjisizlik ve isle ilgili motivasyon kaybi gibi belirtilerin görüngüsü olabilir.

Kimlerde ya da hangi durumlarda daha sik görülür?

Günümüzde, dereceleri farkli olmakla birlikte bir çok kiside görülüyor. Ancak isle ilgili anksiyete yasayanlar, yogun sorumluluk duygusu hissedenler, performans kaygisi olanlar, çok yogun çalisanlar ve is yeri ile ilgili olumsuz yasantilari olanlarda daha sik görülebilir. Ayrica kisi hafta içinde kendine nasil zaman ayiracagini ve dinlenecegini bilmiyor, zamanini iyi yönetemiyorsa pazari takip eden pazartesi kabus olabilir.

Bu bahane midir?

Son zamanlarda o kadar çok kullanilmaya baslandi ki, kimin ne anlamda kullandigini ilk etapta anlamak zor olabiliyor. Ancak kisi yukarida saydigimiz belirtileri yasiyorsa bu bahaneden çok gerçek bir problemdir ve yardim almayi gerektirebilir.

Neler yapilmali?

Diger haftadan ertelemis oldugumuz isler de pazartesi sendromumuza katkida bulunur. Bu yüzden pazartesi döndügümüzde ayagimiza takilacak isleri birakmamaya dikkat edebiliriz. Ancak en önemlisi pazar gününü bitti bitecek kaygisina kapilmadan kaliteli geçirebilmek. Ayrica dinlenmek ve güzel vakit geçirmek için tek zamanin pazar olmadigini da hatirlayalim, bize zevk veren aktiviteleri yeterince dinlenmeyi tüm hayatimiza yayalim.

Pazartesiye hazirlik yapmak mümkün mü?

Pazartesi kelimesinin kisiye neler çagristirdigi önemli, pazartesi gününü zihnimizde rahatsiz edici olaylar dizisinin baslangici olarak kodlamis olabiliriz. Bu çagrisim bagini anlayip geçerliligini sorgulamak olumsuz hislerimizi azaltabilir. Kendimize özel hafta sonu programlari hazirlamak, iyi bir uyku uyumak ve pazartesinin zihnimizdeki kötü imajini silmek daha rahat adapte olmamizi saglayabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası