Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Asiri sismanlik seker hastaligini tetikliyor!

Degisen beslenme aliskanliklari, düzensiz yasam biçimleri, stres gibi nedenlerden dolayi günümüzün en önemli sorunlarindan biri haline gelen obezite vücudumuzda pek çok hastaligin tetikleyicisi olabilir. Bunlardan biri de seker hastaligi (diyabet). Kadiköy Sifa Hastanesi’nden Genel Cerrahi Uzmani Op. Dr. Levent Eminoglu, obeziteyi, vücuda etkilerini ve tedavi sekillerini 7 maddede cevaplandiriyor.

1. Obezite nedir?

Obezite en yalin anlatimi ile vücutta asiri yag dokusu birikimi olarak tanimlanirken hastalik boyutuna birçok kurum ve kurulus farkli tanimlar getirmistir. Morbid obezite yani hastalik düzeyinde sismanlik; olusumunda kalitimsal, davranissal, sosyal, kültürel ve çevresel etkenlerin oldugu, saglik ile ilintili bedensel, ruhsal ve ekonomik sorunlar yaratan süregen, çok nedenli bir hastaliktir. Uluslar arasi bir ölçüt olan Vücut Kitle Indeksi ölçüler söyle:

ZAYIF VKI < 18.5
NORMAL VKI 20 – 24
KILOLU VKI 25.0 – 29.9 Kg / m
SISMAN VKI 30.0 - 34.9 EVRE 1
VKI 35.0 - 39.9 EVRE 2
ASIRI SISMAN VKI > 40 EVRE 3

Morbid obezite yani hastalik derecesinde sismanlik VKI'nin 40'in üzerinde olmasi ya da VKI'nin 35 ve üstü ve yandas hastalik olmasi durumda kullanilan terimdir.

2. Obezite hayatimizi nasil etkiler

Günümüzde obezite, beraberinde getirdigi ek hastaliklar ve toplumsal sorunlar nedeniyle süregen (kronik), ilerleyici, mortalite ve morbiditesi yüksek bir hastalik olarak kabul edilmekte. Tip 2 Diyabetin temelini olusturan insülin direnci ve hiperinsülinizm obez kisilerde görülen karakteristik bulgulardandir. Tip 2 diyabetiklerin %80’ninin sisman olmasi, obezitenin diyabet için en önemli risk faktörlerinden biri oldugunu göstermekte.

Vücut kitle indeksi 35 kg/m2 üzerinde olanlarda diyabet ve koroner arter hastaliklari basta olmak üzere obeziteye bagli mortalite 8 kat yüksektir. Bel çevresinin daha belirgin artmasi ile giden santral obezitede diyabet riski daha belirgin artmistir. Metabolik sendrom olarak tanimlanan obezlerdeki insülin rezistansi, hiperinsülinemi, bozulmus glukoz toleransi ve DM, hipertansiyon, kolesterol yüksekligi, kalp damar hastaliklarinin birlikte görülmesi dikkat çekicidir.

Süregen asiri sismanlik yasam süresini kisaltmanin yani sira, yasam kalitesini de belirgin sekilde bozar.

Hastaliklarin görülme sikliginin sismanliga baglanan yüzdesi

Hastalik Sismanliga baglanan yüzde

TIP 2 DIYABET % 61
RAHIM KANSERI % 34
SAFRA KESESI HAST. % 30
EKLEM HAST ( OSTEOARTRIT) % 24
HIPERTANSIYON ( YÜKSEK TANSIYON ) % 17
KALP HASTALIGI % 17

3. Obezite tedavisi nasil yapilir?

Obezite sagaltiminda ki amaç daha saglikli bir kiloya inmek ve bu kiloyu korumaktir. Saglikli kiloya inmek dogal olarak estetik olarak da bir iyilesme saglayacaktir ancak obezite sagaltiminin amaci hiçbir zaman estetik degildir.

Asiri kilonun kiside yaratmis oldugu yandas hastaliklarin iyilestirilmesi ya da olusumunun engellenmesi için gerekli olan kilo kaybi herkes de farkli olacaktir. Asiri kilonun olusum nedeni de her hastada farkli oldugundan tüm hastalarda kesin sonuç verecek bir mucize yol da yoktur. Hasta uzman bir ekip tarafindan degerlendirilmeli asiri kilonun olusum nedeni ortaya konmali ve kisiye özel bir sagaltim yolu olusturulmalidir.

Yalnizca %10'luk bir kilo kaybinin bile saglik açisindan çok olumlu sonuçlar doguracagi unutulmamali ve yavas (haftada 1-1,5 kilo) ancak düzenli kilo vermek ve bu kilo kaybini korumak amaçlanmalidir. Asiri kilo sagaltiminda öncelik yemek ve davranis aliskanliklarinin degistirilmesi ve erke (enerji) tüketiminin artirilmasidir. Bu önlemlerin yeterli olmamasi durumunda ise ilaç kullanimi ya da endoskopik ve laparoskopik cerrahi girisimler söz konusu olabilir.

4. Obezite tedavisinde diyet ve spor nasil uygulanmali

Yemek aliskanliginin degistirilmesindeki ana amaç alinan kalorinin azaltilmasidir. Her insanin metabolizma hizi, yandas ögeler ve yasam sekli farkli oldugundan, obezite söz konusu oldugunda kesinlikle bir doktor gözetiminde ve diyetisyen esliginde diyetler tasarlanmali ve izlenmeli.

Genel anlami ile sebze agirlikli, islenmis yüksek kalorili karbonhidrat içermeyen, az yagli gidalar kilo vermede etki olacaktir. Kisa sürede hizli kilo verdiren çok düsük kalorili diyetler çogu kez sagliginiza zarar verir ve kalici kilo kaybi saglamaz.

Yapilan arastirmalar salt diyet ile morbid obezitenin sagaltiminda ancak %3 basari oldugunu ortaya koymaktadir.

Morbid obezitede hareket azligi hem bir neden hem de sonuç olarak karsimiza çikar.

Günlük hareket düzeyini artirmak için yürüme süresini ve sikligini artirmak, asansör yerine merdiveni seçmek bile etkili olabilecek yöntemlerdir. Haftada 4 - 5 gün 30 dakikanin üzerinde düzenli yürüyüs baslangiç için iyi bir yöntemdir. Günlük is yogunlugunda kolay uygulanabilir olan ve hemen yapilabilecek önlemler ile baslamak istekliligi de artirici olacaktir.

5. Obezite tedavisinde ilaç kullanimi

Ilaç kullanimi diger yöntemlerin ise yaramadigi, vücut kitle endeksi (VKI) 30’un üzerinde olan, VKI’si 27’nin üzerinde olup kiloya bagli yandas hastaligi (uyku apne sendromu, hipertansiyon,diyabet vb) olan kisilerde kullanilabilen bir yöntemdir. Halen kullanimda olan ilaçlarin uzun süre ya da sürekli kullanimi hiçbir zaman önerilmez. Ilaçlarin hepsinin uzun dönemde yan etkileri vardir ve birakildiklarinda kalici etki göstermezler.

6. Obezite tedavisinde girisimsel yöntemler

Morbid obezitenin girisimsel sagaltimi endoskopik balon yerlestirilmesini ve laparoskopik cerrahi girisimleri içerir. Mide balonu ilk kez ABD Cleveland da tikayici kalp hastaligi nedeni ile kalp ameliyati olacak asiri sisman hastalarda ameliyat riskini azaltmak için kilo vermeye yardimci bir yöntem olarak yaklasik 20 yil önce uygulanmis. Kazandigi basari nedeni ile kullanimi gittikçe artmis ve yapisinda yapilan iyilestirmeler sonrasinda; kilo verme girisimlerinde biri olarak yerini almistir. Mide balonu tibbi silikondan yapilan, sönükken tüp seklinde olup, içi sivi ile sisirildiginde ise küre seklini alan 400 ila 700 ml hacminde düzenektir. Endoskopik olarak yerlestirilir ve genel anestezi gerektirmez. 6 ay sonra yine endoskopik olarak çikartilir.

Mide bandi ise ilk kez Dr. Kuzmak tarafindan 1986 da açik cerrahi ile yerlestirilmis daha sonra laparoskopik cerrahideki hizli yayilim sonunda cihazda bazi teknik degisiklikler yapilmasindan ardindan 1993 de Dr. Belachew tarafindan ilk kez laparoskopik olarak uygulanmistir. Operasyonun laparoksopik olarak yapilabilmesi ve çok güvenli olmasi hizla kabul edilmesini saglamis ve kisa sürede Avrupa’da en çok yapilan kilo verme cerrahisi yöntemi olmustur. Laparoskopik mide bandi halen Avrupa, Avustralya ve Latin Amerika’da en çok uygulanan yöntemdir. ABD de ise sayisal olarak kullanimi hizla artmaktadir.

Mide baypasi ameliyati yaklasik 20 yildir yapilmakta olan ve halen ABD’de en çok seçilen kilo verme cerrahisi yöntemidir. Kullanilmaya baslamasindan sonra birçok teknik gelistirme yapilmis ve laparoskopik olarak uygulanmaya baslanmasi özellikle 1991 sonrasi sayisal olarak patlama yasanmasina neden olmustur. Özetle hem kisitlayici hem de emilim bozucu etki ile kilo vermeyi saglayan ve mide bagirsak dizgesinde (sisteminde) kalici yapisal degisiklik yaratan bir yöntemdir. VKI’i 40’in üzerindeki hastalarda önerilir. Uzun dönemde fazla kilonun yaklasik % 80’i verilir.

7. Girisimsel yöntemler kimlere uygulanabilir?

Obezite tedavisinde girisimsel yöntemlerin kullanmasi için hastanin sahip olmasi gereken özellikleri söyle siralamak olasi:

1) VKI > 40 ya da VKI 30 – 40 arasi olmasi ve bunun yani sira kilo verme cerrahisi ile iyilesebilecek yandas hastalik olmasi ( Hipertansiyon , Tip 2 Diyabet, Kolesterol yüksekligi, Uyku Apne Sendromu vs.)
2) Hasta yasinin 18 ile 55 arasinda olmasi
3) Uzun süredir sismanlik olmamasi
4) Diyet ve diger yöntemlerin bir yildir kilo verme konusunda basarisiz olmasi
5) Iç salgi bezleri ile ilintili hastalik olmamasi
6) Hastanin islemi anlamasi ve uyum saglamasi
7) Alkol ve Madde bagimliligi olmamasi
8) Kabul edilebilir cerrahi risk
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası