Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ILERI YASTA KALP KAPAGI HASTALIKLARINA AMELIYATSIZ TEDAVI

Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Harun Arbatli, ileri yasta kalp kapagi sorunlarinin ameliyatsiz olarak “Perkütan yöntemi ile çözümü” hakkinda bilgi verdi.

Ileri yas kalp kapak hastalari artik ameliyatsiz yöntemle sagligina kavusabiliyor. Özellikle 90 yas sonrasi hastalarda ortaya çikan kapak sorunlari girisimsel yöntemlerle giderilerek hastaya kaliteli bir yasam olanagi sunuluyor.

Yasli hastalarda kapak problemi klasik cerrahi yollarla giderilebilir mi?

Ameliyat, ileri yas hastalari için önemli sikintilari da beraberinde getiriyor. Yasli hastalar genellikle damar sertligi ve vücut yipranmasina bagli olarak siklikla aort kapakta zaman zaman da mitral kapakta ciddi sorunlarla karsilasiyor. Bu problemlerin çözümü ne yazik ki klasik yöntemlerle her zaman mümkün olamiyor. Çünkü 90 yasindaki bir hastaya kapak degistirme ameliyati uygulamak çok riskli. Ameliyat sonrasi olusabilecek komplikasyonlar ileri yastaki hastalarda kötü sonuçlara neden olabiliyor. Hekimler olarak öyle durumlarla karsilasiyoruz ki, bazen çok yasli hastalari ameliyat edemedigimiz için onlari kaderlerine terkediyoruz. Özellikle uzun yillar sigara kullanimi olan yasli hastalar akciger sorunlarinin yani sira baska hastaliklarla da karsimiza çikabiliyor. Bunun yaninda geçirdikleri kanser operasyonlari, diyabet gibi sorunlari yani eslik eden hastaliklari çok sayida olabiliyor. Bu tür durumlar yasli hastalarin ameliyat edilmelerine engel teskil ediyor.

Ileri yas hastalari için kapak problemlerini ameliyatsiz gidermek mümkün mü?

Günümüzde ileri yastaki hastalarin kapak problemlerine çözüm getirebilmek için daha az cerrahi travma veren ve daha kisa yoldan uygulanan bir takim yöntemler var. Dünyada 5 yillik bir geçmise sahip olan ve çok önemli birkaç merkezde uygulanan Perkütan Aortik Kapak Implantasyonu adi verilen girisimsel yöntem, Türkiye’de de uygulanmaya baslanacak. Biz Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi ekibi olarak bu yöntemlerin daha da gelismesi ve sonuçlarinin daha da belirgin hale gelmesi ile paralel olarak, ülkemizde de bu islemleri yapilabilir hale getirmek için çalisiyoruz.

Ilk uygulayan ekip biz olacagiz

Bizim ekip olarak hastanemizde bu konuda çalismalarimiz var ve Türkiye’de ilk kez gerçeklestirmek üzere harekete geçtik. Tam olarak sonuçlari ortaya konan bir yöntem olmamakla birlikte umut vaat eden bir yöntem. Bir takim ilave gelismeler olmasi kanaatindeyiz. Yakin bir gelecekte bizim de bu konuya teknolojik olarak bir katkimiz olacak, olumlu sonuçlar alabilecegiz.

Perkütan ( ameliyatsiz) yöntem hangi yönden ileri yas hastalari için uygundur?

Bu yöntemle hastaya ya çok küçük bir kesi ile ya da hiç cerrahi kesi yapilmadan ameliyatsiz kapak tamiri ya da degisimi yapilmaktadir. Islem sirasinda gögsü açmak, kalbi durdurmak gibi hasta açisindan çok zor tolere edilecek seyler pas geçilerek bunun yerine kalp atar durumdayken kapak öncelikle bir balon vasitasiyla genisletilmektedir. Kasik damarindan girilerek ya da kalbin uç kisminda apeks denilen bölgede küçük bir kesi yapilarak özel bir hazne içine sikistirilmis kapak da yine o kapak bölgesine yerlestirilmektedir. Tüm bu islemler girisimsel olarak tipki anjiyo yapar gibi perkütan yöntemle gerçeklestirilmektedir. Kardiyologlar ve kalp cerrahlarinin bir arada bulunacagi uygulama, daha komplikedir ve daha çok ekipmana ihtiyaç duyulacaktir. Belki de ileriki zamanlarda yöntem oturdugu ve çok iyi sonuçlar alinmaya baslandiginda da karotis yani boyun damarindan da girilerek bu islemin yapilmasi söz konusu olabilecektir. Biz de Memorial Kalp ve Damar Cerrahisi olarak kendimize has bir takim yöntemler gelistirmeye çalisiyoruz.

Yasli orani gittikçe artiyor

Popülasyondaki yas oranlari giderek artiyor. Su an Avrupa ve Amerika’da en büyük harcamalarindan biri saglik harcamalari ve özellikle ileri yas hastaliklarindan kaynaklanan bu sorunlara çözüm getirmek için hükümetler de harekete geçmis durumda. Ayni sorun yani yasli nüfusun hizli artisi, bir süre sonra Türkiye için de geçerli olacak. Önümüzdeki 10-20 yil sonra ayni sorunlar ülkemizin de kapisini çalacak. Buna hazirlikli olarak teknoloji içinde yerimizi almamiz çok önemli. Perkütan Aort kapak implantasyonu yöntemi ile kapak tamiri ve degisimi yüz güldürücü sonuçlari da beraberinde getirirse, gelecekte genç hastalar için de uygulanabilecek bir yöntem. Ancak simdi geçerli olan klasik cerrahi yöntemler. Bunlar da geçmis yillara oranla çok gelisti.

Perkütan Aort Kapak Implantasyon yöntemi kaç saatlik bir uygulama? Hasta ne kadar sürede normal yasantisina geri dönebiliyor?

Hastanin perkütan kapak ile ameliyat sonrasi iyilesme hizi gerçekten yüksektir. Hasta, baska bir hastaligi yoksa islem sonrasinda ertesi gün ya da birkaç gün içinde toparlanarak, normal yasantisina geri dönebilir. Kisinin baska saglik sorunlari olsa bile klasik cerrahi ameliyatlar sonrasi yogun bakimda çok daha kisa zamanda iyilesebilmektedir. Yöntem, su an için aort kapaktaki sorunlarin giderilmesi için uygulanmaktadir. Ileride mitral kapak sorunlarinda da perkütan yöntemlerin kullanilabilecegini gösteren çalismalar var. Sag kalp tarafindaki, pulmoner kapakta özellikle küçük çocuklarda dogustan kalp hastaligi olan ya da bir operasyon geçinmis hastalarda da perkütan kapak kullanimi söz konusudur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası