Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TIROID HASTALIKLARINDA DOGRU BILINEN YANLISLAR

Suadiye Memorial Tip Merkezi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Ismail Yagiz, “Tiroid hastaligiyla ilgili dogru sanilan yanlis bilgiler” hakkinda bilgi verdi.

YANLIS 1: GUATR HERKESTE OLUR, BIR HASTALIK SAYILMAZ, ILACA GEREK YOKTUR

Tiroid bezi her bireyde bulunan iki lobdan olusan, bir salgi bezidir. Guatr ise tiroid bezinin büyümesidir. Guatr herkeste olmaz, tiroid bezi (Eger dogumsal bir eksikligi söz konusu degilse ) herkeste olur. En sik guatr nedeni iyot eksikligidir. Iyot, tiroit bezinde hormonlarin yapisina katilir ve eksikliginde tiroid bezi büyüme egilimine girer. Ilerleyen dönemlerde hormon yapimlari azalarak “Hipotiroidi”(Tiroid hormonlarinin azalmasi) ve “Nodül” olusumu ortaya çikabilir. Hormon eksikligi durumlarinda, büyüyen bezi ve nodüllerin sayisini, boyutlarini küçültmek için ilaç kullanilabilinir.

YANLIS 2: GUATR SADECE AMELIYATLA TEMIZLENIR, BEZ TAMAMEN ÇIKARTILIR

Bez büyürken normal, az veya fazla çalisabilir. Guatr tedavisinin tek seçenegi ameliyat degildir; özellikle hipertiroidi durumlarinda ameliyat yapilmaz, öncelikle ilaç baslanir veya Radyoaktif iyot tedavisi verilir. Tiroidektomi (tiroid bezinin cikarilmasi) genelde “Subtotal” denilen sekliyle yapilir. Bez tamamen çikarilmaz bir kismi birakilir ama birakilan kismin fonksiyonlari yetmediginden mutlaka ilaç tedavisi baslanmalidir. Ameliyat sonrasi doktorunuzun belirttigi sürelerle mutlaka tiroid testlerinin kontrolünün yapilmasi ve ilaçlarin ömür boyu kullanilmasi gereklidir.

YANLIS 3: HASHIMATO TIROIDITI EN SIK GÖRÜLEN TIROID HASTALIGIDIR

Bu rahatsizlik son günlerde çevrenizde oldukça fazla duydugunuz bir hastalik olsa da, aslinda en sik görülen tiroid hastaligi tiroid içinde saptanan nodullerdir. % 50 kadar siklikta bulunurlar. Bundan sonraki sirayi, iyot eksikliyle tiroid bezinin büyümesi olan “Guatr” alir. Hashimato tiroiditi her 1000 kadindan 4’ ünde, her 1000 erkekten 1’ inde görülür. Altta yatan neden tam olarak anlasilamasa da tiroid bezine karsi gelisen, vücudun kendi yaptigi savunma sonucunda oldugu düsünülmektedir. Ileri yaslarda sikligi artar, genetik bir geçis izleyebilir. Halsizlik, yorgunluk gibi belirleyici olmayan sikayetler yapabilir. Tani tiroid testleri, tiroid ultrasonu ve özel anti-TPO testi ile konulur. Tedavisinde tiroid hormanlari kullanilir. Romatizmal hastaliklarla beraber görülebilir.

YANLIS 4: GUATR SINIRLILIK YAPAR, ANTIDEPRESAN IYI GELIR

Hipertirodi klinigine “Tirotoksikoz” denir. Tirotoksikoz belirtileri; istah artisi, kilo kaybi, bol terleme, güçsüzlük, ellerde titreme ve terleme, uyku problemleri, çarpinti, saç dökülmesi, bagirsak hareketlerinde artma ve bazen ishal, sinirlilik, gözlerde ileri dogru firlama, adet düzensizligi, sicaga karsi hassasiyet, kemik erimesi, karaciger testlerinde bozulma, kan sekerinde yükselme seklinde ortaya çikabilir. Bu klinikteki hastalar bazen panik atak tanisi ve tedavisi alabilirler. Antidepresan tedavi hastanin sikayetlerine iyi gelmeyecegi gibi bazi antidepresanlar ve antipsikotik ilaçlar tiroid fonksiyon testlerini bozabilirler.

YANLIS 5: HER KILOLU INSANDA GUATR BOZUKLUGU ÇIKAR

Hipotirodi belirtileri; halsizlik, güçsüzlük, kolay yorulma üsüme, seste kisiklik ve kalinlasma el, yüz ve bacaklarda, göz etrafinda sislikler, cilt kurulugu, saçlarda dökülme kas kramplari, depresyon, uyku bozuklugu, kabizlik, adet bozuklugu kilo alma veya verememe, hafizanin zayiflamasi, kalp hizinin yavaslamasi, trigliserit ve kolesterol yükseligi, karaciger foksiyon testleri ve kalp enzimlerinde yükselme, kalp etrafinda sivi toplanmasi saptanabilir. Kilolu insanlarda tiroid bezinin az çalistigini soylemek dogru olmaz ama hipotirodisi olan hastalarda siklikla obezite veya metabolik sendrom saptanmistir. Kilo kontrolü ile ugrasida mutlaka tiroid fonksiyon testleri bakilmalidir.

YANLIS 6: UZUN SÜRELI GUATR ILACI ALISKANLIK YAPAR, ARA SIRA KESMEK GEREKIR

Tiroid bezi vucudumuzun motoru gibi çalisir. Belli bir tiroid fonsiyonu yasam sonuna kadar gereklidir. Eger tiroid fonksiyon bozuklugunuz varsa ve ilaç kullaniyor iseniz rutin kontrollerle kan testlerinizi yaptiriniz ve doktorunuza danisiniz. Ilaç düzeylerinde degisiklikler yapilabilir ancak vucudun ilaca alismasi söz konusu degildir. Doktorunuz bilgisi dahilinde olmadan lütfen ilaçlarinizi kesmeyiniz. Tiroid ilaçlari ikiye ayrilir.Antitiroid ilaçlar Hipertiroidi tedavisinde,tiroid preparatlari ise Hipotiroidi tedavisinde kullanilir.

YANLIS 7: NODÜLLER ELLE MUAYENE ILE ANLASILIR

Tiroid nodullerinin çogu elle anlasilmaz, tesadüfen Tiroid ultrasonu ile saptanirlar. Gözle görülen, elle hissedilen, yutma güçlügü, nefes darligi veya agri gibi klinik belirti yaratan tiroid nodülleri oldukça azdir. Kadinlarda erkeklere oranla 4 kat daha fazladir. Yasla görülme sikligi artar. Tiroid fonksiyonlarini genelde etkilemez. % 50 kadari tek nodül ,% 50’si ise birden fazla olabilir. Nodül saptandiysa karekterini anlamak için ince igne biyopsisi yapmak gerekir. Diger tani yöntemi olan “Tiroid sintigrafisi” nodülün iyot tutulumunu belirler. Eger nodül iyot tutuyorsa “Aktif veya sicak nodül”, tutmuyor veya çok az tutuyorsa “Pasif veya soguk nodül” denir. Nodüllerin %70-80’i soguk tiptedir ve bunlarin % 5’ inde kanser gelisimi olabilir. Sicak nodüllerin kanserlesme orani çok daha azdir. Nodül saptanan bir hastada tiroid fonksiyon testleri, ince igne aspirasyon biyopsisi, tiroid USG ve tiroid sintigrafisi planlanmalidir.

YANLIS 8: ZAYIFLAMAK IÇIN GUATR ILACI GECICI SÜRE KULLANILABILIR

Saglikli kalmanin en önemli gereksinimlerinden biri dogru kiloda bulunmaktir, ancak kilo kontrolu ve zayiflama artik nerdeyse moda haline gelmistir. Bunun için piyasada türlü diyet programlari, ilaçlar, zayiflatici operasyonlar ve destek ürünleri kullanilmaktadir. Yetersiz metobolik hiz, obezitenin altinda yatan problemlerden biridir. Metabolik hizi hizlandiran preparatlarin zayiflamada etkili oldugu gerçektir, ancak metobolizma hizini tiroid hormon preparatlariyla hizlandirmak en büyük yanlislardan biridir. Kullanilan tiroid hormonlari kalp çarpintisi, tansiyon yükselmesi, sinirlilik, uykusuzluk, kan sekeri yükselmesi, kemik erimesi gibi problemler ortaya çikarabilir. Zayiflama programlarindan önce mutlaka doktorunuzun kontrolunde tiroid hormonlarinizin düzeyini kontrol ettirin ve gerekli ise ilaç kullanin.

YANLIS 9: INCE IGNE BIYOPSISI ÇOK ACI VERIR

Ince igne aspirasyon biyopsisi tiroid nodüllerinin karekterini anlamak için yapilan agrisiz çok kolay ve güvenilir bir tani yöntemidir. Özelikle büyüme egiliminde olan, boyutlari 1cm ve üzerinde, birden fazla sayida, tiroid sintigrafisinde soguk nodül olarak tespit edilen, radyasyon almis nodüllere uygulanmasi gerekir. IIAB (Ince Igne aspirasyon biyopsisi) tani için kullanilan bir yöntemdir, tedavi içermez olasi kanser hücrelerini yaymaz.

YANLIS 10: DIS GUATR DAHA MASUMDUR, IÇ GUATR DAHA SINSIDIR VE TEHLIKELIDIR

Halk arasinda kullanilan terimlerden olan iç guatr, disaridan belli olmayan boyun bölgesine uzama gösteren “Plonjan guatr” dedigimiz bir durumdur. Dis guatr ise disardan belli olan tiroid bezi büyüklügü için kullanilan bir tanimlamadir. Tiroid bezinin içe veya disa büyümesinden daha önemlisi içinde nodül olup olmadigi, nodüllerin karakteri, çevre dokularla iliskisi, tiroid testlerini bozup bozmamasidir. Dis guatr olup nodüllerde kanser hücreleri gözlenen bir durum olabilir.

YANLIS 11:DAHA ÖNCE GUATR TESTLERIMI YAPTIRDIM NORMAL OLDUGU SÖYLENDI, TEKRAR BAKTIRMAMA GEREK YOK

Tiroid bezi bir hormon salgi organidir. Gün içinde degisen oranlarda salgi yapar. En önemli gereksinimi iyot maddesidir. Iyot beslenme ile alinan bir maddedir. Enfeksiyonlar, hava degisimleri, yasla degisen hormon düzenimiz, ilaçlar, stres, radyasyon, romatizmal hastaliklar tiroid fonksiyonlarini etkiler. Daha önce tiroid hormonlarimiza baktirmamiz ilerde bu bozuklugun karsimiza çikmayacagi anlamina gelmez. Doktorunuz sikayetleriniz dahilinde tiroid fonksiyon testlerinizi tekrar isteyebilir. Kaldi ki tiroid testleriniz normal çiksa bile tiroidinizde nodül olabilir.

YANLIS 12: TIROID HASTALIKLARI YASLILARIN HASTALIGIDIR, ÇOCUKLARDA VE GENÇLERDE GÖRÜLMEZ.

Tiroid bezi anne karninda 3. haftada gelismeye baslar. Anneden geçen hormonlarla gelismesini sürdürerek boyundaki yerini alir. 11.haftadan sonra kendi salgisini üretir duruma gelir. Tiroid hormonlari büyüme hormonu gibi beyin ve vucut gelisimde cok önemlidir. Bazen dogumsal bozukluklarla büyümesinde veya boyundaki yerini almasinda problem çikabilir. Iyot eksik bölgede yasayan annenin yeterli hormon salgisi olmadigindan plasenta yoluyla bebege vereyemebilir. Çocuklarda önlenebilen zeka ve gelisme geriliginin en önemli nedeni tiroid hormon yetersizligidir. Bu yüzden Saglik Bakanligi her yenidogana topuk kanindan TSH düzeyi bakilmasini önermektedir. Genç yetiskinlerde “Tiroidit” denilen, tiroid bezinin iltihaplanmasi görülebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası