Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TIROID AMELIYATINDA IZ BIRAKMAYAN YÖNTEM: MINIMAL INVAZIF CERRAHI

Tiroid hastaliklarinin tedavi seçenekleri arasinda yer alan ameliyatlar konusunda son yillarda çok önemli gelismeler kaydediliyor. Özellikle tiroid ameliyatlarindan sonra iz kalmasindan endise edenlerin imdadina “minimal invazif cerrahi” yetisiyor. Endokrin Cerrahisi Uzmani Prof. Dr. Mete Düren, nakis islemeye benzettigi tiroid ameliyatlarinda minimal invazif cerrahinin son yillarda büyük gelisme gösterdigini vurgulayarak çok küçük bir kesi açtiklari için iz de kalmadigini söylüyor.

Tiroid ameliyatlarinda minimal invazif cerrahi yöntemini 1997 yilindan bu yana uygulayan Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dali Ögretim Üyesi ve VKV Amerikan Hastanesi Endokrin Cerrahisi Uzmani Prof. Dr. Mete Düren, yöntemle ilgili su bilgileri verdi: “Tüm ameliyatlar bir dikis islemi ise tiroid ameliyati bir nakis isidir, yani incelik, titizlik ve hassasiyet gerektirir. Özellikle ses telleri ve komsu paratiroid bezleri açisindan çok temiz çalismayi gerektirdigi gibi yapilan ameliyattan sonra hastaligin tekrarlama riskini de sifira yaklastirmak gerekir. Laparoskopi veya videoendoskopi dedigimiz kapali cerrahi yöntemler neredeyse cerrahinin tamamina girdi. Endokrin cerrahisi içerisindeki böbrek üstü bezlerinin tedavisinde zaten uzun zamandir kullaniliyordu. Fakat boyun bölgesinde rutin olarak kullanimi son yillara dayaniyor. Boyunda diger bölgelerden farkli olarak bosluk yok, Çalisma alanini kendiniz yaratmak zorundasiniz. O yüzden uygulanabilirligi konusunda ilk basta soru isaretleri vardi. Ama teknolojinin gelismesi ile birlikte daha sik kullanilmaya baslandi. Biz bunu ilk 1997 yilinda yapmistik. O zamandan bu zamana çok büyük bir gelisme görüldü.”

Uygun hasta seçilmeli

Düren, minimal invazif cerrahi konusunda hasta seçiminin çok önemli oldugunu vurguluyor: “Yöntemin basarili olmasi için hasta seçimi çok önemli bir kriterdir. Bu, ameliyat gerektiren hastalarin beste biri demektir. Yani her hastaya uygulayamazsiniz. Mesela safra kesesi ameliyatlarinin yüzde 90’inda kullanabiliyor. Tiroid cerrahisinde ise hastalarin ancak yüzde 20’sini kapsiyor. Bu bütün dünyada da böyle. Dolayisi ile uygun hastayi seçmek sart. Uygun hastada ise en önemli kriter, hastanin bezinin büyük olmamasidir. Çünkü açtigimiz kesi sonuçta 2,5 cm. Örnegin 10 cm. bezi olan bir hastanin bezini 2,5 cm’den çikartma imkanina sahip olmadigimiza göre ancak en fazla 5 cm’lik bir bezi çikartmamiz mümkün olabiliyor.”

Daha çok kadinlarda görülen tiroid hastaliklarinda hastalarin kozmetik endiselerinin ön planda oldugunu belirten Prof. Mete Düren, ‘‘Hastalarin en büyük çekincesi iz kalmasi. Kimse boynunda bir kesikle dolasmak istemiyor. Dolayisi ile bu yöntemle bunu minimize ediyoruz. Standart cerrahide kesik 7,5 cm. Bunu 2,5 santime indirmek önemli bir avantajdir. Özellikle kadinlarin ama ayni sekilde erkeklerin de tercihi olan bu yöntem, kozmetik isteklerin yani sira ameliyat sonrasi erken boyun hareketlerinin mümkün olmasi ve ödem olmamasi gibi faktörler yüzünden daha çok tercih ediliyor. Ancak bu ameliyatta mutlaka patolog, ameliyat sirasinda parçayi incelemeli ve süpheli bir durumda gerekirse tiroidin tamami alinabilmelidir” diyor.

Bugüne kadar gerçeklestirdigi binlerce ameliyat disinda minimal invazif cerrahi yöntemini dünyada uygulayan sayili cerrahlar arasinda olup periyodik olarak cerrahlara yöntemle ilgili egitim veren Prof. Dr. Mete Düren, operasyon sonrasinda hastalarin ertesi sabah evlerine gittiklerini ve standart ameliyata göre daha rahat hareket ettiklerini de belirtiyor.

VKV Amerikan Hastanesi
Endokrin Cerrahisi Uzmani
Prof. Dr. Mete Düren
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası