Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DEGISIME HAZIR MISINIZ?

Ilerleyen tip ve medyanin “güzel” insan propagandasinin etkisiyle günümüzde estetik operasyonlara ilgi her geçen gün artiyor. Bireylerin estetik operasyon yaptirmasi için fiziksel degisime gereksinim duymasinin yani sira, uygun ruhsal duruma da sahip olmasi gerekiyor.

VKV Amerikan Hastanesi’nden Uzman Psikolog Asli Akkan bireyleri estetik ameliyat olmaya yönelten faktörler ve ortaya çikabilecek durumlar hakkinda bilgi veriyor. Akkan’a göre estetik ameliyat olmaya yönelten faktörler söyle:

Toplumun ögretileri: Günümüz toplumunun ancak görünebildigin/fark edilebilir oldugun kadar varsin. Bunun için de “güzel” / “kusursuz” olmalisin seklinde asiladigi narsisistik düsünce yapilandirmasidir.

Beden imgelemi: Kendi bedenleri ile ilgili düsünceleri, bedenlerini görme egilimleri, yani bedeni ile ilgili algiladiklaridir. Psikoloji literatüründe “beden imgesi” veya “beden imaji” olarak anilan bu kavram, kisinin kendi bedeni ile ilgili kafasindaki tablo olarak adlandirilabilir.

Kisinin beden algisiyla gerçekte sahip oldugu beden arasindaki uyumsuzluk sonucunda “negatif beden imgesi”nden söz edilir. Nergatif beden imgesi kiside kaygi yaratir. Bu stresten/kaygidan kaçmak isteyen kisi stresin kaynagini kaldirmaya yönelik arayisa girer. Bunun sonucunda da, negatif beden imgesine sahip olup bunu pozitif beden imgesiyle degistirmek için motive olan (istek/çevresel faktörler – beden imajina dair gelen elestirilerin yogunlugu gibi) birey estetik ameliyat olur. Operasyon sonucu hasta tarafindan “olumlu” olarak degerlendirilirse, bu hastanin yasam kalitesini olumlu yönde etkiler ancak bu degerlendirme sirasinda herhangi bir çarpitma olursa bu da kisinin hayatini zindana çevirebilir. Bu da estetik ameliyat basarisinin hekimin yetkinligi ve basarisinin disinda, hastasinin operasyon sonucundaki beklentileri ve sonucu algilamasiyla ilgili olduguna bir isarettir. Bu nedenle estetik ameliyat için uygun hastadan kast edilen uygun fiziksel degisime gereksinim duyan hastanin yani sira, uygun ruhsal duruma sahip hastadir.

Hem estetik operasyonu yapacak olan uzmanin hem de operasyonu talep eden kisinin (ki bu çogu zaman imkansizdir) hastanin asagidaki rahatsizliklardan birine sahip olup olmadigina dikkat etmesi, böyle bir durum söz konusuysa ise hastayi öncelikle bir ruh sagligi uzmanina yönlendirmesi uygun olacaktir.

Beden Çarpitma Bozuklugu (Body Dysmorfic Syndrome): Kisinin kendi fiziksel görünüsü yüzünden asiri kaygilanmasi ile karakterize bir somataform bozukluk çesididir. Hayali bir bedensel kusur ile (örnegin biçimsiz bi kulak) asiri ugrasma veya çok ufak bedensel kusurlarin çarpitilip abartilmasi ile karakterizedir. Böyle bir endisenin bir psikolojik rahatsizlik olarak kabul edilmesi için, kiside belirgin sikinti yaratmasi veya kisisel, sosyal, mesleki islevsellikte bozulmaya neden olmasi gerekmektedir.

En sik olarak 15-20 yas arasinda baslar. Kadinlarda daha fazladir. Bu kisiler, çogunlukla ruh sagligi uzmanlarindan önce estetik cerrahlara basvururlar. Rahatsizliklarina umumiyetle depresyon ve anksiyete bozuklugu eslik eder. Problem hakkindaki kaygi düzeyi zaman içinde azalabilse veya esneklik gösterebilse de, tedavi edilmedigi zaman siklikla kronik seyreder.

Dismorfik beden sendromlu hastalar tekrar eden estetik operasyonlar geçirme talebindedirler.Bunlarin neticesinden gelisen garip görünüsten dolayi daha da kötülesebilirler. Bu durum daha da arttirilan cerrahi girisimlerle kisirdöngüye girebilir. Dismorfik beden sendromlu hastalarin %50 den fazlasi estetik ameliyat geçirmis veya geçirmektedir. Bu hastalar diger hastalara nazaran kendileri ile ilgili daha fazla sayida kusur tanimlarlar ve geçmiste yapilan estetik cerrahilerden daha az tatmindirler. Estetik operasyondan sonra bu kisiler diger kusurlarina odaklanirlar ve hatta operasyondan sonra daha da mutsuz olabilirler, çünkü hayalini kurduklari vücut hiçbir zaman gerçekçi degildir ve bu rahatsizliklari tedavi edilmedigi takdirde olmayacaktir da.

Depresyon: Eger depresif özelliklere sahip bir hasta ise bu hastanin hem nekahat sürecinin uzamasina yol açacaktir hem de ameliyat sonucu objektif kriterlere göre ne kadar “olumlu” olursa olsun, hasta negatif otomatik düsünceleri dolayisiyla durumu “olumsuz” algilayacaktir.

Yeme Bozukluklari: Yeme Bozukluguna sahip kisilerin beden imaji algilari zaten bastan çarpitilmistir. Böyle bir durumda olacaklari operasyonlar ya yersiz/gereksiz olacaktir ya da ne kadar basarili olursa olsun yetersiz kalacaktir.

Bu rahatsizliklardan herhangi birinin olmamasi hali bile, kisinin estetik ameliyat için psikolojik olarak tamamen hazir oldugu anlamina gelmez.

Kisinin ameliyata psikolojik olarak hazir olmasi için:

Estetik ameliyati sadece ve sadece kendisi istedigi için oluyor olmasi,

Estetik cerrahinin sonucunda baska biri haline gelmeyecegini sadece degisecegini fark etmesi,

Estetik operasyonun günlük hayattaki sorunlarina deva olamayacagini bilmesi,

Doktoruyla iyi iletisime girip ameliyatina dair gerçekci hedefler belirleyebilecegi inancinda olmasi,

"Estetik" olacagini düsünerek olayin "cerrahi" kismini unutmamasi,

Her türlü cerrahi müdahale sonunda belli oranlarda komplikasyon çikabilecegini biliyor ve kabullenebiliyor olmasi gerekir.

VKV Amerikan Hastanesi
Uzman Psikolog Asli Akkan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası