Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUNUZ IÇIN DOGRU AYAKKABIYI SEÇIN

Çocuklarin yürümeye baslamasindan itibaren dogru ayakkabi seçimi yapilmasi ayak sagligi bakimindan çok büyük önem tasiyor. VKV Amerikan Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Dr. Serkan Uludag, yanlis ayakkabi seçiminin çocukta agrinin yani sira yapisal problemlere de yol açabilecegini belirtiyor.

Bir bebek ne zaman ayakkabi giymeye baslar, ne zamana kadar giyemez, giyerse ne tür sorunlarla karsilasilabilir?

Anneler genellikle 4. yada 5. aydan sonra yumusak kalipli ayakkabilari bebeklerinin ayaginin üsümemesi için kullanirlar bunun bir zarari yoktur. Gerçek anlamda çocuk 9. ve 10. aylarda destekle ayakta durmaya baslayinca ve ilk adimlarini desteksiz atmaya basladiginda muhtemelen 12. ve 15. aylar arasinda ayakkabi kullanimi baslar. Ortopedi doktoruna yada hiç olmazsa çocuk doktorlarina danisim ayakkabi seçiminde ailelerin hatali seçim yapmasina engel olacaktir.

0 -6 ay, 6-12 ay ve 1 – 2 yas için ayakkabi kullaniminda nelere dikkat etmeli?

En önemli unsur ayagini sikmayacak bir ayakkabi seçimidir. Bebekler ayakkabi siktigi zaman sikayetlerini aglama ve huzursuzluk ile ifade ederler. Kimi zaman poliklinik çalismalarimiz esnasinda ayakkabi seçiminin düzeltilmesi sonrasi uykulari ve yemesi düzene giren bebek ve çocuklarimiz olmustur. Ayakkabinin altinin kaymasini engelleyici özelliginin olmasina dikkat edimelidir. Ayakkabilarin ayagin havalanmasi için gerekli özellige sahip olmasi önemli çünkü bebek ve çocuklarin ayaklarinda terleme ve nem fazla olmaktadir. Bu durumlar için ilk 12 ayda dikkat önemli fakat 12. aydan sonra tabanin iç tarafinin yani tip dilinde medial arkin desteklendigi ayakkabilar seçilmelidir.

Ortopedik ayakkabi nedir ve her çocuk için gerekli midir?

Ayakta mevcut olan deformiteye göre özel olarak yapilan ayakkabidir. Her çocuk için gerekli degildir. Ihtiyaci olmayan çocuklara ortopedi doktorlari tarafindan önerilmeyen (genellikle aileye yapilan çevre baskisi sonrasi) özel yapim ayakkabi yada botlarin kullanimi çocuklarda hem fizyolojik hemde psikolojik problem yaratabilir. Ortopedik ayakkabi için çocugun ayak ölçümlerinin alinmasi ve planlamanin yapilmasi gereklidir.

Dogru ayakkabi seçmenin kurallari nelerdir?

Çocugun bir Ortopedi ve Travmatoloji uzmani tarafindan degerlendirilmesi sonrasi ayak yapisina göre taban özelligi olan ayakkabi seçilmelidir. Aileler çocuklarina ayakkabi alirken en iyisinin olmasini isterler yalniz çocuk için en iyi ayakkabi en pahali ve marka ayakkabi degildir. Bunun seçiminde doktor yardimi gereklidir.

Yanlis bir ayakkabi ne tür sonuçlar dogurur?

Çocuklarin ayak gelisimi kemik büyüme süresince devam eder. Yanlis ayakkabi ayak agrisi yaninda ayagin kemik yapisi üzerine olumsuz etki yaparak anatomik yani yapisal problemlere neden olabilir. Düzgün basilmadigi için anatomik yük dagilimi bozulacagindan diz, kalça ve bel problemleri yaratabilir.

Çocuklarin ayaklari çok hizli büyüdügü için genellikle bir numara büyük ayakkabilar tercih edilir. Bu dogru bir davranis mi ya da herhangi bir olumsuzluk dogurur mu?

Tabi ki dogru degil ama saglik açisindan önemli bir olumsuzluk yaratmayacaktir. Günümüz ekonomik sartlarini da göz önünde tutarsak ailelerinin bu seçimini saygi göstermeliyiz. Sonuçta bir çocugun ayni ayakkabiyi kullanma süresinin 5 ay ile 1 yil arasinda degistigini düsünürsek doktor kontrolünden çikmadigi sürece problem yasanmayacaktir.

Çocuklarin ayak sagligi nasil korunmali, nelere dikkat edilmeli?

Aileler problem gördügü zaman mutlaka hekime basvurmalidirlar. Zamaninda alinacak basit tedbirler ile problemler büyümeden çözülecektir. Anne ve babalar herhangi bir sikintinin farkina vardiklarinda kisa sürede hekime danisirlarsa sadece ayak degil bunu takiben olusabilecek diz ve kalça problemlerini de çözümüne isik tutacaklardir.

Çocuklarin ayaklari ne kadar sürede bir doktor tarafindan kontrol edilmeli?

Dogumdan sonra ilk hafta genel Ortopedik muayene içinde bakilmalidir. Problem yok ise 3. ay ve yürümeye baslayinca Ortopedi doktoru tarafindan degerlendirilmelidir. Eger buda yapilamiyorsa çocuk doktorlarinin dikkatli degerlendirmeleri ve süphe halinde Ortopediye yönlendirmeleri yeterli olacaktir.

Düztabana sahip olan çocuklar nasil ayakkabi kullanmalilar?

Ayakkabi tabaninin iç tarafi destekli ayakkabi seçilmeli bu da anne ve baba tarafindan magazada ayakkibi alirken kontrol edilebilir. Düz tabanlik ayak iç tarafindaki çukurlugun kaybolmasidir ve basarken daha belirginlesir, siklikla çocuklarin ayakkabi topuklarinin deforme olmasi ile fark edilir . Bu sebepten aile tarafindan fark edilemiyebilecegi için mutlatlaka hekime danisilmalidir.

Ayakkabi malzemesinin, çocuk ayaklarinin gelisiminde ne gibi önemi vardir?

Ayakkabilar hava alabilmelidir. Özellikle ayagi terleyen çocuklar için gereklidir. Aksi takdirde ciltte mantar enfeksiyonu nedeni olabilir. Çok sert tabanli ayakkabilar tabanda agri ve sisme yapabilir. Dar burunlu ayakkabilar tirnak batmasi nedeni olabilir. Ayaga uygun olmayan ayakkabi çocugun günlük aktivitelerini kisitlayacagi için bedensel gelisimini olumsuz etkiler. Agrili bir ayak huzursuz çocuk demektir. Evde terlik meselesine gelince yine tabaninda iç bölümü destekli terlikler tercih sebebidir. Fakat çocugu olanlar bilir evde çocuga terlik giydirmek çok zor bir istir. Bu sebeple evde yalnis terlik yerine alti kaymayan çorap ile hiç olmazsa zarar vermeyecektir.

VKV Amerikan Hastanesi
Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü
Dr. Serkan Uludag
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası