Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BURUN AMELIYATLARI ARTIK DAHA AGRISIZ

Gerek estetik kaygilarla yapilan, gerekse nefes alimini zorlastiran egriliklerin düzeltilmesi amacini tasiyan burun ameliyatlari artik çok daha agrisiz ve kansiz gerçeklestirilebiliyor. “Hipotansif anestezi” sayesinde ameliyat sirasinda daha az kanama oluyor ve ameliyat sonrasinda daha kaliteli bir iyilesme süreci yasaniyor. Burun ameliyatlarinda kullanilan son teknolojilerle ilgili Anadolu Saglik Merkezi Estetik Cerrahi Uzmani Op.Dr. Can Çinar bilgi verdi.

Burun seklinin cerrahi yöntemlerle yeniden biçimlendirildigi estetik burun ameliyatlari, günümüzde daha sik yaptiriliyor. Burun boyutunun küçültülüp büyütülmesi, burun deliklerinin daraltilmasi, burun ucu veya burun sirtinin yeniden sekillendirilmesi, burun sirtindaki çikintilarin düzeltilmesi ve nefes alimini zorlastiran egriliklerin düzeltilmesi gibi amaçlarla yapilan estetik burun ameliyatlari günümüz teknolojisinin yardimiyla daha agrisiz ve kansiz gerçeklestirilebiliyor.

Anadolu Saglik Merkezi Estetik Cerrahi Uzmani Op. Dr. Can Çinar, bu tür ameliyatlarda kullanilan “hipotansif anestezi” yöntemi sayesinde, ameliyat sirasindaki kanamanin azaltildigini ve ameliyat sonrasinda daha kaliteli bir iyilesme saglandigini belirterek sunlari söyledi:

“Hastanin tansiyonunun kontrollü olarak düsürülmesi anlamina gelen ‘hipotansif anestezi’ tüm dünyanin kabul ettigi bir teknik. Hipotansif anestezi ile burun operasyonlarinda hastanin tansiyonunu kontrollü olarak düsürülüyor, böylelikle ameliyatta ortaya çikan kanamalar azaltiliyor ve kanamanin az oldugu bölgede daha rahat çalisma imkani elde ediliyor. Bu sayede hastalarin operasyon sonrasinda ise dönüslerinde en büyük problem olan ödem, morluk gibi sikayetler daha aza indiriliyor, daha agrisiz ve kaliteli bir sekilde iyilesme saglaniyor. Ancak burada, hastaya kontrollü anestezi uygulayacak ekibin deneyimli olmasina dikkat etmek gerekiyor.”

Burun ameliyatlarinda süre siniri yok

Belli standart süreleri bulunmakla birlikte cerrahlarin bu sürelere bagli kalmamasi önem tasiyor. Anadolu Saglik Merkezi Estetik Cerrahi Uzmani Op. Dr. Can Çinar su bilgileri veriyor:

“Burun ameliyati bir sanat oldugu için, tam ‘bitirdim’ dediginizde tekrar bakip eksik olan yerlere ‘greft’ dedigimiz, burun kikirdaklarindan veya daha komplike ameliyatlarda kulak kikirdaklarindan alinan bir takim parçalar eklenmesi gerekebiliyor. Aslinda bu ameliyatlar bir nevi heykel yapmak gibi oldugundan arada bakmak gerekiyor. Burun ameliyatlarinin ortalama süresi, burunda yapilacak müdahalenin cinsine göre degismekle birlikte 45 dakikadan 2-3 saate kadar olabiliyor.”

Agri ve iyilesme süreci burun ameliyatlarindaki en önemli endiseler

Burun ameliyatlarinda hastalar genellikle üç dört konuda korku yasiyor. Hastalarda agri, ise dönüs süresi, burun içine konulan tamponlar ve sonradan burnun düsüp düsmeyecegi ile ilgili kaygilar hakim olabiliyor. Hastanin tüm bu endiselerinden kurtulmasi ve istedigi sonuçlari almasi için burun ameliyatlarinda iyi planlama, iyi teknik ve agrisiz anestezi çok önemli. Çünkü birtakim kritik noktalara dikkat edilmezse, burun ucunun normal projesiyonunun altina kaymasi söz konusu olabiliyor.

Konuyla ilgili olarak Anadolu Saglik Merkezi Estetik Cerrahi Uzmani Op. Dr. Can Çinar sunlari söyledi:

“Atravmatik teknikler kullanilmaz, yani dokuya saygili kalinmazsa agri, sislik, morluk gibi sikayetler hastayi ameliyat olduguna pisman edebiliyor. Hastalarin operasyon sonrasi burun içine konulan ve ameliyatin ikinci gününde çikarilan tamponlar hakkinda ise bugün daha rahat olduklarini söyleyebiliriz. Çünkü kullandigimiz havayolunu rahatlatan tamponlar sayesinde artik pek çok hasta bu sürecin korktugu kadar zor gelmedigini ifade ediyor. Estetik burun operasyonlari için hastalarimizin bize en çok sordugu sorulardan birisi de ise dönüs süreleridir. Operasyonun bitiminde burun disina koydugumuz alçi bir hafta sonra çikartilir. Bunlar kaba alçilar olmamakla birlikte, bu süreçte hastanin alçiyla ise gitmesi pek mümkün degil. Bizce asil önemli olan, hastanin en kisa sürede normal hayatina geri dönebilmesi ki buradaki en büyük korku ödem ve sislikler oluyor. Ancak her ne kadar hastaya göre degisse de modern teknikleri kullanarak, morluk ve sisliklerin siddeti ve süresi azaltilabiliyor.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası