Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUNUZ DOGRU BESLENIYOR MU?

Çocukluk dönemindeki dengeli ve düzenli beslenme çocuklarin gelisim süreci için çok büyük önem tasiyor. VKV Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Ayse Korkmaz ve Dyt. Ayça Ilica saglikli beslenen bir çocugun okul çaginda neler tüketmesi gerektigini açikliyor.

Çocukluk dönemi denildiginde çok genis bir araligi içine almaktadir. Ilk olarak 1 yasini tamamlamis olan ve herhangi bir saglik sorunu olmayan bir çocugun artik bütün besin gruplarini tüketebilecek hale gelmis olmasi gereklidir. Bu arada halen anne sütü alimi varsa, 2 yasa kadar buna da devam edilmesi tavsiye edilmektedir.

1-5 yas arasi olan ve okul öncesi dönem olarak da adlandirilan bu dönemde evde kazanilan dogru beslenme aliskanliklari, okul dönemindeki aliskanliklari ve yetiskin olduklarindaki olusabilecek saglik sorunlari arasinda yakin bir iliski mevcuttur. Bu dönemde dogru beslenme aliskanliklari kazanma konusunda anne, baba ve aile büyüklerinin örnek teskil etmeleri önemlidir. Bu yas grubunda günlük olarak her besin grubundan tüketmesi saglanmali, günlük beslenme düzenleri ona göre ayarlanmalidir. Tabii ki yapilacak fiziksel aktivite varsa, bu da almalari gereken besin miktarlarini etkilemektedir. Besin grubunda; süt ve ürünleri, et grubu, sebze – meyve grubu, yag grubu ve tahillar yer almaktadir.

Okul çagi döneminde özellikle dikkat edilmesi gereken bir nokta mutlaka kahvalti yapildiktan sonra okula gidilmesidir. Ayrica okul kantinlerinde ve yemekhanelerinde verilen yemek çesitliligi de önemlidir. Bu yas grubuna özel olarak hazirlanmis menülerin uygulanmasi önemlidir. Bu dönemde yanlis kazanilan beslenme aliskanliklari ileri ki yaslarda bir çok hastaliga yakalanma riskini artirmaktadir.

Çocugun saglikli beslendiginin göstergesi nedir?

Çocuklarda büyüme egrisi takibi yapilir. Bu egride yasina göre kilo ve boy takibi yapilmaktadir.

Çocuklarin kahvaltisi nasil olmali?

1-2 dilim peynir çesitleri, tam tahilli ekmek, zeytin, pekmez - bal, süt, haftada 2-3 kere yumurta veya omlet, taze meyve, evde yapilmis kuru meyveli kek veya börek çocuklarin kahvaltilarinda olabilecek gidalardir.

Okul çagi çocuklarinda beslenme nasil olmali?

Bu yas grubu çocuklarin oldukça aktif olduklari ve gelisimlerinin en yüksek düzeyde seyrettigi düsünülerek gereksinimlerini karsilayacak hem besleyici degeri yüksek hem de çocuklarin severek tüketebilecegi gidalarla beslenmeleri gerekmektedir. Her zaman oldugu gibi her ögün kendi içerisinde yeterli miktarlarda karbonhidrat, protein ve yag içermelidir. Mutlaka kahvalti arkasina ara ögün, ögle yemegi, bunu takip eden 1 veya 2 küçük ara ögün ve aksam yemegi okul çocugunun gereksinimlerini karsilayacak yemek sistemidir. Özellikle çocuklarin ana ögünlerde temel besin grubumuz olan ekmek ve ekmek türevi olan çorba – pilav – makarna gibi gidalar, et/ tavuk haftada en az 1 gün balik ve mevsiminde olan herhangi bir sebze yemegi, bunun yaninda oldukça önemli kalsiyum kaynaklari olan süt ve yogurt hem ana ögünlerde hem de ara ögünlerde tükettirilmelidir.

Bir çocugun beslenme çantasinda neler olmali?

Çocuklarin her ögününde karbonhidrat – protein- yag dengesinin olmasi istiyoruz.

Bu nedenle eger çocuk kahvaltisini evde yapip çikiyorsa ögle yemegine kadar arada yiyebilecegi bir meyve, ögle yemeginde ekmeginin arasina konulacak peynir veya et / tavuk yaninda 1 kutu ayran, 1 kutu süt yaninda kuru meyveli 1-2 dilim kek veya evde yapilmis börek beslenme çantasina konulabilecek alternatifler olabilir.

Kisin özellikle(okula gidilmesi nedeniyle) sikça enfeksiyon hastaliklarina yakalanilabiliyor. Çocuklari bunlardan korumak için nasil bir beslenme tarzina agirlik verilmeli?

Öncelikle yeterli ve dengeli beslenme her zamanki gibi bir koruyucu yöntem, bunun yanisira antioksidanlardan zengin mevsim meyve ve sebzelerinin yeterli miktarlarda tüketilmesi enfeksiyonlara karsi savunma sistemine destek olucaktir.

Istahsiz çocuga yaklasim nasil olmali?

Anneleri en çok üzen ve telaslandiran konulardan bir tanesi çocuklarinin yemek yememesidir. Çocugumu doyuramiyorum, aç kaliyor düsüncesiyle ne yapacaklarini sasiran anneler, dogru sandiklari bir çok yanlis yaparak yemek yemegi, ya çocuklari için iskence haline getirirler yada kendileri için büyük bir tehdit unsuru olustururlar.

Çocuklarda istahi etkileyen en büyük etkenlerden birisi ögün aralarinda abur-cuburla karnini doyurmalaridir. Buna bagli olarak doygunluk hissi hisseden çocuk ana ögünlerde yemek yemegi reddedicektir. Oyalamak için ana yemek öncesi çocugunuzun eline tutusturdugunuz bir gofret veya bir dilim kek onu tikayacak ve sofrada yiyecekleri reddetmesine neden olacaktir. Bu tip durumlarda çocugun sofra düzenine alisik olmasi çok önemlidir. Çocugunuz bir yasina geldiginde artik aile sofraniza oturur hale gelmeli ve yemek zamaninin aile ile bir araya gelinen, herkesin yemek yedigi eglenceli bir vakit oldugunu ögrenmelidir.

Bunun yani sira çocugunuz gereksinimlerini karsilayacak küçük ara kahvaltilar yada meyveler, kahvalti ile ögle yemegi arasinda, ögle yemegi ile aksam yemegi arasinda verilebilir ancak bu ara ögünler istahi kapaticak miktarda ve ana ögün saatine çok yakin olmamalidir.

Ayrica yemek tabaklarinin çocugunuzun ilgisini çekecek tarzda renkli ve eglenceli olmasi,tabagina yiyebilecegi kadar yemek konmasi çocugunuzun çok daha istekli yemek yemesini saglayacaktir.

Bunlarin disinda çocugunuzla beraber alisveris yapmaniz, sofra hazirlanirken yardim istemeniz hatta onunda yemek hazirlanmasinda katkida bunmasina firsat tanimaniz çocugunuzun yemek yeme istegini artirici yönde olumlu etkiler olusturacaktir.

Yemek öncesi çocugunuzun hem temizlik hem de kendisini daha zinde hissetmesi için elini yüzünü yikamasi faydali olacaktir. Çocugunuz çok yorgun ve uykusuzsa yemek yemesi konusunda israrci olmayin.

Eger çocugunuz yemek yemegi red ediyorsa bunu bir çok nedeni olabilir. Bunlardan bir tanesi genellikle çocugun dikkatleri üzerine çekerek herkesin kendisiyle ilgilenmesini saglama çabasidir. Böyle bir durum içerisindeyseniz yemek yemegi reddeden çocugunuza, tabagindakileri bitirmesi konusunda israrli ve tepkili davranmak yerine, ‘peki’ diyerek, onunla ilgilenmemeli, bu konudan ne kadar endise duydugunuzu ona hissettirmemelisiniz. Aksi taktirde çocugunuz bunu bir koz olarak görücek ve yapilmasini istedigi bir seyi yaptirmak için sizin endise duydugunuzu fark ettigi yemegi reddetme yoluna gidecektir.

Çocugunuzun yemek yemegi istemediginde tabagindakilerin hepsini bitirmek zorunda olmadigini, açlik hissetmiyorsa daha sonra da yiyebilecegini söyleyip, tabagini yarim saatten fazla önünde tutmamalisiniz.

Ancak bu tavrinizda tutarli olmalisiniz. Tabaktakileri bitirmesi için ödüller koymak yada baskici,ters tavirlar içerisine girmek, zorlamak, kandirmak çocuk üzerinde yemek ve yemek zamani ile ilgili kötü çagrisimlara yol açabilir hatta ilerleyen zamanlarda daha da büyük sorunlara neden olabilir.

Çocugunuzun yemegi reddetmesindeki diger en önemli etmen ise ayni biz yetiskinlerde oldugu gibi istahsiz olmasidir. Özellikle hasta ve atesi yükselmisse, dis çikartiyorsa, yorgun yada uykusuzsa, alismis oldugu düzen degismisse çocugun istahinda azalma gözlenebilir. Bu dönemde de telaslanmadan hacmi küçük ama içerigi çocugunuzun ihtiyaçlarini karsilayacak, normalde de yemekten hoslandigi yiyecekleri görsel açidan da ona hitap edecek eglenceli tabak süslemesiyle yine israrci olmadan yemesini saglayabilirsiniz.

Tüm bunlara ragmen çocuguz da kilo kaybi gözlemliyorsaniz, yemek yemegi siddetle reddediyor ve yediklerini çikartiyorsa mutlaka vakit kaybetmeden bir uzmana basvurmaniz faydali olacaktir.

Sagliksiz beslenen bir çocukta ne tür sorunlar görülebilir?

Sagliksiz beslenen çocuklarda görülebilecek en büyük saglik sorunu çagimizin hastaligi obezite ve ardindan gelebilecek obezitenin yol açtigi genç yasta olusabilecek kalp damar hastaligi, diyabet, tansiyon, böbrek fonksiyonlarinda bozukluk, mide rahatsizliklari, demir eksikligi ve bu eksikligin neden olabilecegi bir çok hastalik görülebilir. Bunun yanisira yetersiz beslenme sonucu gelisim bozukluklari ve konsantrasyon problemleriylede siklikla karsilasilmaktadir .

Çocugun gelisimi örnek beslenme plani

ÖRNEK YEMEK LISTESI
SABAH 1-2 dilim beyaz peynir / kasar / dil peyniri
5-6 adet zeytin
Ekmek
1 bardak süt
Bal veya pekmez
Sögüs
ARA ÖGÜN Meyve
ÖGLE 1 kase çorba
Izgara kirmizi et /tavuk /balik veya etli / kiymali sebze yemegi
Ekmek
1 kase yogurt/cacik veya 1 kutu ayran
Bol yesil salata
ARA ÖGÜN Meyve
ARA ÖGÜN Tost veya evde yapilmis az sekerli,
azyagli bir dilim kek veya 2-3 adet ev pogaçasi
Süt veya ayran
Veya sütlü tatli
AKSAM 1 kase çorba
Izgara kirmizi et /tavuk /balik
1 porsiyon zeytinyagli sebze yemegi
Ekmek
1 kase yogurt/cacik veya 1 kutu ayran
Bol yesil salata
ARA ÖGÜN Meyve

Menüde porsiyon ölçüleri; çocugun yas, boy, cinsiyet, fiziksel aktivite gibi faktörleri göz önüne alinarak yazilmasi gerektigi için yoktur.

VKV Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü
Dyt. Ayse Korkmaz / Dyt. Ayça Ilica
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası