Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASIRI TERLEME HASTALIK HABERCISI OLABILIR

Elleriniz sürekli terledigi için insanlarla tokalasmaktan çekiniyorsaniz. Koltuk altlariniz terlediginde ter ya da koku önleyici ne kullansaniz fayda etmiyorsa ve yalniz sicak ortamlarda degil; gün içinde de devamli olarak terlediginizi düsünüyorsaniz, bu durum asiri terleme sorununuz oldugu anlamina gelir ve mutlaka bir uzman yardimi almaniz gerekir. Etiler Memorial Tip Merkezi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr Murat Görgülü, “Asiri terlemenin hastaliklarla iliskisi” hakkinda bilgi verdi.

Terleme insan vücudunun isisini sabit tutmaya yarayan fizyolojik bir olaydir. Terin buharlasmasi ile isi kaybedilir ve vücut isisinin sabit kalmasi saglanir. Bir günde salgilanan ter ortalama 100 cc’dir, asiri efor ve sicakta bu rakam saatte 1,5 litreye çikabilir. Vücudumuzdaki ter bezi sayisi 2-3 milyon kadardir ve en fazla ter bezi avuç içinde bulunur. Terin içerigi; su, sodyum, klor, potasyum, üre gibi maddelerden olusur; içindeki organik madde miktarinin artmasi terin kötü kokmasina neden olur. Terlemeyi artiran normal durumlari söyle siralayabiliriz; ortam sicakliginin artmasi, efor yapilmasi, asiri heyecanlanma, nemli ortama girmek.

Asiri Terleme, Kalp Hastaliklarindan Sinirsel Hastaliklara Kadar Pek Çok Rahatsizligin Belirtisi Olabilir

Böbrek üstü bezlerinin ani bir stres ile uyarilmasina neden olan durumlar: Ani tansiyon düsmesi, ani seker düsmesi, asiri kanamalar, kalp krizi ve erken dönem sicak çarpmasi gibi rahatsizliklarin belirtileri arasinda asiri terleme görülebilmektedir.

Bazi sistemik hastaliklarda da terleme ile ilgili bozukluklar olusur.

Bunlar:

-Enfeksiyon hastaliklari: Atesli hastaliklarda ates, ani ve çok miktarda terleme ile düsebilir, özellikle zatüre, sitma, tifo ve bademcik iltihaplanmalarinda bu olay görülür.

-Hipertiroidi denilen tiroid bezinin asiri çalismasi da asiri terlemenin bir nedenidir. Artmis metabolizma hizi ve vücut isisi nedeniyle sürekli terleme olusur.

-Menopoz ve menopoz öncesi durum da kadinlarda ani gelen asiri terleme nedenlerinden biridir.

-Kanser rahatsizligi özellikle de omurga çevresinde bulunan ya da “Mediasten bölgesi” denen alanda bulunan tümörler sempatik sistemi sürekli uyararak asiri telemeye neden olurlar.

-Agir kalp yetersizlikleri nefes darligina neden olarak terlemeye neden olurlar.

-Akciger rahatsizliklarina bagli nefes darligi bir terleme nedenidir.

-“Rasitizm” denilen çocukluk çagi D vitamini eksikligi çocuklarda özellikle de kafa arkasinda terlemeye neden olur, çocuklarda C vitamini eksikligi de terleme yapar.

-Sürekli kaygi olusturan ruhsal sikinti durumlari da sempatik sistem uyarisi ile terlemeyi artirir.

-Çocuklarda “Pembe hastalik” da denen “Akrodini” rahatsizligi terlemeyi artirir, bu hastalikta asiri terleme ile birlikte el ve ayak parmaklarinda agri, sisme ve pembelesme olur.

-“Fenilketonüri” dedigimiz ve dogustan gelen fenil alanin hidroksilaz enzimi eksikliginde hastada gelisim ve zeka geriligi ile birlikte asiri terleme gözlenir.

Ani Gelisen Asiri Terleme

Böbrek üstü bezinin ani olarak uyarilmasi ile sempatik sistemin aktive olmasi, bunun sonucunda bol miktarda soguk terleme ile karakterizedir. Nedenleri baslica; siddetli agrilar (Böbrek tasi, dogum gibi), ani seker ve tansiyon düsmesi, mide ve bagirsak kanamalari, iç kanamalar, böbrek üstü bezi tümörleri ve bazi psikiyatrik ilaçlarin kullanilmasi olarak sayilabilir.

Asiri terlemenin bir hastalik belirtisi olup olmadigini anlamak için bazi tetkiklerin yapilmasi gerekmektedir, bu nedenle mutlaka bir dahiliye uzmanina basvurulmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası