Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YENILENEN CYBERKNIFE ILE TEDAVI SÜRESI ÜÇTE BIR ORANINDA KISALDI

Türkiye’de ilk kez Anadolu Saglik Merkezi’nde hizmete sunulan CyberKnife yenilendi. Bu yenilenme sayesinde kanser hastalarinin radyoterapi tedavileri daha da etkin bir sekilde gerçeklestirilirken, tedavi zamani kisaldi ve hastanin bu süreci daha rahat bir sekilde geçirmesi saglandi

2005 yilinda Türkiye’de ilk kez Türkiye’de ilk kez Anadolu Saglik Merkezi’nde hizmete sunulan CyberKnife teknolojisi yenilendi. Bu sayede kanser hastalarinda kullanilan radyoterapi tedavileri ile daha etkin sonuçlar alinirken, tedavi süreleri ciddi oranda kisalidi. Anadolu Saglik Merkezi Radyasyon Onkolojisi Uzmani Prof. Dr. Kayihan Engin, Türk hastalarin yani sira Ingiltere’den Bahreyn’e kadar birçok ülkeden yüzlerce hastanin tedavisinde kullanilan CyberKnife teknolojisindeki yenilenme hakkinda bilgi verdi.

Tedavi Süresi Üçte Bir Oraninda Kisaldi...

Yenilenme sonrasinda, cihazin kendisi gibi robota dönüstürülen masasi ve artan doz verme hizi sayesinde, tedavi süresi eskiye oranla üçte bir oraninda kisaldi.

“Metal Isaretleyici Koyma” Islemi Ortadan Kalkti...

Bu yenileme çalismasi sonrasinda akciger isinlamalarinda “metal isaretleyici koyma” islemi de ortadan kalkti. Birçok akciger hastasinda kullanilan bu girisimsel islem çesitli potansiyel komplikasyonlari da beraberinde getiriyordu. Böylece, hem hasta ve hekim açisindan, tedavi daha rahat bir sekilde gerçeklestirilecek; hem de tedaviden daha hizli ve daha etkin sonuç alinacak.

CyberKnife, tümör çevresindeki normal dokulara en az radyasyon dozunu vererek maksimum koruma saglarken, tümör dokusuna mümkün olan en fazla radyasyonu vererek yok olmasini sagliyor. Bu teknoloji sayesinde hastalar tedaviden hemen sonra günlük yasamlarina dönebiliyorlar.

Her türlü kanserin radyoterapisinde kullanilan ve en son teknoloji ürünü olarak kabul edilen CyberKnife, tümör çevresindeki normal dokularin radyasyonla karsilasmasini karsilasmasini en aza indiren bir yöntem. CyberKnife, agrisiz ve operasyon gerektirmeyen bir tedavi yaklasimi olarak nitelendiriliyor. Vücut içerisindeki tümör ya da hastalikli alanlar duyarli bir biçimde hedefleniyor ve yüksek radyasyon dozlari verilerek öldürülüyor.

Hangi bölgelerde kullaniliyor?

CyberKnife beyin tümörlerinde etkili bir yöntem olarak nitelendiriliyor. Ayrica tedavi olanagi bulunmayan beyin sapi ve omurilik tümörlerinde CyberKnife iyi bir seçenek olusturuyor. Benzer sekilde CyberKnife, ameliyat sansini kaybetmis hastalarin tedavisine de olanak veriyor.

Bilgisayarli tomografide görülen tümörün isaretlenmesinden sonra yaklasik bir saat süren bir seansta; robot, tümörü bir cerrah titizligiyle isinlayarak tedavi ediyor. Basta beyin olmak üzere; beyin sapi, omurilik, akciger, karaciger, pankreas, böbrek üstü bezi, prostat gibi kanserlerin sik görüldügü organlara ve bazi yumusak doku tümörlerine yan etkisi minimum olan isin tedavisi olanagi sagliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası