Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ON SORUDA BOYUN FITIGI TEDAVISI

Agrilar söz konusu oldugunda boyun agrilari ilk siralarda yer aliyor. Modern yasamin ve sürekli bilgisayar karsisinda çalismanin bir sonucu olan bu agrilarin kökeninde ise çogu zaman boyun fitigi yatiyor. Bu konuda çare yine teknolojiden geliyor, en yeni yöntemlerle hem erken teshis, hem de tedavi eskiye kiyasla çok kolay. Anadolu Saglik Merkezi Nörosirurji Uzmani Prof.Dr. Tuncer Süzer on soruda boyun fitigi ile ilgili bilgi verdi.

1 -Boyun agrilari neden olusuyor?

Özellikle çalisan kesimi etkisi altina alan boyun agrilari her yas grubunda karsilasilan önemli bir sorun. Her üç kisiden biri, hayati boyunca en az bir kez boyun agrisindan yakiniyor. Boyun agrilari boyun omurgasini olusturan omur ismi verilen kemiklerin, eklemlerin, omurlarin arasinda yer alan disklerin ve omurga çevresindeki kas ile baglarin bozulmasi sonucu gelisiyor. Modern yasamin getirdigi olumsuzluklardan biri olan boyun agrilarina boyun fitigi, disk dejenerasyonu, boyun omurgasinda kireçlenme, miyofasyal agri sendromlari, romatizma, osteoporoz, kötü durus ve boynu kötü kullanma ile tekrarlayan strese bagli zedelenme gibi pek çok neden yol açiyor. Boyun agrilarinin en önemli sebebi ise boyun fitiklari.

2- Boyun fitigi nedir?

Boynumuz yedi adet boyun omurundan olusuyor. Omurlarimizin arasinda da hareket edebilmemizi saglayan diskler yer aliyor. Disk ismi verilen bu yapi içerdigi su ve kollajen yapi sayesinde omurga üzerine binen yükü absorbe ediyor. Ayni zamanda iki kemik dokunun birbirine temas etmesini engelliyor. Yas ilerledikçe veya travmalar sonrasinda disk dokusu suyunu kaybedip daha sert ve hareketi kisitli hale geliyor. Vücudumuzun yükünü tasiyan bu disk dokusu dejenere oldugu zaman hastalik ortaya çikiyor. Diskin dis kismindaki daha sert olan yapidaki küçük yirtiklardan içteki yumusak olan kisim disari çikiyor. Bazen omur yapisi bozuldugu için omurlar üzerinde küçük kemik çikintilari ortaya çikiyor. Içteki yumusak yapinin veya kemiklerin etraf dokulara baski yapmasi sonucu ortaya çikan tabloya “boyun fitigi” deniliyor..

3. Boyun fitiginin belirtileri neler?

Boyun fitiginin en önemli belirtisi, agri. Hastaligin baslangiç döneminde boyun ve sirt agrisi ön planda. Olay ilerledikçe dejenere olan diskin sinirlere baski yapmasi sonucunda kollarda, parmaklara kadar inen agri ve uyusmalar ortaya çikiyor. Bir süre sonra sinirin baski altinda kalmasina bagli olarak kuvvet azalmasi basliyor. Tedavi edilmeyen ileri olgularda omurilik baski altinda kalinca bacaklarda güçsüzlük ve idrar kaçirma gibi oldukça tehlikeli bir dönem basliyor.

4. Tani nasil konuluyor?

Hastalarin anlattiklari sikayetler teshis için yardimci oluyor. Kesin tani muayene ve MR incelemesi ile konuluyor. Benzer sekilde boyun ve kol agrisi yapabilen diger hastaliklardan ayirici tanisinin yapilmasi tedavi planlamasi için oldukça önemli. Benzer sekilde agrilara yol açan boyun omurlarini tutan tümör veya enfeksiyonlarin gözden kaçmamasi için muayene ve radyolojik incelemeler büyük önem tasiyor.

5. Hangi tedavi yöntemlerinden yararlaniliyor?

Sanilanin aksine, boyun fitiginda cerrahi tedavi son çare olarak görülüyor. Hastalarin büyük çogunlugu için yatak istirahati, ilaç tedavisi veya fizik tedavi yeterli geliyor. Baslangiç döneminde siddetli agri varsa istirahat ve ilaçlar veriliyor. Agri azaldigi dönemde ise fizik tedavi programi öneriliyor. Ilaç olarak agri kesici, ödem azaltici ve kas spazmini çözücü ilaçlar veriliyor. Özellikle akut dönemdeki boyun zedelenmelerinde de kisa süreli kullanim için boyunluk verilebiliyor. Fakat uzun süre boyunluk kullanilmasi boyun kaslarini zayiflatacagi için önerilmiyor. Bunlarin disinda bazi seçilmis olgularda enjeksiyonlar yapilarak agri azaltilabiliyor.

6. Fizik tedavide neler yapiliyor?

Boyun fitiklarinin çogunda fizik tedavi ile düzelme saglanabiliyor. Yumusak doku ve sinir kökü baskisina bagli agrilari gidermek ve spazm olusan kaslari gevsetmek için kizil ötesi isinlar, sicak uygulamalari, ultrason ve elektriksel uyari uygulaniyor.

7. Ne zaman cerrahi tedaviye basvuruluyor?

Boyun fitiginin tedavisinde cerrahi yönteme ortalama on hastadan birinde basvuruluyor. Cerrahi tedavi ancak ilerleyici kas gücü kaybi, duyu kusuru ve refleks kaybi olacak sekilde kol sinirlerine ve omurilige baski yapan boyun fitiklarinda, tedaviye ragmen sikayetleri süren hastalara, omurga kirigi ile omurga kaymasi olanlara, ciddi omurilik ve sinir baskisi olanlara yapiliyor. Ayrica omurgada tümörü veya enfeksiyonu olan hastalara da yine cerrahi tedavi uygulaniyor.

8. Cerrahi tedavi kesin çözüm sagliyor mu?

Boyun fitiginda cerrahi tedavinin amaci, omurilik ve sinir dokusuna olan baskiyi ortadan kaldirmak. Bir baska deyisle fitigi yok etmek. Bunun sonucunda da hasta agri, kolda uyusma ve güç kaybi gibi yakinmalarindan kurtuluyor. Günümüzde uygulanan cerrahi operasyonlar boyun fitiginda kesin çözüm saglayabiliyor. Üstelik, yeni yöntemler, gelisebilecek olan komplikasyonlarin da ortadan kalkmasini saglayabiliyor.

9. Boyun fitigi operasyonu nasil uygulaniyor?

Boyun fitiginda; servikal laminektomi, önden veya arkadan diskektomi ile korpektomi gibi çesitli tedavi seçenekleri var. Tüm dünyada oldugu gibi ülkemizde de klasik ameliyatlar ön taraftan, boynun ön yüzünde, genellikle sag taraftan 4-5 santimlik bir kesiden girilerek uygulaniyor. Ameliyat Mikroskobu kullanilarak fitiklasmis olan disk materyali çikartiliyor ve kollara giden sinirlerin etrafindaki kemikler açilarak sinir rahatlatiliyor. Disk bosaltildiktan sonra omurlarin çökmemesi, ilerde gelisebilecek deformitenin önlenmesi ve sinirin geçtigi alanin genisletilmesi için o bölgeye kemik veya titanyumdan yapili greft veya kafes konuluyor.

10. Boyun agrilarini önlemek için nelere dikkat etmeli?

Masa basinda çalisiyorsaniz, kol destekli bir sandalyede, omuzlariniz geride ve ayaklariniz yere degecek sekilde oturun. Sirtiniza ve belinize arkadan destek verin. Ensenize de bir yastik ile destek saglayin. Sandalyeden öne dogru kayarak kalkin. Uzun süre bilgisayar kullanmak, kitap ve gazete okumak, televizyon seyretmekten sakinin. Yüksekten bir sey alacaksaniz, merdiven kullanarak o yükseklige yakin olmaya çalisin. Ani ve sert hareketlerden kaçinin. Özellikle is yaparken rahat ve sikmayan kiyafetler giyin. Masada otururken kisa aralar verip, ayaga kalkin. Kisa yürüme ve gerinme egzersizleri yapin. Çok sayida veya kalin yastikla yatmayin, televizyon izlerken kanepenin koluna basinizi dayayip, uyuyakalmayin. Ayrica telefonun ahizesini omuz ile boynuzun arasina sikistirarak konusmayin. Omurga sagliginiz için yüzmeyi de ihmal etmeyin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası