Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EBEVEYNLER DIKKAT! SINÜZIT ÇOCUGUNUZDA ISITME KAYBINA SEBEP OLABILIR

Kis aylarinda ve okul döneminde çocuklarda sinüzit olusumundaki artisin önemli bir saglik sorunu oldugunu fakat çogu kez gözden kaçirilarak ihmal edildigini belirten Kulak Burun Bogaz Uzmani Opr. Dr. Süreyya Seneldir, sinüzitin isitme kaybi ile sonlanabilecek orta kulak iltihaplanmalarina ya da kronik akciger sorunlarina yol açabilecegine dikkat çekti…

Kulak Burun Bogaz Uzmani Opr. Dr. Süreyya Seneldir; çocuklarda bagisiklik sisteminin henüz tam gelismemis olmasinin, alerjik egilimlerin ve üst solunum yolu enfeksiyonlarinin sikça görülmesinin, çocuklari sinüzit hastaligina daha egilimli kildigini söyledi.

Çocuk sinüzitlerinin inatçi ve sik sik tekrarlayabilen bir hastalik oldugunu vurgulayan Dr. Seneldir, sinüzitin yazin iyilestigini ancak kisin yeniden tekrarladigini da sözlerine ekledi.

Opr. Dr. Süreyya Seneldir, çocuklarin sinüzit olup olmadigini anlayabilmek için aileleri bazi belirtilere dikkat etmesi konusunda uyardi: “Çocukluk yas grubunda sinüzite ait bulgular soguk alginligi ile hemen hemen aynidir. Semptomlar 7 veya 10 günden daha uzun sürerse sinüzit açisindan degerlendirmek gerekir. Genellikle sinüs enfeksiyonlarinda asagidaki bulgular saptanir.”

Ates
Sari- yesil burun akintisi
Öksürük
Bas agrisi
Yüzde agri veya basinç hissi
Konjesyon
Göz etrafinda sislik
Hapsirma ataklari
Sinüzitin Tanisi Nasil Konur?
KBB Uzmani tarafindan çocugun kulaklari, burnu ve bogazi muayene edilir. Olasi taniya götürebilecek sekilde hastaligi hakkinda aileden bilgi alinir. Muayene esnasinda burnun içerisini ve geniz bölgesini görebilmek için özel ince endoskoplarin kullanilmasi ile kesin tani konulabilir. Bu endoskopik muayene; çocukla güvene dayanan, bir iletisim kurabilen her deneyimli uzman tarafindan muayenehane kosullarinda ve her yasta çocuga rahatlikla yapilabilir. Sik olmayarak sinüslerin durumunu degerlendirebilmek amaciyla ‘Bilgisayarli Tomografi’ de istenebilir.

Sinüzit Nasil Tedavi Edilir?

Akut Sinüzit

Bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibi henüz baslamis sinüzitlerde çogu çocuk antibiyotik tedavisine oldukça iyi yanit verir. Akinti kesici ilaçlar ve burun açici spreylerin kisa dönem kullanimi ile burun açikligi saglanabilir. Tuzlu su damlalari veya spreyleri ile akintilarin kivami yumusatilabilir ve mukozanin iyilesmesi hizlandirilabilir. Eger çocukta akut sinüzit varsa, bu tedavi ile belirtilerde birkaç gün içinde düzelme baslar. Ancak burada belirgin düzelme olsa da, özellikle antibiyotik tedavisini sonuna kadar tamamlamak çok önemlidir. Bu asamada ayrica sinüzitin agirlasmasina katkida bulunabilecek alerji veya diger hastaliklar da tedavi ve takip edilmelidir.

Kronik Sinüzit

Eger çocugun sinüzit belirtileri 2-3 ay kadar sürüyorsa bu duruma kronik yani ‘müzmin sinüzit’ diyoruz. Eger çocukta kronik sinüzit varsa veya senede 4-6 defa tekrarlayan akut sinüzit ataklari yasiyorsa mutlaka bir Kulak-Burun-Bogaz (KBB) uzmani tarafindan degerlendirilmelidir. Bu durumda, kronik sinüzite neden olabilecek altta yatan sebepler belirlenir ve ancak bu sebeplerin dogru saptanmasi halinde bu inatçi hastaligin uygun tedavisi yapilabilir.

Hastaligin Önlenmesi Için Neler Yapilabilir?

Günlük hayatinizdaki kosullarda küçük degisikler yaparak çocugunuzda sinüzit riskini azaltabilirsiniz. Örnegin kis aylarinda, özellikle kaloriferli evlerde iyice kuruyan havayi, solunum yollari için ideal olan yüzde 35 ilâ yüzde 50 nem oranina ulasacak sekilde bir nemlendirme cihazi ile nemlendirmek yararlidir. Yaz aylarinda çocugunuz yüzme havuzuna giriyorsa, basini suyun disinda tutmasini ve derine dalmamasini tavsiye ediniz. Sigara içiyorsaniz, birakiniz. Çocugunuz allerjik bünyeliyse, allerji önlemlerine ve tedavisine her zaman özen göstermelisiniz. Ayrica mümkün oldugu kadar sik banyo yapmasini saglamalisiniz.

Çocuklara sinüzit cerrahisi uygulanabilir mi?

Çocuklarda, ciddi bir ilaç tedavisi ile çözülemeyen sinüzit vakalarinda ameliyat gündeme gelebilir, ancak çocuklarin, yüz ve kemik gelisimi henüz tamamlanmadigi için yapilacak olan ameliyatin geç dönem sonuçlarinin problem yaratabilme ihtimali vardir. Asimetrik yüz gelisimi gibi ihtimallere karsi bu ameliyat için çok fazla düsünülmeli ve çocugun mümkün oldugu kadar büyümesi beklenmelidir. Pratikte 10 yasin altinda ameliyat endikasyonu çok nadirdir. Buna karsin kronik sinüzitli bir çocukta geniz eti ameliyati en kisa sürede yapilmalidir. Hipertrofik geniz etleri, hem burnu tikadigi hem de bakterilere yuva olusturdugu için alinmalidir. Bu, en azindan yillik olarak geçirilen enfeksiyon sayisini azaltmaya yarayacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası