Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAMILELIKTE CINSELLIGE BAKIS DEGISIYOR

Arastirmalara göre hamileligin ilk 12 haftasinda kadinlarin cinsel isteklerinde azalma oluyor. Bu durumla beraber hamilelik ve sonrasindaki süreç eslerin hayatlarini her yönden oldugu gibi cinsel yönden de etkiliyor. VKV Amerikan Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Psikolog Asli Akkan, bu durumun kolayca asilabilmesi için çiftlerin birbilerine anlayis, sefkat, ilgi ve sevgiyle yaklasmasi gerektigini söylüyor.

Evlilik kurumunun ve çiftler arasindaki iliskinin sagliginin test edildigi önemli noktalardan biri de çocuk sahibi olunmaya karar verilmesi, hamilelik ve hamilelik sonrasi sürecin esler üstündeki etkisidir. Hamilelik ve hamilelik sonrasi süreç eslerin duygusal süreçlerini etkiledigi kadar, cinsel hayatlarini da etkilemektedir. Her ne kadar bu süreç cinsel hayati eskisinden farkli kilacaksa da bu farkliligin bireylerin iliskilerini etkilemesine ve zorlamasina en az düzeyde izin verilmesini saglamasi önemlidir.

Hamilelik süresince jinekologu tarafindan medikal/fizyolojik herhangi bir sorun görülmeyen ve cinsel hayati yasamasina izin verilen kadinin, yasadigi hormonal ve fiziksel degisiklikler cinsel isteksizligine sebep oldugu kadar kadinin kendi inanç sistemi de bu durumu tetikler. Arastirmalara bakildiginda saglikli bir hamilelik yasamakta olan kadinlarin ilk 12 haftada cinsel isteklerinde azalma oldugu görülmekteidir. Yasadigi fiziksel yorgunluk, bulanti, kilo alimi, rahat bir pozisyon bulamama gibi sebepler bu durumu açiklayabilmekle beraber, kadinin kendindeki degisime adapte olma sürecinde yasadigi kaygilar, bebegime zarar verir miyim endisesi, ve fizigindeki degisime bagli olarak esinin onu eskisi gibi istemeyecegi inanci da çok büyük rol oynamaktadir. Benzer düsünceler erkegi de etkilemektedir ve onu da cinsellikten sogutmaktadir. Hamilelik boyunca cinsellikle ilgili yasanilabilecek bu çesit sorunlari engellemenin en önemli yolu ise çiftlerin bir birleriyle mümkün olan en açik sekilde konusmalaridir. Kaygilarini ve isteklerini dile getirdikleri zaman saglikli cinselliklerini neyin etkiledigini bulacaklar ve sorun odakli çözüme ulasacaklardir.

Hamilelik süresince çiftlerin cinsel hayatlarinda yasayabilecekleri sorunlar dogum sonrasi da devam edebilir ve bu konunun önemi unutulmamalidir. Doktorunun izin verdigi zaman itibariyle kadinin cinsel iliskiye girmesinin herhangi bir sakincasi yoktur ancak cinsel iliskiyi etkileyebilecek psikolojik faktörler yine ortaya çikabilir. Dogum ve bebek bakiminin kadin için son derece yorucu olmasi nedeniyle dogum sonrasi iliski sikliginda azalma beklenen bir durumdur. Ancak dogum sonrasi depresyon veya baska saglik problemi olmadigi taktirde genellikle dogumdan 3 ay sonra hamilelik öncesi cinsel iliski sikligina dönülmesi beklendiktir. Bebegin bakim ihtiyaçlari azaldikça, uykusu düzene girdikçe cinsel aktivite de normale dönmeye baslar.

Dogum sonrasi fiziksel yorgunluk disinda cinselligi etkileyebilecek durumlar:

Agri Korkusu: Bir çok kadinin dogum sonrasi iliskiye girmekten çekinme nedenin agrili iliskiden korkmalari ve kaygilari arttikça da girdikleri iliski sirasinda disparoni (agrili cinsel beraberlik) ve vajinismus (vajinal kaslarin kasilmasi sonucu cinsel beraberligin olamamasi) gibi sorunlar yasayabildikleri arastirmalarda gözlemlenmistir.

Estetik Kaygilar: Vücudundaki degisim ve/veya aldigi kilolar yüzünden kendini begenmeyen kadinin cinsellik sirasinda zihnini sürekli bedeniyle mesgul etmesi cinsel iliskiden zevk almasini önleyebilir. Bununla baglantili olarak, esini eskisi kadar bakimli bulmayan erkek de cinsel yasamdan uzaklasabilir.

Rol Degisimi: Çocuklari olan kadar sadece birbirine odaklanan çiftler, dogumun ardindan neredeyse tüm ilgiyi çocuga yöneltmeye baslayabilir. Bir yandan yeni bir yasama uyum saglamaya çalismanin gerginligi, bir yandan da birbirlerinden eskisi kadar ilgi görememenin yarattigi sikinti cinsel isteksizligin olusmasina yol açabilir.

Bu sorunlarin en az seviyede yasanmasi ve iliskiyi en az ölçüde etklilemesini saglamak için çiftlerin, özellikle erkegin esine sefkat, ilgi, sevgi ve anlayis ile yaklasmasi, begenisinin devam ettigini belli etmesi, kadinin ise bu geçis döneminin özelliklerini bilerek eski haline dönecegini sorun olmadigini bilmesi gereklidir. Ayrica çiftlerin haftada l yada 2 kez bebek yanlarinda olmadigi zamanlarda bir arada olmaya özen göstermeleri. Bu birbirleri için ayrilmis özel zamanlarda ev ya da bebek hakkinda konusmayip, kendileri ve bir birleri hakkinda konusmalari, eskisi gibi ortak paylasimlar yasamalari tavsiye edilebilir. Bunlarin yani sira oksamak, dokunmak veya kucaklasmak gibi cinsel duygulari tetikleyebilecek davranislarda bulunmak cinsel hayatlarinin canlanmasina yardimci olacaktir. Tüm bunlara ragmen sikintilar yasaniyorsa bir uzmandan yardim almak da faydali saglayacaktir.

VKV Amerikan Hastanesi
Psikoloji Bölümü
Psikolog Asli Akkan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası