Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tekrarlayan Düsüklerin Nedenleri

Pek çok kadinin korkulu rüyasi düsük yapmaktir. Ancak her düsük diger hamileligin de basarisiz olacagi anlamina gelmez. Tekrarlayan düsükten söz etmek için arka arkaya 2'den fazla hamileligin düsükle sonuçlanmasi gerekir. Düsükler gebeligin ilk 3 ayinda (erken düsükler) olabildigi gibi ikinci 3 ayda (geç düsükler) da olabilir. 5. ay ile 7. ay arasinda gebeligin sonlanmasina immatür dogum, 7. aydan sonra gebeligin sonlanmasi prematür dogum olarak adlandirilir. Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi uzmanlarindan ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY gebeligin sonlandigi aylara göre degisebilen düsük sebeplerini asagidaki gibi siraliyor:

Yas: Özellikle 35 yasindan sonra olan gebeliklerde düsük oraninin daha yüksek oldugu kabul edilir. Bu oran 40 yastan sonra daha da artar. Suçlanan sebepler arasinda en sik olan bozuk olusan gebelik ürünüdür.

Hormonal sebepler: Yumurtlama sonrasi geçen devrede rol oynayan progesteron hormonunun yetersiz salgilanmasi ile beraber olan bu duruma Luteal Faz Yetersizligi adi verilir. Ilk 3 ayda meydana gelen düsüklerde önemli bir yer tutar. Ayrica tiroit fonksiyonlarindaki bozukluklar (tiroit bezinin yavas veya hizli çalismasi) da düsüklere sebep olabilir.

Rahim ile ilgili sorunlar: Rahim ile ilgili dogustan veya sonradan meydana gelen sorunlar erken ve geç düsüklere sebep olabilir. Dogustan rahimdeki sekil bozukluklari hem erken, hem geç düsüklerde rol oynar. Çift rahim ve septum adi verilen rahmin daralmasina sebep olan bu sorunlarin giderilmesi ile basarili gebelikler elde edilir. Daha öncede geçirilen rahim operasyonlari (miyom alinmasi, kürtaj) sonucunda rahimde bazi yapisikliklar ve rahmin daralmasina bagli gebelik kayiplari meydana gelebilir. Rahim içindeki diger sorunlar (polip ve miyomlar) da ayni sebeple gebelik kayiplarina sebep olabilir. Rahim kanalinin dogustan veya sonradan yetersiz olmasi sebebiyle özellikle 4. ve 5. aylarda düsükler meydana gelebilir. Bu sorunu olan kadinlarda 4. - 5. aylarda rahim kanali belirti vermeden açilir ve su kesesi disari çikar ve sonuçta su gelmesi ve bebek kaybina sebep olur.

Otoimmun hastaliklar: Otoimmun hastaliklari insan vücudunun kendi hücrelerine karsi düsmanca davranmasi olarak tanimlayabiliriz. Insan vücuduna giren mikroplara karsi vücutta harekete geçen bagisiklik savunma mekanizmalari kendi organlarina karsi da harekete geçerek zarar verir. Özellikle böbrek ve bag dokulari hasar görür. Sistemik lupus eritematosus, antifosfolipid sendrom bu hastaliklara örnek olarak gösterilebilir. Bu maddeler plasentayi da etkilediginde gebelik kayiplarina sebep olur.

Seker hastaligi: Diyabet olarak adlandirilan bu hastalikta gebelik kayiplari oldukça yüksektir.

Sigara ve alkol bagimliligi: Gebelikte sigara ve alkol kullanan kadinlarda düsük oraninin yüksek oldugu bilinir.

Sebebi açiklanamayan gebelik kayiplari: Düsüklerin yaklasik % 20 kadar bölümünde tüm tetkiklere ragmen bir sebep bulunamaz.

Teshis için yapilan tetkikler nelerdir?

2'den çok gebelik kaybi olan kadinlarda yukarida anlatilan sebepleri ortaya çikarmak için çesitli tetkikler yapilir.

Kan testleri: Progesteron, prolaktin, FANA, anti DNA, ACA Ig, LE hücresi, OGTT, TSH, T3 ve T4.

Rahim röntgeni: Dölyatagindaki sorunlari saptamak için adet kanamasi bitiminde çekilen röntgendir.

Ultrasonografi: Rahim bozukluklarina sebep olan miyom ve diger kitleleri saptamak için kullanilir.

Histeroskopi ve laparoskopi: Tani ve tedavi amaciyla yapilan operasyonlardir.

Tedavi nasil yapilir?

Tedavi sebebe yönelik yapilir. Bunlardan biri progesteron hormonu içeren ilaçlarla takviye. Tiroit fonksiyonlarindaki bozukluklar saptanirsa tedavisi yapilir. Seker hastaligi saptanirsa, kan sekeri düzenlendikten sonra gebelige izin verilir. Rahimdeki sekil bozukluklari histeroskopi ile giderilebilir. Amaç azalmis olan rahim hacmini normale yakin hale getirmek. Rahim kanalindaki yetersizlige yönelik gebeligin 3 ayindan sonra cerclage adi verilen dikis yapilir. Otoimmun hastaliklarla ilgili testlerdeki anormallikler saptanmissa aspirin ve heparin adi verilen ilaçlarla tedavi alternatifi mevcuttur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası