Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ON SORUDA SAGLIKLI GEBELIK

Hamile kaldiginizi ögrendiginiz andan itibaren, saglikli bir gebelik dönemi geçirmeniz için ne zaman, hangi test yaptirmaniz gerektigini bilmelisiniz. Hamilelik süreci ile ilgili dogru bilinen yanlislar ve diger konularla ilgili olarak Anadolu Saglik Merkezi Atasehir Tip Merkezi’nden Kadin Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Meltem Çam, on soruda bilgi verdi.

Anne adayi size geldiginde ilk olarak hangi testleri yapiyorsunuz?

Gebelik basladiktan sonra ilk etapta yani beklenen adet günü geçtikten sonra, gebeligi tespit için kanla ya da idrarla bir gebelik testi yapiyoruz. Ultrasonla gebeligi tespit etmeye çalisiyoruz. Gebeligin ultrasonla ilk degerlendirilmesi son adetten 5 hafta sonra yapiliyor.

Ilk üç ay içinde baska testler uygulaniyor mu?

Ilk üç ay içerisinde herhangi bir genetik anormallik olup olmadigini belirlemek için yaptigimiz ilk test, ikili test dedigimiz tarama testidir. Bu testle, kanda iki tane özellige bakiyoruz. Annenin kanina bakilirken ultrasonla da bebegin bazi ölçümleri yapiliyor. Bebegin ensesindeki kalinliga bakiliyor. Çünkü ense kalinligi arttigi zaman bebeklerde bazi genetik anormallikler ya da kalp anormalliklerinin riski artiyor.

Bu anormallikler neler olabiliyor?

Sik bilinen Down sendromu var, yani Mongolizm. Bir de daha ender görülen trizomi 13 ya da 18 dedigimiz, döllenme sirasinda olusan genetik kodlama hatalari görülebiliyor. Bizi en çok rahatsiz eden ise Down sendromu. Çünkü Down sendromlu dogan bazi çocuklar, uzun yillar yasayabiliyor, egitim alabiliyorlar. Ama bir ailenin Down sendromlu bir bebek sahibi olmasi gerçekten çok sikintili bir durum. Biz bu sorunu tespit edebiliyoruz. Eger ailenin onayi varsa, doktor onayi da varsa gebelik 3-3,5 aylikken sonlandirilabiliyor. Fakat bu bebeklerin dogduktan sonra yasama olanaginin olmasi, gebeligin sonlandirilmasini tartismali bir konu haline getiriyor.

Ikili testten sonra hangi testler yapiliyor?

Ikili testten sonra 16. ve 19. haftalarda üçlü test var. Yaklasik olarak gebeligin 3,5 ayinda ikili teste benzer sekilde anne kani alinarak yapilan bir testtir. Fakat her iki test için de bunlarin tarama testleri oldugunu belirtmemiz gerek. Anneden kan alarak bebekle ilgili fikir sahibi olmaya çalisiyorsunuz. Bu testler hiçbir zaman yüzde yüz kesin sonuç vermiyor. Ancak size istatistiki veri sagliyor. Böyle bir çocuk sahibi olma riskiniz binde bir ya da yüzde bir gibi. Bu risk hep vardir. Bu riski ortadan kaldiramazsiniz. Tarama testi oldugu için annenin kuskularini da aslinda ortadan kaldirmaz.

Yüzde 100 tespit saglamak için ne yapilabilir?

3,5-4 ay oldugunda anne karnindan ince bir igneyle girip bebegin suyundan örnek alinabiliyor. Bunu tahlile gönderiyoruz ve bebegin genetik yapisi inceleniyor. Bu yöntem bebek hakkinda genetik olarak yüzde 100 kesin bilgi veriyor. Biz buna amniyosentez diyoruz. Ayni sekilde bebek kani alinarak da yapilabiliyor fakat bunun düsük riski daha yüksektir.

Gebelikte diyabet riski çiktiginda ne tür önlemler aliniyor?

Gebeligiin 24-28 haftalari arasinda 50 gr. seker yükleme testini yaptiktan sonra sonuç belli bir sinirin üzerinde çiktiysa hastayi dogrudan gebelige bagli diyabet olarak kabul ediyoruz. 50 gram yükleme de bir tarama testi ve onun da bir yanilma payi var. Eger bu testte yüksek çikarsa bizi yaniltmasin diye bir de 100 gram yükleme testi yapiyoruz. Bu yüklemeyi herkesten istememe nedenimiz ise güç olmasidir. 3 saat takip gerektirir. Bunlarin sonucunda hastanin gebelige bagli diyabetli olduguna karar verdigimizde ilk etapta hastaya diyet öneriyoruz ve kontrole aliyoruz. Diyetle sekerini kontrol altina alirsak devam ediyoruz. Ama diyetle halledemezsek o zaman insülin kullanmaya basliyoruz. Insülin kullanmamizin nedeni de insülin bebekle anne arasindaki bariyeri asmiyor.

Gebelikte diyabet, ne tür riskleri beraberinde getiriyor?

Bebek sürekli çok sekerli bir ortamda oldugu için normalden fazla büyüyor. Dogum travmalari artiyor. Çünkü o kadar büyük bir bebegi dogurmaya çalistiginizda normal dogumda hem anneye hem de çocuga zarar verebiliyor. Diyabetik bebeklerin kilolari genelde gövde ve omuz çevresinde oluyor. Bebegin kafasi çikiyor ama ondan sonra omuz takiliyor ve çok büyük bir risk olusturabiliyor. Bebegin iri olmasini sezaryenle asabilirsiniz. Ikinci problem bebeklerin akcigerlerinde bulunan sürfaktan denilen bir madde var ve bu madde akcigerlerinin düzgün genisleyip, düzgün solunum yapmasini sagliyor. Diyabetik bebeklerde akciger gelisimi de problem oluyor. Akcigerler daha geç ve güç gelisiyor. Bu bebekler, akciger gelisimi problemi yasiyorlar. Diyabetik annelerin de bebeklerinde bazi anormallikler görülebiliyor. Kalp problemleri daha sik görülüyor. Diyabetik annelerin bebeklerinde 28. haftada mutlaka fetal eko da yapmak gerekiyor.

Erken dogum riski dönemi bittikten sonra, gebeler hangi asamalardan geçiyor?

28. haftadan sonra erken dogum riskinin bittigi dönem olan 37. haftaya kadar hastayi özel durumlar haricinde idrar tahlili ve kan sayimlariyla takip ediyoruz. 37. haftadan sonra önemli olan dogum zamanini tespit etmek ve saglikli olarak bebegin dogumunu saglamaktir. 37. Haftadan sonra bebegin büyüklügünü ultrasonla takip ediyoruz. Bebegin içinde bulundugu su kesesine bakiyoruz; çünkü su miktari önemli. Bir de kardiyotokografi dedigimiz bir alet var, bebegin kalp atimlarinin düzenli olup olmadigini kontrol ediyoruz. Bebegin kalp atimlari da çok önemli, çünkü bebek anneden rahat oksijen alabiliyorsa kalp atimlari da normal oluyor. Fakat bir sorun varsa annenin dogumunun baslamasini beklemeden müdahale ederek bebegin dogumuna karar veriyoruz.

Gebelikte vajinal muayenenin yanlis olduguna dair bir inanis var. Bu ne kadar dogrudur?

Biz gebe hastayi gerek vajinadan elle muayene ettigimizde, gerekse vajinadan ultrasonla baktigimizda hasta tarafindan bir dirençle karsilasiyoruz. Özellikle hastanin kanamasi oldugunda ya da düsük süphesi oldugunda dogru karari verebilmek için mutlaka bu muayeneleri yapmak gerekir. Sadece bebegin esinin (plasenta) asagida oldugu özel durumlarda bu muayeneler sakincali olabilir.

Cinsel iliski kaçinci aya kadar normal sekilde devam edebiliyor?

Erken dogum ya da düsük tehdidi varsa hastaya cinsel iliskiyi yasakliyoruz. O da sadece sperm faktöründen dolayidir. Onun disinda bilgi olarak son bir aya kadar anne adaylari normal bir sekilde aktif cinsel hayatina devam edebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası