Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EKONOMIK KRIZ TOPLUMDA ISYAN DUYGUSU YARATIYOR

Son aylarda dünyayi etkisi altina alan ekonomik kriz, patronundan isçisine tüm kesimleri olumsuz yönde etkiliyor. Isten çikarilanlar issizligin yarattigi sorunlarla savasirken hala bir ise sahip olanlar ise her gün “Isten çikartilacak miyim?” korkusu yasiyor. Peki bu süreç duygusal olarak nasil atlatilacak? Krizle savasilamasa da bireysel çabalarla bu olumsuz havadan uzaklasmak mümkün. Anadolu Saglik Merkezi’nden Psikiyatri Uzmani Dr. Zafer Atasoy, kriz döneminin yarattigi duygusal sonuçlar ve çözüm yollari ile ilgili bilgi verdi.

Ekonomik kriz, sosyo ekonomik durumuna göre herkesi farkli etkiliyor. Bir yöneticiyle isçi, krizden çok farkli biçimde etkileniyor. Hatta kriz kimileri için bir firsat dahi olabiliyor. Mesela birikmis parasiyla uzun zamandir araba almak isteyen biri, kriz döneminde fiyatlarin düsmesiyle istedigi arabayi uygun kosullarda alabiliyor.

Maasla çalisan kisiler için ise kriz döneminde akla gelen tek sey isten çikarmalar. Çalisan kisinin zihni sürekli olarak “Bugün isten çikartilacak miyim?”, “Isimi kaybetmemek için neler yapmaliyim?” sorulariyla savasiyor. Dolayisiyla o ise, isinden kazandigi paraya ihtiyaci olan kisi için kriz, felaket anlamina geliyor. Stres faktörlerinin arasinda isini kaybetmek çok önemli bir yer tutuyor. Isini kaybeden kisinin aile içerisindeki konumu da etkileniyor. Bu da ruhsal olarak oldukça agir bir durum yaratiyor.

Ekonomik krizden ruhsal olarak erkeklerin kadinlardan daha fazla etkilendigini belirten Anadolu Saglik Merkezi’nden Psikiyatri Uzmani Dr. Zafer Atasoy, bu etkinin sonuçlar hakkinda sunlari söyledi:

“Toplumun bakis açisi hala ‘erkek çalismak zorundadir, kadin çalismasa da olur yönünde oldugu için erkekler kriz döneminden daha fazla etkileniyor. Ama isten çikarilanlar da genellikle öncelikle kadinlar oluyor. Kadinin issiz kalmasi siradan bir durummus gibi karsilaniyor. Topluma göre erkegin, ailesinin karnini doyurma, onlara bakma misyonu bulunuyor. Ekonomik kriz, toplumda genel olarak isyan duygusu yaratir. Özellikle de kriz nedeniyle isini kaybedenler arasinda büyük bir tepki olusur. Bu kisilerde ‘Niçin beni buldu?’ duygusu hakimdir. Ve hatta saldirganlik da olabilir. Bütün bunlarin altinda herkese karsi yogun bir öfke yatar. Daha sonra bu öfke yerini sakinlige birakir ve kisi bu kez çözüm yollari bulmaya çalisir.”

Bireysel çabalarla kriz sikintisindan uzaklasin!

Peki bu dönemde kisinin bireysel dengesini korumak için ne yapmasi gerekir? Bu dönemde eger issiz kaldiysa kisinin yapabilecegi en önemli sey, kendini eve kapatmadan, bir seylerin pesinde kosmaya devam etmektir. Böyle yapmak gerekir ki yasamin bir anlami olsun. Ayrica kisi, kendisini mesgul edecek bir hobiyle ugrasabilir. Bu hobiler, yüklü paralar harcanarak yapilan ugraslar olmak zorunda degildir. Günlük hayatta hep es geçilen, yapmak istenip de vakit bulunamayan islerle ugrasmak, kisiyi krizin yarattigi olumsuz havadan ve issizligin verdigi sikintidan uzaklastirabilir. Bu süreçte kisi, sahip oldugu tüm güçle baska alanlara kanalize olmalidir.

Anadolu Saglik Merkezi’nden Psikiyatri Uzmani Dr. Zafer Atasoy, krizin ruhsal etkilerinden korunmak için su önerilerde bulundu:

“Kriz öyle bir dalgadir ki herkesi etkisi altina alir. Çalisanlar bu dönemde küçüldügünü ve degersizlestigini hisseder. Çünkü issiz olmak sadece parasiz kalmak meselesi degildir.Isini kaybetmedigi halde krizin yarattigi olumsuz havadan etkilenen kisilerin de endiseli düsüncelerden uzaklasip devam etmeleri gerekir. Bunun en iyi yolu da is sonrasi farkli konularla ugrasmaktir. Sürekli krizin yaratabilecegi sonuçlari düsünmek yerine yasam enerjimizi artiracak ilgi alanlarina yönelmek bu karamsar ortamdan uzaklasmayi da saglayabilir.“
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası