Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GUATR’IN ZEHIRLISI YOKTUR

Bir tiroit hastaligi olan guatr, Türkiye’de oldukça yaygin bir sekilde görülüyor. VKV Amerikan Hastanesi’nden Endokrinoloji Uzmani Dr. Tahir Haytoglu, 1994 yilinda getirilen tuzlara iyot koyma zorunlulugunun ardindan önümüzdeki nesillerde guatrin azalacagini belirtiyor.

Guatr, aslinda kelime anlami olarak ‘Büyük tiroit’ anlamina geliyor. VKV Amerikan Hastanesi Endokrinoloji Uzmani Dr. Tahir Haytoglu, guatrin kadinlarda erkeklere göre daha sik görüldügünü hatta 40-50 yas arasi kadinlarda erkeklere oranla üç kat daha fazla olduguna dikkat çekiyor. Bunun nedeninin kadinlardaki üreme çagindaki hormonlarinin tiroitler üzerindeki etkisi oldugunu belirten Haytoglu, multinodüler guatrda ise 60-65 yaslara gelindiginde kadin erkek farkinin azaldigini söylüyor. Haytoglu, ‘Tibbi anlamda tiroiti büyüten her seye biz guatr dediklerini belirtiyor.

Guatrin çesitleri

“Tiroiti büyüten degisik degisik hastaliklar olabilir. Tamami büyürse buna difüz guatr denir. Tiroitin içerisinde küçük nodüllerin olusturdugu tiroit büyümesine de multi nodüler guatr denir. Ancak halk arasinda guatr olarak tarif edilen hastalik multi nodüler guatrdir. Multinodüler guatr tiroit fazlaligi ile seyrediyorsa buna ‘toksik multinodüler guatr’, tiroit degerleri normal seyredene ise nontoksik multinodüler guatr denir. Toksik multinodüler guatr, halk arasinda zehirli guatr olarak bilinen türdür. Orada zehirden kastedilen tiroit fazlaligi durumudur. insanlar korkuyla bahsederler oysa konu, sadece tiroit içerisinde çok sayida nodüle bagli tiroit bezi büyümesidir.”

“Guatr bazen belirti göstermeyebilir”

“Tiroit sorunlari, çarpinti, terleme, huzursuzluk, saç dökülmesi büyümesi bazi rahatsizliklar yaratir. O yüzden de toksik multinodüler guatr kiside bazi seylerin ters gittiginin belirtisini verir. Nontoksik multinodüler guatr daha sessiz seyreder, belirti vermeyebilir.”

Guatrin iyot eksikligi olan bölgelerde daha fazla görüldügünü belirten Haytoglu, ‘Ülkemizde 1994’te kadar tuzlarin iyotlanmasi zorunlu degildi. 1994’ten sonra bütün tuzlar artik iyotlu. O nedenle özellikle topraginda iyotun az oldugu iç Anadolu Bölgesi, Karadeniz’in dogusu, Dogu Anadolu’nun bazi bölgeleri iyot eksikligi olan bölgelerdir. Bu bölgelerde siklikla büyük tiroitleri olan insanlarla karsilasilir. Önümüzdeki nesillerde iyotlarin tuza eklenmesi ile beraber bu oran azalacak’ diyor.

En kesin tedavi ameliyat

Haytoglu, guatr hastalarinin tedavisinde öncelikle problemin nasil tespit edildigine baktiklarini söylüyor: ‘Hastanin bir sikayeti mi var, yoksa baska bir sebepten dolayi hasta genel muayeneden geçerken saptanan bir durum mu öncelikle bunu ayirt etmek lazim. Eger hiçbir sikayeti yokken tesadüfen bulunmussa hiçbir sey yapmayip tiroit içerisindeki nodülleri takip ederek büyüyüp büyümedigini degerlendiriyoruz. Ama hastanin sikayeti varsa bu sikayetinin sebebinin tiroitten kaynaklanip kaynaklanmadigini ayirt etmeye çalisiriz. Çünkü önce kisinin sikayetini ortadan kaldirmak önemli. Genel olarak guatr ile gelen hastada ilk degerlendirme olarak tiroit fonksiyonlarina bakilmasi, kan tahlillerinin yapilmasi lazim. Ultrasonografi ile de nodüllerin yapisi hakkinda daha detayli bilgi toplamaya çalisiriz. Gerek duyarsak tiroit sintigragfisi çekilmesine karar veririz. Tiroit fazlaliginin hangi nodül ya da nodüllerden geldigini ayirt etmeye çalisiriz. Çünkü zaman zaman tiroit bezinde nodülmüs gibi yapilar olusabilir. Bunlarin gerçekligini ayirt etmek için kan tahlilleri yaparak tiroit antikorlarina bakariz. Tiroit fazlaligi ile seyreden bir durum varsa bunu kontrol altina almak gerekir. Nihai tedavi radyoaktif iyot tedavisi veya cerrahi tedavi olabilir. ilaç tedavisi geçici bir durumdur.’

VKV Amerikan Hastanesi’nde iyot odalari var

VKV Amerikan Hastanesi’nde radyoaktif tedavilerde kullanilan iki tane iyot odasi bulunuyor. Dr. Tahir Haytoglu, “Radyoaktif iyot tedavisinde doz önemli. Evde de alinabilir. Ama eger hasta tiroit kanseri sonrasi bir tedavi aliyorsa yüksek dozda iyot verilebilir. Onlarin özel iyot odalarinda misafir edilmeleri gerekir. Ama nodüler durumlarda radyoaktif oranlar daha düsüktür. O durumda hastaya yeteri bilgi verilerek evine gönderilir” diyerek tedaviler arasinda en kesin tedavinin cerrahi tedavi oldugunun altini çiziyor.

“Elbette her ameliyatta oldugu gibi bu ameliyatlarda da belli riskler var. Bu riskler iyi ellerde oldukça düsüktür. Yüzde 1-4 arasinda degisen komplikasyonlari vardir. Tiroit ameliyatlarinda iki tane önemli risk vardir. Bir tanesi ses telleriyle ilgilidir. Ses tellerine giden sinirler tiroit bezi içerisinden geçer. Bu sinirler ameliyat esnasinda hasar görebilir. Böyle bir durumda kiside kalici ses kisikligi olabilir. Bir diger komplikasyon da tiroitlerin yaninda oturan paratiroit bezleri dedigimiz vücut kalsiyum dengesini saglayan bezler de alinirsa vücutta kalsiyum dengesi bozulabilir. Ameliyatlardan sonra kiside karincalanmalar, uyusmalar görülebilir. Eger kalici bir sorun ise bunun tedavisi çok zor. Ömür boyu kisinin kalsiyum almasi gerekir. Bu nedenlerle ameliyata bu tür riskleri gerçekten göze almaya deger durumlarda karar veriyoruz.”

VKV Amerikan Hastanesi
Endokrinoloji Uzmani
Dr. Tahir Haytoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası