Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEK ISTIYORUM ANCAK DOGUM SANCILARINDAN KORKUYORUM

Her kadinin dogum eylemi ve bu sirada duyacagi agri siddeti farklidir. Bu fark; sizin agri toleransiniza, çocugunuzun büyüklügüne ve pozisyonuna, rahminizin kasilma gücüne ve daha önce dogum yapip yapmadiginiza baglidir.

Analjezi tamamen ya da kismen agri duymamanin; anestezi ise bölgesel olarak sinir yollarinin daha kuvvetli bloke edilerek agri duymamanin yani sira kaslarin gevsemesinin veya hareketsizliginin saglanmasidir. Hangi tip yöntemin uygulanacagini, sizin isteginiz kadar tibbi durumunuz ve dogum ve anestezi doktorlarinizin seçimi de belirler.

Dogum

Dogum üç evreden olusur. Birinci evre, agrili kasilmalarin baslamasindan rahim agzinin tamamen açilmasina kadar sürer. Ikinci evre ise, rahim agzinin tam açilmasindan baslar ve bebegin dogmasiyla sona erer. Üçüncü evre, plasentanin atilmasiyla biter. Tüm bu evreler süresince anne adaylarinin agrilarinin kontrol edilmesi gerekir. Bu, iki sekilde yapilir:

1- Ilaçlarin damardan veya kas içine uygulanmasi

2- Epidural analjezi

Birinci yöntemde kuvvetli agri kesici ilaçlar, damardan veya kas içine uygulanir. Bebekte yan etkilere yol açmayacak sekilde belirlenen dozlarda uygulanabilir. Agriyi kismen ve ancak kisa bir süre engelleyebilir. Sürekli uygulanamaz. Ani ve hizli gelisen dogumlarda faydali olabilir. En etkili yöntem ise epidural analjezidir.

Lokal bloklar

Dogum doktoru tarafindan, ya rahim ucuna yakin sinirlere ya da çocugun çikim aninda yapilan ve epizyo denilen cerrahi kesilerde agri duyulmamasi için yapilir. Dogum eyleminde agriyi belirgin olarak engellemez.

Santral bloklar

Epidural, spinal ya da kombine spinal - epidural olmak üzere üç tiptir. Bu tekniklerden normal dogumda epidural analjezi, sezaryende ise epidural anestezi ve kombine spino - epidural anestezi daha sik uygulanir.

Anestezik gazlar

Sezaryende genel anestezi seklinde, normal dogumda ise çocuk çikmasina yakin analjezi için uygulanir.

Dogumda en sik uygulanan yöntem:

Epidural Analjezi

Beldeki omurlarin sivri çikintilari arasindan igne ile girilerek sinir yollarina yakin bir bölgeye, 1 - 2 milimetrelik çok ince bir plastik boru yerlestirilmesi ile uygulanir. Bu islem oturma veya yan yatma pozisyonlarinda yapilir.

Isleme baslamadan önce tansiyonun düsmesini engellemek için damar yolu ile serum verilir. Belden asagida ve bacaklarda his degisikligi (uyusukluk) olusur.

Dogumun birinci evresinde, yani rahim agzi tam açik hale gelinceye kadar olan dönemde, rahim kasilmalari devam ederken anne agri duymaz ve konforlu bir bekleyis ortami olusur. Ilaç genellikle bilgisayarli bir alet ile verilir. Dogum aninda da, ilaç tipi ve dozuna bagli olarak kas gücü korundugu için anne rahatlikla ikinarak, dogum kanalinda çocugun ilerlemesini agri duymadan saglar.

Sezaryende en sik uygulanan yöntem: Kombine Spinal - Epidural Anestezi

Dogumdaki epidural analjeziye çok benzer. Tek farki, ince boru yerlestirilmeden önce epidural ignesinin içinden kil gibi bir igne geçirilerek, spinal bölgeye ilaç verilmesidir. Böylece 1 - 2 dakika içinde ameliyatin baslamasi saglanarak, tam kas gevsemesi ile sezaryen ameliyati kolaylastirilir. Ameliyat sonrasi dönemde de epidural kateter ile bilgisayarli bir aletten ilaç yollanarak, agrisiz, konforlu bir ortam hazirlanir.

Sezaryende siklikla uygulanan diger yöntem: Genel Anestezi

Damar yolundan verilen anestezik ilaçlar ile solunum yolundan -bir tüp yerlestirilerek- verilen anestezik gazlar ile uygulanir. Anne sezaryen boyunca tamamen uyutularak, geçici bir süre bilinç kaybi saglanir.

Sik sorulan sorular

Epidural teknikte agrisiz dönem ne zaman baslar, ne zaman sona erer?

Ilaç etkisi, epidural teknikte ortalama 15 dakika içinde; kombine spinal - epidural teknikte ise bir dakika içinde baslar. Yerlestirilen plastik borudan gönderilen ilaçlarin kesilmesi ile belirli bir süre sonra ilaç etkisi de biter.

Bu tekniklerde yan etkiler nelerdir?

Kan basincinda düsme gözlenebilir. Sivi ve ilaçlarla kan basincindaki bu düsme kolaylikla önlenir. Dogum eylemi ve ilaçlar titreme yapabilir. Ilaçlar ve isitma ile titreme de yine çok kolaylikla engellenir. Dogumdan sonra nadiren

24 - 48 saat bas agrisi gözlenebilir. Ilaç tedavisiyle agri giderilir.

Riskli midir?

Deneyimli doktorlar, gelismis teknoloji ve ilaçlar sayesinde komplikasyonlari son 20 yil içinde belirgin bir sekilde azaltilmistir.

Dogum analjezisinin bebege - anneye etkileri nelerdir?

Çagdas ilaçlarin bebege etkisi olmadigi gibi anneye de yan etkileri çok azdir. Agrinin engellenmesi, sadece konfor saglamaz. Agri duyusunun engellenmesi ile dogum agrisinda ortaya çikan enzimler ve hormonlar olusmayacagi için

hem annenin hem de bebegin daha saglikli olmasi saglanir.

Hastaneye gelirken

• Bir sey yememeye çalisin; ihtiyaciniz varsa sadece su içebilirsiniz.

• Mümkünse ilik bir dus alin.

• Bol ve rahat giysiler giyinin.

• Lens, taki, saat gibi sahsi esyalarinizi çikarin.

Dogum ve anestezi doktorlarinin siz ve bebeginiz için en dogru ve saglikli girisimi planlayacaklarini unutmayin.

VKV Amerikan Hastanesi
Agri Klinigi
Doç. Dr. Ömür Erçelen
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası