Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KÜÇÜK YASTA MEYDANA GELEN GENITAL AKINTIYA DIKKAT

Normalde adet dönemiyle birlikte ortaya çikan genital akinti küçük yastaki kiz çocuklarinda hatta bebeklerde bile görülebiliyor. Erken yaslarda olusan genital akintinin çok çesitli nedenleri olabiliyor. Adet döngüsünün normal bir parçasi olan genital akinti rengine ve yapisina göre enfeksiyon habercisi de olabiliyor. Bu durumda bir kadin ve dogum uzmanina basvurulmasi sart. Konuyla ilgili olarak Anadolu Saglik Merkezi Suadiye Klinigi’nden Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Mete Bostanci bilgi verdi.

Genital akinti kimi zaman anne babalarin aklina dahi gelmeyecek nedenlerden ötürü olusabiliyor. Oyun ya da mastürbasyon amaçli vajenine sokulan yabanci cisimler kiz çocuklarinda siddetli akintiya sebep oluyor. Bu gibi durumlarda ailenin acilen bir kadin hastaliklari ve dogum uzmanina basvurmasi gerekiyor.

Genital akintinin aslinda adet döngüsünün normal bir parçasi oldugunu belirten Anadolu Saglik Merkezi Suadiye Klinigi’nden Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Mete Bostanci, akintinin hangi durumlarda bir hastalik belirtisi olarak görülmesi gerektigi konusunda sunlari söyledi:

“Vajina normal olarak nemli bir yapiya sahiptir. Kadinlik hormonlarinin etkisi ile vajen bölgesi ve rahim agzinda yer alan salgi bezlerinden salgilanan sivilar, islakliga ve akintiya sebep olur. Genital akinti adini verdigimiz bu islaklik adet döngüsünün normal bir parçasidir. Fizyolojik (normal) genital akinti berrak, kokusuz, yumurta aki görünümünde ve yapiskandir. Kasinti ve bir baska soruna yol açmaz. Bu akintilarin en belirleyici özelligi bir iki yil gibi uzun süre ayni siddette ve karakter degistirmeden devam etmeleridir. Adet dönemi yaklastikça bazen hormonlarin etkisi ile akinti rengi koyulasip, hafifçe renklenebilir.

Bu tanimlar disindaki tüm akintilari muayene yapilip tani konuncaya dek hastalik belirtisi olarak kabul etmek ve vakit geçirmeden doktora basvurmak gerekir. Yeni ortaya çikmis, koyu sari (kahverengi ya da yesil ), kanli ve köpüren akintilar, kasinti, kasik agrisi ve idrar yanmasi ile birlikte görülen akintilar, hastalik belirtisi olan akintilar olarak degerlendirilir.”

Bebeklerde dahi akinti görülebilir

Anadolu Saglik Merkezi Suadiye Klinigi’nden Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Mete Bostanci, dogumu izleyen bir ay içinde görülebilen genital akintilarla ilgili su bilgileri verdi:

“En erken yas olarak dogumu takip eden birinci ay içerisinde akinti ve hatta hafif bir kanama görülebilir, gebelik sirasinda anneden bebege geçen hormonlarin etkisi ile ortaya çikan bu durum tamamen fizyolojiktir. Erken yaslarda henüz vajinanin dogal bagisikligi olusmadigindan kolaylikla her çesit enfeksiyon bu bölgede yerleserek akintiya sebep olur. Çocukluk yaslarinda görülen akintilarin en sik sebeplerinden birisi ise vajende bulunan yabanci cisimdir.

Vajinadaki yabanci cisimlerin neden oldugu akinti hayati tehlike tasiyor

6-10 yas arasindaki çocuklar bazen oyun ya da mastürbasyon amaçli bazi yabanci cisimleri vajinasina sokabiliyor. Böyle bir durumda en önemli belirti, inatçi, kötü kokan ve renkli akintidir. Böyle bir durumla karsilasildiginda ailenin çocugunu mutlaka bir kadin dogum uzmanina götürmesi gerekiyor. Ultrasonla, vajende yabanci bir cisim olup olmadigi belirlenebiliyor.

Belirtiler akintiyla basliyor. Daha sonra ates ve idrar yolu enfeksiyonlari olusuyor. Ardindan bu enfeksiyon vajenden rahim agzina, oradan yumurtalik ve karin bosluguna kadar dayanabiliyor. En sonunda ölümle sonuçlanabiliyor. Ama bu asamaya uzun bir süreç ve çok ciddi bir ihmalkarlik sonucu gelinebiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası