Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kayak Yaparken Kas Yorgunluguna Karsi Streching Sart

Kis sporlari yaparken kazayi tetikleyen faktörler; bireysel zorlama ya da yanlis teknige bagli kontrol edilemeyen düsme, engele çarpma. Prof. Dr. Kaan Erler, kayak ve snowboard yaparken kaza riskini azaltmak için neler yapilmasi gerektigini hatirlatti: Kisiye özel malzeme kullanmak. Kas yorgunlugunu önlemek için egzersiz yapmak. Yorulunca ara verip kalori ihtiyacini karsilamak.

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi'nden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Prof. Dr. Kaan Erler, kis sporlari yapilirken en sik karsilasilan sorunlar hakkinda bilgi verdi: “Ülkemizde kis sporlari olarak en çok kayak ve snowboard yapilmakta, bunlara bagli kemik ve yumusak doku yaralanmalari meydana gelmektedir. Bu sporlari yapan kisilerin spora yatkinliklari ve aldiklari egitim olasi bir travmanin derecesini belirlemektedir. Adrenalin hormonu desarji ile birlikte soguk havanin da ödem giderici etkisi ile baslangiçta hissedilmeyen agrilar travmatize kisinin spora devam etmesini neden olmakta. Bu durum da yaralanmalarin daha da ciddi hale gelmesiyle sonuçlanmaktadir.”

Erler, kisisel tercihlerin yaralanmalar üzerinde etkili oldugunu belirtti: “Yapilan arastirmalar da yaralanmalarin, bireysel zorlama ya da yanlis teknige bagli kontrol edilemeyen düsme, engele çarpma ya da baskasi ile çarpisma ve yüksekten düsme seklinde olmasidir.”

Erler, siklikla görülen sorunlar ve tedavisinde uygulanan yöntemler hakkinda söyle konustu: “Siklikla travmalar, kemiklerde döndürücü güçlere bagli spiral tarzi kiriklar (özellikle uyluk ve bacak kemiklerinde), bag yaralanmalari (özellikle ön çapraz bag) hatta çikiklara (omuz çikigi) sebep olabilmektedir. En dramatik olani ise boyun ve bel yaralanmalari sonucunda sinir hasari olusmasidir. Travma sonrasinda, özellikle boyun travmalarinda, saglik ekibi gelip gerekli sabitleme (boyunluk, atel v.s) önlemlerini alincaya kadar hasta yerinden asla oynatilmamalidir. Hasta muayenesi sicak ortamda ve gerekirse agri kesici verildikten sonra yapilip travmanin olusturdugu patolojini ayrintilari için klinik muayeneyi takiben radyolojik tetkik mutlaka yapilmalidir. Bu arastirmalar sonucunda meydana gelen ortopedik sorunlarin tedavisi uygun hastane ortamlarinda yapilmalidir.”

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Prof. Dr. Kaan Erler, yaralanmalari en az seviyeye getirmek için neler yapilmasi gerektigini anlatti:

Bu sporlarin egitimini almak.

Uygun kiyafet ve malzeme (Baskasinin kullandigi kayak takimi ya da ayakkabi yerine kisiye özel malzeme) temin etmek

Yaralanma aninda size ulasmalarini saglayabilecek teknik donanima sahip olmak.

Baslangiçta ekip halinde kaymak.

Belki de en önemlisi vücudu spora hazir hale getirmek için isinma ve kas germe egzersizleri (streching) yapmak gerekir. Bu egzersizler spora baslamadan önce en az 10 dakika yapilmalidir.

Soguk havada hem isinmak hem de kaslarin çalismasi için yüksek kaloriye ihtiyaç oldugu unutulmamalidir.

Yorgunluk belirtileri basladigi an spora ara verilmeli ve kalori ihtiyaci karsilanmalidir. En çok kaza ve denge kaybi bu yorgunluk döneminde olusmaktadir.

Ilk günlerde kas sistemi yogun zorlanma karsisinda erken kas yorgunlugu (laktik asit birikmesi) olusacagindan egzersiz süresi giderek ve kontrollü olarak artirilmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası