Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DÜNYADA HIV / AIDS VIRÜSÜ TASIYANLARIN SAYISI 33 MILYONA INDI

En ölümcül hastaliklardan biri olan AIDS’e karsi mücadele hizlanarak sürüyor. Birlesmis Milletler, Hükümetler ve arastirmaci ilaç sektörünün çabalariyla salgina karsi önemli ilerlemeler saglandi. Az gelismis ülkelerde etkin HIV / AIDS ilaçlarina erisim güçlenirken dünya çapinda HIV virüsü tasiyanlarin sayisi 40 milyondan 33 milyona, her yil enfekte olanlarin sayisi ise 5 milyondan 2,7 milyona indi. Arastirmaci ilaç firmalarinin halen AIDS’e karsi 80 yeni ilaç adayi üzerinde çalistiklari açiklandi.

01 Aralik 2008, Istanbul. Basta AIDS olmak üzere insan sagligini ve yasamini tehlikeye sokan hastaliklara karsi mücadele tip alanindaki en son bilimsel ve teknolojik gelismelerin de katkisiyla yogunlasiyor. HIV / AIDS salginiyla mücadelede bu kapsamda önemli ilerlemeler saglandi. Tüm dünyada Birlesmis Milletler, Hükümetler ve arastirmaci ilaç sektörünün çabalari sonucunda yenilikçi ilaçlar hastalara sunulur ve az gelismis ülkelerde etkin ilaçlara erisim güçlenirken, 2007 yilinda HIV virüsü tasiyanlarin sayisi 33 milyona indi.

Arastirmaci ilaç sektörü HIV / AIDS’e karsi seferber oldu

Arastirmaci Ilaç Dernegi tarafindan yapilan açiklamada sektörün tüm dünyada bir yandan yenilikçi ilaçlari hizmete sunarak; bir yandan da bu alanda egitimin artmasina ve erisimin güçlenmesine destek saglayan sosyal sorumluluk kampanyalarini hayata geçirerek mücadeleye ciddi katkilarda bulundugu belirtildi.

Hastaligin ilk çikisindan bu yana AIDS’in kontrol altina alinmasina ve yasam süresi beklentilerinin uzamasina katkida bulunan 23 etkin tedaviyi hastalara sunan arastirmaci ilaç sektörü, bu konuda halen 80’in üzerinde yeni ilaç adayi gelistiriyor.

UNAIDS 2008 Raporu’na göre geçen yil HIV / AIDS salginina karsi mücadelede de önemli ilerlemeler elde edildi. Özellikle virüsten en fazla etkilenen az gelismis ülkelerde etkin ilaçlara erisimin güçlenmesi önemli gelismeler sagladi. Bu ülkelerde, daha önce etkin ilaçlara ulasamayan, bugün ise erisebilenlerin sayisi 3 milyonu geçiyor.

Rapora göre, dünyada HIV / AIDS virüsü tasiyanlarin sayisi 33 milyona indi. Daha önceki yillarda bu sayi 40 milyona kadar çikmisti. 2006’da yilda 5 milyon yeni HIV enfeksiyonu görülürken, geçen yil bu sayi 2,7 milyona indi. Çocuk enfeksiyonlari da geçen yil 410.000’den 370.000’e indi. AIDS hastaligindan yasamlarini yitiren hastalarin sayisi ise 2005’te 2,2 milyon iken, geçen yil bu sayi 2 milyona indi.

Çesitli hastaliklara karsi toplam 633 yeni ilaç yolda

Arastirmaci Ilaç Firmalari Dernegi tarafindan yapilan açiklamada ilaç ve biyoteknoloji firmalarinin sadece HIV / AIDS konusunda degil, insan sagligini tehdit eden pek çok farkli hastaliga karsi da mücadeleyi yogun bir sekilde sürdürdüklerini duyurdu.

Arastirmaci ilaç ve biyoteknoloji firmalarinin dünya çapinda 633 yeni ilaç adayi üzerinde çalistiklari ve klinik fazlarda bulunan bu çalismalarda nano teknolojiden, yapay protein üretimine kadar farkli yöntemler kullanildigi belirtiliyor.

Arastirmaci ilaç sektörünün Ar – Ge çalismalarinda agirlik kanser ilaçlarinda. Halen üzerinde çalisilan yenilikçi ilaç adaylarinin 254’ü farkli kanser türlerini, 162’si enfeksiyonlari, 59’u bagisiklik sistemi hastaliklarini, 25’i kalp ve damar hastaliklarini, 19’u ise diyabeti hedefliyor.

Yeni ilaç adaylari gelistirilirken basta nano teknoloji olmak üzere en son yöntemler kullaniliyor. Bunlar arasinda virüsleri bulup yok eden nano robotlar, hasar görmüs kalp ve omurilik dokularinin yenilenmesi, gen tedavisi ve laboratuar ortaminda yapay protein üretilmesi gibi teknikler yer aliyor.

“Yenilikçilik ve Ar – Ge Türkiye’nin krizden çikisinin anahtaridir”

AIDS ve kanser basta olmak üzere insan sagligini tehdit eden bütün hastaliklara karsi etkin bir mücadele yürütüldügünü kaydeden Arastirmaci Ilaç Firmalari Dernegi (AIFD) Genel Sekreteri Engin Güner, yenilikçi ilaçlarin ortalama yasam süresini uzattiklari gibi, yasam kalitesini de artirdiklarini vurguladi. Yenilikçi yaklasimin yarattigi degere dikkat çeken Güner sunlari söyledi:

“Arastirmaci ilaç ve biyoteknoloji firmalarinin Ar – Ge çalismalari dünya çapinda yogun bir sekilde sürüyor. Yenilikçi yaklasim yasam kalitemizi sürekli iyilestiriyor ve sektörün küresel rekabet gücünü artiriyor. Bu atilim dalgasinda yer almak ve gerek hastalarimiza, gerekse de ekonomiye daha fazla deger yaratabilmek için ülkemizde de yenilikçiligi tesvik eden ortami yaratmaliyiz. Bu bakimdan yatirim ve rekabet kosullarini iyilestirmeye devam etmek önem tasiyor. Pek çok uluslararasi ilaç firmasi dünyada yatirim yapacak bölge ariyor. Türkiye dogru adimlar attigi takdirde, krizin etkilerini de azaltacak ciddi bir yatirim potansiyelini hayata geçirebilir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası