Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SIZ DE SOSYAL FOBIK OLABILIRSINIZ!

EGER SOSYAL FOBI BELIRTILERI SIZDE DE VARSA; ‘YA SAÇMALARSAM, YA BENDEN SIKILIRSA’ DIYE KORKMAYIN VE BIR AN ÖNCE BIR UZMANA GIDIN! ÇÜNKÜ SOSYAL FOBI HASTALIGININ EN ETKILI TEDAVISI ERKEN TESHIS!

Medical Park Bahçelievler Hastanesi’nden Psikolog Sebnem Turhan; sikça görülen ama çogu zaman ‘kisilik özelligi’ denilerek geçistirilen ‘sosyal fobi’ ile ilgili bilgiler verdi:

Sosyal fobi; toplumda sik görülen, erken yaslarda baslayan, tedavi edilmediginde uzun yillar devam eden ve kendiliginden ortadan kalkma olasiligi çok düsük olan, ‘sosyal ortamlardan korkma’ halidir. Sosyal fobinin temel özelligi; kisinin kendisini göz önünde hissettigi durumlarda, ‘küçük düsürücü’ bir seyler yapma korkusu duymasidir.

YÜZÜ KIZARIR, TER BASAR

Sosyal fobisi olan kisi; tanimadik insanlarla karsilasma ya da baskalari tarafindan gözlemlenme ihtimalini düsünerek, belirgin ve sürekli bir korku duyar. Çekindigi bu toplumsal durumla karsilasmasi, onda korku ve kaygi dogurur. Buna bagli olarak yogun fiziksel yakinmalar da yasar; terleme, çarpinti, yüz kizarmasi, titreme ve soguk-sicak basmasi gözlenir. Sosyal fobisi olanlar ayrica elestiriye karsi asiri duyarlidir, kendine güvenmez, sosyal iliski kurmayi basaramaz ve girisken olamazlar.

GÖZLERDEN IRAK DURUR

Sosyal fobik; çekindigi durumun ortaya çikabilme ihtimali olan sosyal ortamlardan kaçinir ya da yogun endise ve sikintiyla bu duruma katlanir. Korktugu ortamlara girdiginde ise geri planda durur ve çekingen tavirlar sergiler. Örnegin; bir toplulukla bir yerde otururken diger insanlarin onu göremeyecegi, onlarin bakislarindan mümkün oldugunca uzakta bir yere çekilmeyi tercih eder. Aslinda yasadigi bu korkunun asiri ya da anlamsiz oldugunu da bilir ama yine de korkusunu engelleyemez.

HERKES BANA BAKIYOR, BENDEN SIKILIYOR!

Sosyal fobisi olan kisinin sosyal ortamlari tanimlamalari da farklidir! Örnegin; sürekli olarak baskalarinin kendisini, davranislarini izledigini ve elestirdigini düsünür. Bu nedenle baskalarinin ne söyledigini, nasil davrandigini, hatta sessizliginin sonucunu bile kendine mal eder. Kendinin ya karsi tarafi siktigini ya da karsi taraftan istenmedigini düsünür ve buna inanir.

Sosyal fobik; en çok toplum içinde konusmakla ilgili sorun yasar. ‘Konusma’ korkusunu; tanidik kisilerden olusan küçük bir grup önünde konusmak, otorite konumundaki (patron, ögretmen, müdür vb.) kisilerle görüsmek, sosyal toplantilara katilmak, toplulukta yemek yemek, telefonla konusmak ve ev disinda genel tuvaletleri kullanmak gibi korkular takip eder. Söz konusu bu durumlardan mümkün oldugunca kaçinir. Eger kaçamiyorsa kontrol etmekte güçlük çektigi asiri panik, terleme, titreme, yüz kizarmasi ve nefes darligi gibi duygusal ve bedensel belirtiler ortaya çikar.

Sosyal fobik için yasam hiç de kolay degildir! Sikintilarini bastirmak için uygun olmayan çözüm yollarina da basvurabilir. Sosyal fobiklerde alkol ya da ilaç kötüye kullanimlarinin hayli yüksek oldugu gözlenir. Bu durum; sosyal fobiye baska problemlerin de eslik edebileceginin göstergesidir.

ISE DÜZENLI GIDEMEZLER, OKULU YARIDA BIRAKIRLAR

Sosyal fobinin bir diger zorluk çikardigi alan da; toplum içinde is görmeyi son derece güçlestirmesidir. Sosyal fobisi olanlarin is kayitlarinin düzensiz oldugu, devamsizligin çok görüldügünü bildiren birçok arastirma mevcuttur. Çalismayi basaran sosyal fobi hastalari da vardir; ancak bu kisiler sosyal fobileri tarafindan kisitlanir, sosyal iliskiler kurmayi gerektiren islerden uzak dururlar. Sosyal fobi; kisinin aslinda sahip oldugu yeterlilikleri ortaya koymasini engeller ve bir süre sonra da kendisini yetersiz ve ise yaramaz biri olarak tanimlamaya baslar.

Sosyal fobinin en sik olarak basladigi ya da en üst düzeye ulastigi ergenlik döneminin bir özelligi, gençlerin sosyal iliskilerini gelistirmeleri gereken bir dönem olmasidir. Ancak bu dönemde sosyal fobi, ergenin sosyal iliskilerini gelistirmesini engeller. Bu durumdaki genç; içe kapanik, diger insanlarla neredeyse hiç iliski kurmayan ve izole olmus davranislar gösterebilir. Ayni sorun egitim almayi da etkiler. Kisinin daha düsük düzeyde egitim almasina ya da egitimi yarim birakmasina da sebep olabilir.

YA DOKTORUM BENDEN SIKILIRSA!..

Sosyal fobiyle ilgili yapilan tüm çalismalar; bu hastalikta tani ne kadar erken baslarsa, hastaliga eslik edebilecek diger psikiyatrik sorunlarin da önüne geçilebilecegini vurguluyor. Ancak sosyal fobi hastalarinin çogu, yardim almak istemiyor ya da tedaviye geç basliyor. Yapilan arastirmalara göre; toplumdaki fobik rahatsizliklara sahip olma yüzde 10 oraninda görünse de bu oranin yüzde 25 civarinda oldugu düsünülüyor. Bunun sebebi; fobik rahatsizliklarin belirtilerinin kisilik özelligi olarak degerlendirilmesinden kaynaklaniyor. Sosyal fobisi olanlar, hastaligin belirtilerini kendi kisilik özellikleri olarak degerlendirebiliyor. ‘Ben biraz çekingen biriyimdir, tanimadigim insanlarla konusmayi çok fazla sevmem’ gibi ifadelerde bulunabiliyorlar. Bu nedenle fobilerin tedavileri için bir uzmana basvurma orani da düsüktür.

Sosyal fobiklerin doktora basvurmamasinin olasi nedenlerinden biri de; hastanin doktoruyla da kuracagi sosyal iliskiden kaçinmasidir! Çünkü sosyal fobik için doktor da; elestiren, onun saçmaladigini düsünen, kendisinden sikilan özelliklere sahip biri olacaktir!..

ERKEN TANIYLA ATLATILABILIR

Nedenleri halen arastirilan sosyal fobide, genetik ve çevresel faktörlerin hastaligin olusumunda etkin rol oynayabilecegi düsünülüyor. Çevresel faktörler arasinda çocuk yetistirme tutumlari, model alma, kisitli sosyal alistirmalar ve çocukluk dönemi olumsuz yasantilarin olmasi siralanabilir. Nedenlerinin çok net sekilde belirlenmemesine ragmen, sosyal fobi tedavisi mümkün bir hastaliktir ve her hastalikta oldugu gibi erken tani önem tasir. Söz konusu belirtilere sahipseniz en yakin zamanda bir uzmana basvurmanizda fayda var.

KADINLAR VE BEKARLAR

DAHA FOBIK OLUYOR!

Sosyal fobi; diger kaygi bozukluklarina oranla daha erken dönemde, genellikle de kisiligin ve sosyal becerilerin henüz gelismekte oldugu ergenlik döneminde baslar. Zaman zaman da çocukluk döneminde basladigi ve ergenlik döneminde en üst noktaya ulastigi da gözlenir.

Cinsiyet açisindan bakildiginda ise; sosyal fobinin kadinlarda erkeklere oranla daha fazla oldugu gözlenir. Bunun yani sira bekar, ayrilmis ve bosanmis kisilerde de evlilere oranla sosyal fobi daha fazla görülmektedir.

Sosyal fobi; tüm sosyal ortamlarda gözlenebilecegi gibi kisinin göz önünde olmaktan korktugu bazi özel, performans gerektiren durumlarla da sinirli olabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası