Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANNE BABASI ASIRI KILOLU OLAN ÇOCUKLAR GELECEKTE OBEZ OLUYOR

Suadiye Memorial Tip Merkezi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Selase Koç Sansar, çocuklarda obezite tedavisi hakkinda bilgi verdi ve anne babalara tavsiyelerde bulundu.

Pek çok bilimsel arastirma sismanligin ailevi oldugunu kanitlar. Sadece bir ebeveynde sismanlik varsa çocukta risk %40 iken iki ebeveynde varsa oran %80 olmaktadir. Sismanlarin fazla yeme isteginin ve beslenme biçiminin aile çevresinden edinilen bir aliskanlik oldugu ileri sürülmektedir. Fiziki aktivite eksikligi, asiri televizyon izleme, bilgisayar kullanma gibi çocugu hareketsizlige iten aliskanliklar da çogu kez aile yasami ve yasanilan ortam ile iliskilidir. Sisman aileler tarafindan evlat edinilmis çocuklarda sismanligin sik görülmesi, aile çevresinin etkisini kanitlayan bir diger bulgudur.

Çocuklarda Obezite Ileri Yaslarda Hastaliklara Davetiye Çikariyor

Yag dokusu vücudun yedek enerji deposudur. Yag dokusunun, vücudun isi kaybini önlemek, organlari fiziki travmalara karsi korumak ve belli oranda vücudu estetik olarak biçimlendirmek gibi görevleri de vardir. Bu dokunun orani yasla beraber degisebilmektedir. Yag dokusu oraninin patolojik artmasina sismanlik(obezite) denir.

Sismanlik ile yüksek tansiyon, diyabet, kalp ve damar hastaliklarinin yakin iliskili oldugu ve bu problemin büyük çogunlugunun çocukluk çaglarina dayandigi bilinmektedir.

Çocukluk ve ergenlige geçis döneminde sismalik görülme orani dünyada hizla artmaktadir. Toplum sagliginin gelecegi açisindan çocuk doktorlarinin her muayenede kilo artisini dikkatle degerlendirip aileyi bilgilendirmesi çok önemlidir.

Vücutta yag dokusunun hacmi, yag hücreleri sayisi ve büyüklükleri ile iliskilidir. Yag hücrelerinin sayisi, alinan kalori ile bagimli olarak anne karninda son dönemde ve dogumu izleyen ilk yilda artis gösterir. Bu durum ergenlige kadar devam etmekle birlikte hücrelerin artis hizi yasla azalir. Bu yüzden erken yaslarda baslayan sismanlikta hücre artisi daha fazladir ve daha tehlikelidir.

En yaygin kullanilan sismanlik indeksi vücut kitle indeksidir (Body mass index-BMA) Eriskinlerde sismanlik siniri olarak kabul edilen standart deger 30 kg/metrekaredir. Çocuklarda BMI yasla degisiklik gösterir. Bu nedenle çocukluk çagi ve ergenlige geçiste sismanlik tanimi için geçerli yasa ve cinse özgü BMI degerlerini bilmek gerekir. Çocuklarda ayrica boya göre tartida sismalik ölçüsünü belirlemede faydalidir.

Ilk yasta özellikle ilk 6 ayda sismanlik siktir. Çocugun yürümesi ve hareketlerindeki artis nedeni ile bir yasindan sonra sismanlik sikligi giderek azalir. 4-5 yaslarda ve ergenlik döneminde sismanlik sikliginda tekrar artis gözlenir.

Tüketilenden daha fazla enerji alinmasi sismanligin baslica nedenidir. Bu tip sismanlik “Ekzojen sismanlik” olarak adlandirilir ve sismanliklarin büyük çogunlugu bu gruba girer. Bazi hormonal ve genetik hastaliklarda da sismanlik görülmekle beraber bunlarin orani çok azdir.

Çocuk Her Agladiginda Yemek Vermeyin

Karisik veya yapay beslenen süt çocuklarinda, çocuk her agladiginda biberon ile süt vermek, muhallebi gibi kaloriden zengin besinlere erken baslamak ve bunlari fazla miktarda vermek yatkin çocuklarda sismanliga yol açan yanlis bir uygulamadir. Günümüzde fast food alarak adlandirilan gidalarin, cips, çikolata ve sekerli gidalarin çok fazla tüketilmesi en büyük riski olusturmaktadir.

Sisman Çocuklarda Ortopedik Sikayetler ve Solunum Yolu Hastaliklari Sik Görülüyor

Sisman çocuklarda ergenlik belirtileri de normal çocuklardan daha erken yasta ortaya çikar ve büyüme daha erken yasta tamamlanir. Sisman bebeklerde yürüme gecikir. Ayrica sisman çocuklarda düztabanlik bacaklarda egrilik gibi ortopedik bozukluklar siktir. Sisman süt çocuklarinda solunum yolu hastaliklari da daha sik görülmektedir.

Sisman Çocuklar Daha Çekingen Bireyler Olarak Yetisebiliyor

Psikolojik bozukluklar, sismanligin nedeni oldugu kadar, sismanliga eslik eden önemli sorunlardir. Daha okul öncesi çagda az hareket, oyunlara katilmama, kendini diger çocuklardan farki görme, içine kapaniklik ya da agresif davranislar görülebilir.

Süt Çocuklugu Döneminde Diyet Verilmez Ancak Uygun Beslenme Düzeni Önerilir

Kilo vermek ve bunu korumak gerçekten zor bir istir. Sisman bir çocugun tedavisinden önemli sorun çocugun ve ailenin kilo kaybinin geregi konusunda motive edilmesidir. Süt çocuklugu döneminde diyet verilmez. Ancak asiri kilo fazlaliginda çocuga yagsiz süt verilmesi ve muhallebi gibi unlu gidalardan kaçinilmasi önerilebilir. Daha büyük çocuklarda diyetin tüm aile bireylerince benimsenmesi ve uygulanmasi ile basarili olunur. Diyetin temeli düsük enerjidir. Bu da diyete mümkün oldugunca sebze meyve, beyaz et, balik kuruyemis ve kuru baklagillerin baklagillerin sokulmasi ile mümkün olabilir. Çocugun istekleri de dikkate alinarak diyet, olabildigi kadar çesitli besinlerden olusmalidir.

Çocugunuza Istah Kesici Ilaçlar Vermeyin

Genellikle 1000 kalorilik bir diyet pek çok çocuk için uygun olmaktadir. Haftada 400-500 gramlik kilo kaybi amaçlanir. Diyetin yani sira çocugun aktivitesini artiracak sportif faaliyetler de desteklenmelidir. Haftada en az üç gün birer saatlik yüzme, tenis, kosu, basketbol gibi sporlar yapilmalidir. Kisa mesafelerde yürümek, asansör yerine merdiven çikmak kalori harcamasina destek olmaktadir. Istah kesici ve yag emilimini azaltici ilaçlarin çocuk diyetlerinde yeri yoktur.

Çocugunuzu Fiziksel Aktiviteye Yönlendirin

Sismanlik çocuk, aile, çocuk doktoru, bazen psikolog ve ögretmenlerin de içinde oldugu zaman tedavisi daha basarili ve kalici olan günümüzün en yaygin çocukluk çagi problemidir. Özellikle sisman anne-baba çocuklarinda sismanlik riskinin yüksek oldugu bilinmeli, çocugun agirligi sürekli izlenmeli, diyet kalori içerigi yönünden düzenlenmeli, çocuk düzenli yemeye ve fizik aktiviteye özendirilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası