Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÖBEKTEKI SISLIK FITIK HABERCISI OLABILIR

Göbek bölgesinde gözle görünür bir sislik ve agriyla kendini belli eden göbek fitiginin tedavi edilebilmesi için erken teshis sart. Memorial Hastanesi Genel Cerrahi ve Organ Nakli Bölümü’nden Op. Dr. Yücel Yankol, “Göbek fitigi ve tedavi yöntemleri” hakkinda bilgi verdi.

Fazla Dogum Yapmis Kilolu Bayanlarda Risk Artiyor

Fitik; karin bölgesindeki organlarin karin içini saran zarin olusturdugu bir kese içerisinde, destek dokularin zayif veya yirtik bir bölgesinden disari dogru çikmasidir. Karin duvarinda çesitli bölgelerde fitik olusabilmektedir. Göbek bölgesinde bu sikayetin olmasi durumunda göbek fitigindan bahsedilir. Yaklasik 100 kisiden 4-5‘inde fitik sikayeti mevcut olup, bunlarin % 8-9 ‘u göbek fitigidir.

Göbek fitigi dogumdan itibaren her yasta ve cinste görülmekle birlikte, fazla dogum yapmis kilolu bayanlarda daha sik rastlanmaktadir.

Asiri Agir Kaldirma Nedenlerden Biri

Göbek fitigi olusmasi için öncelikle göbekte bir zayiflik olmasi gerekir. Bu zeminde karin içi basinci artiran, kronik öksürük, kabizlik, asiri agirlik kaldirma, idrar yaparken zorlanmaya sebep olan durumlar ( prostat sikayeti ), fazla kilo, asiri kilo kaybi, çok sayida hamilelik, assit ve karinda kitleler göbek fitigina sebep olabilmektedirler.

Gözle Görülen Sislik Ve Sekil Bozluklugu

Belirgin olmasi durumunda göbek bölgesinde gözle görülebilen bir sislik ve sekil bozuklugu mevcuttur. Göbekte baski hissi ve künt bir agri da sislige eslik eder. Parmak ile göbek halkasi hissedilir. Sislik içeriye dogru itilebilir. Sikayetler fiziksel aktivite ile artabilmektedir.

Erken Teshis Önemli

Göbek fitiginin içinde genellikle karin içi yag dokusu olan omentum ve ince bagirsak bulunur. Göbekteki sislik içeriye itilemiyorsa, hassasiyet artmissa, tuvalet yapamama, bulanti ve kusma olmussa, akla disariya çikan karin içi organlarin fitik deliginde sikismasi sonrasi dolasimin bozulmasi, doku harabiyeti oldugu ve sikisan organin canliligini kaybetmeden acil ameliyat gerektigi akla getirilmelidir.

Eriskin döneminde göbek fitiginin tek tedavisi cerrahidir. Göbek fitigi zaman geçtikçe büyümesi ve kilolu hastalarda ciddi sorunlara sebep olabilmesi nedeniyle baslangiç halinde küçük boyuttayken ameliyat ile onarilmasi daha kolay ve sonuçlari açisindan daha basarilidir. Ameliyat öncesi ideal olan hasta kilolu ise kilo vermesi ve karin içi basinci arttiran etkenlerin (kronik öksürük, kabizlik, prostat sikayetleri, asit vb ) tedavi edilerek ortadan kaldirilmasidir.

Ameliyat esnasinda genellikle göbek çukuru korunmaya çalisilir. Ameliyat açik yöntemler ( Primer kapama ve yama ile tamir ) ile veya laparoskopik (kapali) yöntem ile gerçeklestirilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası