Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KURBAN KESIMINI ÇOCUKLARA IZLETTIRMEYIN

Kurban kesiminin her ne kadar dini, sosyal ve kültürel anlamlari olsa da, bu eylemle bir canlinin hayatina son verildiginin göz ardi edilmemesi gerekiyor. Kurbanlarin çocuklarin gözü önünde kesilmesi, kurbanin çirpinmasina tanik olmalari, hayat boyu silinmeyecek travmalara yol açabiliyor. Anadolu Saglik Merkezi Psikiyatri Uzmani Dr. Zafer Atasoy, çocuklarin kurban kesiminin etkilerinden korumak için yapilmasi gerekenler hakkinda yararli bilgiler verdi.

Kurban bayrami yaklasiyor. Kurban kesmenin tek basina et üretmek için yapilan bir eylem olmanin ötesine dini, sosyal ve kültürel anlamlari bulunuyor. Bu soyut anlamlar bir yana kurban kesilirken basta çocuklar olmak üzere tüm insanlar öncelikle somut anlam olan, bir canlinin hayatina son verilmesini algiliyorlar. Bu nedenle özellikle çocuklara kurban kesiminin izlettirilmemesi gerekiyor. Anadolu Saglik Merkezi Psikiyatri Uzmani Dr. Zafer Atasoy konuyla ilgili sunlari söyledi:

“Ölümün kavranmasi, özellikle çocukluk çaginda zordur. Okul öncesi dönemdeki çocuklar ölümü uyku gibi algilayabiliyor. Kurban kesiminin ruhsal gelisim düzeyi olarak bu durumda olan bir çocugun gözleri önünde kan akitarak, kurbanin çirpinmasini yasatarak yapilmasi, dehset ötesi korkularin yasanmasina yol açiyor. Bu tür yasanmis, seyredilmis bir sahnenin zihinde tutacagi yer silinmez izler birakabiliyor. Ruhsal travma izi silinmez ve kalici iken kurban kesimini çocuklarin önünde gerçeklestirmemek gerekiyor.”

En dogrusu çocuklari mekandan uzaklastirmak

Kurban kesiminin öncelikle profesyonel kisiler tarafindan gerçeklestirmesi gerektigini belirtmekte yarar var. Kurban kesmek bir meslek ve bunu kasaplarin yapmasi gerekiyor. Profesyonel bir ortamda yapilan kesimi, islemi yapan profesyoneller disinda kisilerin izlemesinin bir anlami bulunmuyor.

Anadolu Saglik Merkezi Psikiyatri Uzmani Dr. Zafer Atasoy, “Ön ergenlik olarak tanimladigimiz 11-12 yas öncesinde bir çocugun kurban kesme törenini izlemekten hiçbir kazanci olmaz. Çocugun bu töreni seyretmesinin anlami yoktur. Bu nedenle çocuklarin kurban kesim alanini terk etmeleri gerekir” uyarisinda bulunuyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası