Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kurban Bayrami'nda Beslenmeye Dikkat!

Kurban Bayrami'nda artan kirmizi et ve tatli tüketimi, yag ve kolesterolde ani yükselislere neden oluyor. Özellikle ailesinde kalp ve seker hastaligi bulunan kisilerin, mide rahatsizligi olanlarin bu konuda daha hassas davranmalari gerekiyor. Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölüm Sefi Dyt. Ayse Korkmaz, bayram boyunca dikkat edilmesi gerekenlere iliskin bilgiler aktariyor.

Bayram boyunca kalabalik ve çok keyifli olan aile yemeklerinin daha sik olmasi, yenilen yemek miktarinin artmasi, özellikle tatli gidalar, hamur isleri, kizartmalar ve et tüketiminin fazla yapilmasi nedeniyle ciddi saglik sorunlari olusabiliyor.

Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölüm Sefi Dyt. Ayse Korkmaz’a göre, özellikle Kurban Bayrami’nda yogun et tüketilmesinin yol açacagi sorunlara dikkat çekiyor. Ailesinde kalp, hipertansiyon ve seker hastaligi gibi kronik hastaligi olanlar; gastrit, ülser gibi mide rahatsizligi bulunan kisilerin, yasi ilerlemis aile büyüklerinin bu konuda daha hassas davranmalarini ögütlüyor.

Kurban Bayrami’nda et kullaniminda nelere dikkat etmek gerekiyor?

Pisirme sirasinda etin yagsiz kisimlarini tercih etmek ve pisirme yöntemi olarak izgara veya haslama yöntemini kullanmak gerekiyor. Et kavrularak veya kizartilarak pisirilmemeli ve pisirme sirasinda kuyruk yagi, tereyagi gibi doymus yaga sahip kati yaglar kullanilmamali. Içerisindeki doymus yag orani yüksek olan kirmizi et yaninda, dengeli bir karisim saglamak için az zeytinyagi konulmus salata dengeyi saglayabilir.

Kurban bayramlarinda özellikle kavurma da çok yapiliyor. Kavurma ne sekilde kullanilmalidir?

Ülkemizde kurban bayramlarinda yapilmasi gelenek haline gelmis olan kavurmanin içine tereyagi ve kuyruk yagi konulmadan, kendi suyu ile kisik ateste pisirilmelidir. Etin içeriginde bulunan yag, yemegin lezzeti için yeterli oldugundan ayrica yag eklemeye gerek yoktur.

Etin mangalda yapilmasinda nelere dikkat etmek gerekiyor?

Mangal sirasinda etlerin kömürlesmemesine, disi pisen içi çig kalan etlere dikkat edilmelidir. Ayrica yüksek risk tasiyor olmasindan dolayi çig köfte tüketiminden kaçinilmali.

Baska nelere dikkat etmek gerekiyor?

Kurban bayramlarinda genelde sakatat tüketimi de arttigi için özellikle kolesterolü ve kalp-damar hastaligi riski yüksek olan kisilerin, sakatat tüketiminden kaçinmalari gerekiyor.

Bayram süresince nasil bir beslenme yolu izlenmelidir?

Güne hafif bir kahvalti ile baslanmalidir. Asiri miktarda yemekten kaçinip az ve sik yemek yenmeli.

Yemek pisirme yöntemi olarak kizartmalar yerine, izgara veya haslama tercih edilmeli.

Agir hamur tatlilari, seker, asiri yagli, çok tuzlu, kalori açisindan yogun yiyecekler yerine, sebze ve meyve tüketimine agirlik verilmeli.

Bayram ziyaretlerinde ikram edilen hamur tatlilar tadimlik miktarlarda yenmeli. Bir sonraki yapacaginiz ziyarette yine ikram yapilacagi ve bunun büyük olasilikla tatli olacagi unutulmamali.

Ayrica çikolataya ve sekere alternatif olarak vitamin, mineralden zengin olan ve posa içerigi yüksek olan kuru meyveler, ceviz, findik gibi kuruyemisler ikram edilebilir.

Çay, kahve gibi kafeinli içecekler fazla tüketilmemeli.

Bayramda bilinçsizce çikolata ve tatli tüketilir. Fazla çikolata ve tatli tüketimi, mide yanmasi, bagirsak bozukluklari gibi sikayetlere neden olur. Bu nedenle alternatif olarak kuru meyveleri tercih edebilir.

Diyabetliler, kalp hastalari, yüksek tansiyonu bulunanlar ve özel beslenme tedavisi uygulayanlar bu tedavilerini bozmamalidirlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası