Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EGZEMA BIR TEK YETISKINLERDE MI GÖRÜLÜR SANIYORDUNUZ?

Büyüklerimizden sik sik duyariz ‘egzemalarim yine azdi’ diye ancak bunu bir de çocugunuzdan duydugunuzu düsünün. Garip ama aslinda oldukça sik karsilasilan bir gerçek, egzema ayni zamanda çocuklarda da görülüyor. Hatta çocukluk döneminde görülen deri hastaliklarinin büyük bir bölümünü “Egzama” döküntüleri kapsiyor.

“Egzama” terimi eski Yunanca’dan alinmis bir sözcük olup; “kaynayan”, “kizisan” anlamina gelir. Kizarmis, sulanan, pullanan deri görünümünü de tanimlayan bu terim, konusma dilinde aynen kullanilmis ve sonralari tibbi literatüre de bu hali ile geçmistir.

Egzamanin degisik türleri bulunmakla beraber; bunlar arasinda çocukluk çaginda en sik rastlanilanlari:

Atopik egzama
Seboreik (yagli) egzama
Kundak bölgesi egzamalaridir.

ATOPIK EGZAMA:

“Dünya nüfusunun %10-20’sinde atopik egzamanin yasamin bir bölümünde görüldügü hesaplanmistir.”

Bu egzama tipi oldukça sik görülür. Hastalarin %95’inde ilk kez 5 yasindan önce ortaya çikar. Alevlenmelerle seyreden, kasintili, kalitsal bir deri hastaligidir. Kasinti, hastanin yasam niteligini bozacak boyuta ulastiginda, bazi bebeklerde sabaha kadar yasanan uyku sorunlari görülür.

Eski Yunanca’dan alinan “Atopi” terimi; “uygun yerde olmayan” ya da “garip”, “sasirtici” anlaminda bir sözcük olup; hem derinin hem de solunum yollarini olusturan mukoza yüzeyindeki asiri yangisal tepkimeyi belirtmek için kullanilir. Atopik dermatitli bazi hastalarda, alerjik saman nezlesi, göz yangisi ve beraberinde astima da rastlanir.

Atopik egzamada deri; kirmizi renkli, sulanmis, çatlamis ve sistir. Bir süre geçtikten sonra sulanma kesilip, deri kuru-kabuklu bir görünüm alir. Asiri ovma ve kasima nedeniyle derinin kendini korumak adina kalinlasmasi sonucunda kaba çizgili, kalin bir deri görünümü ortaya çikar.

Bebeklerde atopik egzama özellikle yüzde ve yanaklarda görülür. Ileri çocukluk yaslarinda eklemlerin kivrim yerlerinde (diz arkasi, dirsek içyüzü ve boyun çevresinde) atopik egzama belirginlesir. Eriskin döneme kadar sürdügünde, vücudun herhangi bir yerinde yaygin olarak ortaya çikabilir. Hastaliga neden olan birçok faktör vardir.

Kalitsal yatkinlik, çevreden gelen kimyasal uyarilar (gida, solunum yollarini uyarici alerjenler, stafilokok mikrobu vb.) ve bagisiklik hücrelerinin düzgün islev görmemeleri temel nedenler arasindadir. Deriye çevreden bir uyari geldiginde, bu süreçler birbiriyle iliskiye girerek egzama görünümünü olusturur.

Atopik egzama uygun tedavilerle denetim altina alinabilir. Tedavinin temel hedefi; deriyi nemli tutmak, bulasici hastalik etkenlerinden korumak, yangi sürecini azaltmak ve kasinti duygusunu gidermektir. Bu amaçla nemlendiriciler, kortizonlu kremler, soguk yas pansumanlar, antihistamin ilaçlar, zaman zaman antibiyotikler kullanilir. Hastalik sürecini alevlendirebilecek dis faktörlerden (örnegin: ev tozlarindaki akarlar, yünlü giysiler, metal takilar gibi) uzaklasmanin yani sira doktor tarafindan hazirlanan tedavi çizelgesine tam olarak uymak, belirlenen doz ve süreye sadik kalmak önemlidir. Bazi çocuklarda atopik egzama zaman içinde kendiliginden geçtigi halde, eriskinlerde tedavi sarttir.

SEBOREIK (YAGLI) EGZAMA:

Genellikle saçli deride yagli, mumlu görünümlü kepekler, kabuklar ve kizariklikla ortaya çikar, daha sonra vücudun diger yerlerine de yayilabilir. Yeni dogan döneminden itibaren ilk 6 ay içinde görülün bu egzama türü 1 yasina dogru yavas yavas geçmeye baslar. Hastalik, ergenlik döneminde ve daha sonra da 40 yas ertesinde belirebilir. Derinin ürettigi yagli, mumsu maddenin hormonlarla ve bazi mikroplarla etkilesimi sonucu bu tablonun ortaya çiktigi düsünülmektedir. Uygun tedavilerle (ilaçli sampuanlar) daha kolay iyilesme saglanan bir bebeklik çagi egzamasidir.

KUNDAK BÖLGESI EGZAMASI:

Kundak bölgesinin bebek bezleriyle, idrar ve diskidaki kimyasallar ve mikroplarla oldukça uzun bir süre temas etmesi sonucu olusur. En sik rastlanan mikrop türü “pamukçuk” olarak bilinen “kandida”dir. Parlak kirmizi sizintili bir deri görünümü ortaya çikar. Yanginin ve pamukçugun olusumunu önleyen yerel ilaçlar ve bebegin kundaginin sik degistirilmesi ile tedavi edilir. Uygun bakim yapildiginda hastalik yinelemez.

MONGOL LEKELERI

Mongol lekeleri aileleri endiseye sevk eden, bebegin derisinde dogumdan itibaren görülen mavi-gri karisimi lekelerdir. Bazen kahverengi ya da mavi-siyah renge çalabilen bu lekeler, kuyruk sokumu bölgesinde veya sirtin alt bölgelerinde görülür. Kalçalarda, kol ve bacakta ya da gövdenin yanlarinda da ortaya çikabilir. Beyaz tenli bebeklerde görülmesi esmer tenlilere kiyasla daha enderdir. Mongol lekelerinin Asyali ve Amerikali koyu renkli bebeklerde %80’e varan oranlarda görüldügü bildirilmistir.

Anne karninda gelisen embriyoda, mongol lekelerinin, nöral yarikta olusup, üst deriye dogru göç eden “melanosit” hücrelerinin (bu hücreler melanin adli renk maddesini üretir) alt deride iken göçünü durdurmasi ve burada kalmalari sonucu olustugu düsünülmektedir. Tedavi önerilmeyen mongol lekeleri, çogu durumda yillar içinde kaybolmaktadir.

VKV AMERIKAN HASTANESI
Deri Hastaliklari Uzmani Dr. Ülgen Zeyneloglu Poyraz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası