Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yapay Tatlandiricilar Ile Hazirlanmis Ürünleri Dikkatli Tüketin

Atasehir Memorial Tip Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Sefika Aydin, “Yapay tatlandiricilar” hakkinda bilgi verdi.

“LIGHT”, “DIYET”, “SEKERSIZ”, “KALORISIZ” VEYA “DIYABETIK” IBARELERI BESINLERIN SINIRSIZ TÜKETILEBILECEGI ANLAMINA GELMEZ

Obezite, diyabet, kalp-damar hastaliklari gibi insan sagligini önemli ölçüde tehdit eden hastaliklarin tedavisi için medikal tedavinin yani sira en etkin yol diyet tedavisidir. Bu hastaliklarin tedavisi için diyetlerinde seker ve sekerli yiyeceklerin tüketimi kisitlanir. Kisitlamanin yani sira; diyabetli hastalarda tatli algilama duyusunun azalmasi ve tatli yiyeceklerin genelde sevilmesinden dolayi tatli yeme istegi artmaktadir. Bu ihtiyaçtan dolayi; seker yerine kullanilabilecek, ayni tadi veren ancak saglik açisindan sakincasi olmayan düsük kalorili veya kalori içermeyen bazi yapay tatlandiricilar kullanilmaktadir. Yapay tatlandiricilar genel olarak 2 gruba ayrilir:

1) Enerji Içerenler

Sükroz: Sofra sekeri olarak da bilinen seker pancari ve kamisindan elde edilen bir disakkarittir. Bal, misir surubu ve esmer sekerin yapisindadir.

Fruktoz: Fruktoz meyvelerde ve balda dogal olarak bulunmaktadir. Diyabetik ürünlerin yapiminda da kullanilmaktadir.

Sorbitol: Sebze ve meyvelerde dogal olarak bulunmaktadir. Günlük alim miktari 30 grami geçtiginde hazimsizliga ve ishale yol açabilir.

Mannitol: Tatlilik derecesi glikoz kadardir. Gida sanayinde, ciklet ve seker üretiminde tatlandirici olarak kullanilmaktadir.

Ksilitol: Meyve ve sebzelerde ( Çilek, malta erigi, karnabahar ) bulunmaktadir. Dis çürüklerine karsi koruyucu etkisi bulunmaktadir.

2) Enerji Içermeyenler

Aspartam: Ülkemizde diyabetik baklavada, diyet içeceklerde, kahvaltilik tahillarda, süt, yogurt, tatli, çay ve kahvede kullanilabilmektedir.

Asesülfam-K ( Asesülfam potasyum ): Çay, kahve, kahvaltilik tahil, tatli, çiklet, meyve ve diger yiyeceklerde kullanilabilir.

Sakkarin: Çay sekerinden 300–400 kat daha fazla tatlidir. Yüksek dozda sakarin aliminin hayvanlarda üriner sistem tümörlerine neden oldugu ortaya çikinca insanlarda sakarin kullaniminin kanser ile iliskisi olabilecegi riski nedeniyle kullanimi yasaklamistir.

Siklamat: Sukroza göre 30 kere daha tatlidir. Asiri siklamat alimi ishale neden olmaktadir.

IDEAL BIR TATLANDIRICI NASIL OLMALIDIR?

Saglik Bakanligi’nin “özel beslenme amaçli gidalar” tebliginde kullanilmasina izin verilen yapay tatlandiricilar belirlenmistir. Ideal bir tatlandirici; sekerin duyusal özelliklerini içeren, çözelti halindeyken renksiz, kokusuz, suda çabuk eriyebilen, ekonomik, fonksiyonel, isiya dayanikli, düsük kalorili, agizda aci ve metalik tat birakmayan hos bir tada sahip olmalidir. Toksik ve kanserojenik olmamalidir.

TATLANDIRICI ILE HAZIRLANMIS ÜRÜNLERIN TÜKETIM SIKLIGINA VE MIKTARINA DIKKAT!

Daha çok tercih edilen yapay tatlandiricilar enerji içermeyenler olup tablet formu sikça kullanilmaktadir. Özellikle tablet formu yüksek isida aci tat birakmasindan dolayi kaynamakta olan besinin içerisine atilmamalidir. Diyabetliler, obezler, ve kilolarini korumak isteyen kisiler için enerji içermeyen tatlandiricilarla yapilan hazir yiyecek ve içeceklerin tüketimi sikligina ve miktarina dikkat edilirse sagliga zararli olmaz. Özellikle piyasada bulunan tatlandirici ile yapilmis bu hazir gidalarin etiket bilgisi ve beslenme programinda yer almasi için degisim ölçümlerinin bilinmesi ve bilinçli tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü besinlerde; “light”, “diyet”, “sekersiz”, “kalorisiz” veya “diyabetik” ibarelerinin olmasi bu besinleri herkesin rahatça, sinirsiz tüketecegi anlamina gelmez.

HAMILELIK DÖNEMINDE YAPAY TATLANDIRICI KULLANMAYIN

Gebelikte kullanimi sakincali çünkü; laboratuvar hayvanlarinda plasentayi geçerek fetüste biriktigi görülmüs ve bebek için sakincali hale gelmistir. Bu nedenle de hamile kadinlarin tatlandirici kullanmasi yasaklanmistir. Hazir gida tüketimlerinin de mümkün oldugunca sinirlandirilmasi gerekmektedir.

Günde 10 Adet Kullanmanizda Sakinca Yok

Sagliga zarari olmadigi bilinen aspartam, sakkarin ve asesulfam-K gibi enerji içermeyen tatlandiricilar yeterli ve dengeli bir beslenme kapsaminda yiyecek ve içeceklerin tatlandirilmasinda belirli ölçülerde tüketilebilir. Bu miktari Dünya Saglik Örgütü ve besin ilaç örgütü günde 10 adete kadar kullaniminin sakincali olmadigini bildirmislerdir. Özellikle diyabetlilerde en yüksek günlük dozun ögretilmesi gerekir. Amerikan Tip Konseyi bu miktari 2,5 mg/kg/gün olarak alimi saglik olarak güvenli miktar olarak belirlemistir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası