Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARDA GÖBEK FITIGINA DIKKAT

Göbekte olusan sislikle ortaya çikan göbek fitiginda bazen cerrahi müdahelede bulunulmayabiliyor. Ancak göbek halkasinin 1.5-2 cm'den genis oldugu durumlarda cerrahi müdahele gerekebiliyor. VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Dr. Egemen Eroglu, yapilan operasyonlarda genelde hastanede kalmaya gerek kalmadan hastalarin taburcu edildigini söylüyor.

Göbek fitigi nedir, neden olusur?

Anne karnindayken, göbek halkasinin içerisinden geçen damarlar, anne ile çocuk arasindaki bagi olusturur ve çocugun büyümesi için gerekli ihtiyaçlari karsilarlar. Dogumla beraber bu damarlar, kendilerini saran halkadan daha hizli büzüserek kapanirlar. Büzüsmüs damarlar çevresinde, henüz kapanmakta olan göbek halkasinin içinde olusan bosluktan karin içindeki bagirsaklarin ya da yagin girip çikmasiyla göbekte olusan sislige "göbek fitigi" denir. Göbekteki sisligin içeri itilip, barsaklarin tekrar karin içerisine girmesi saglandiginda, parmaginizi saran açik göbek halkasini hissedebilirsiniz.

Tani konulduktan sonra ne yapilmali?

Çogu göbek fitiklarinda, göbek halkasi yavas yavas kapanacagi için herhangi bir cerrahi müdahalede bulunmaya gerek yoktur. Ancak dört yas üstü çocuklarda ya da göbek halkasinin 1.5-2 cm'den genis oldugu durumlarda kendiliginden kapanmanin olmayacagi düsünülüp cerrahi tedavi önerilebilir. Göbek fitiginda bagirsaklarin geçtikleri halka içerisinde sikisarak bogulmus fitik haline gelmeleri çok nadirdir, ancak yine de göbekte olusan sisligin agrili bir sekilde devam etmesi, kusma ve karin sisliginin de eslik ettigi durumlarda acil cerrahi gerekebilecegi hatirda tutulmalidir.

Ameliyat öncesi hazirlik ve ameliyat nasil olacak?

Göbek fitigindan dolayi cerrahiniz ameliyat endikasyonu verdigi takdirde, ameliyat tarihinizde, randevu saatinizden en az üç saat öncesinden çocugunuzun hiçbir sey yememis ve içmemis olmasi gerekmektedir. Operasyondan yarim saat öncesinde cerrahi müdehalenin yapilacagi hastaneye vardiginizda, önce anestezistler tarafindan bir muayene yapilip, anestezi hakkinda bilgi verilmelidir. Bu arada çocugunuza uygulanacak bir ilaç yardimiyla, çocugunuz rahatlatilabilir ve ameliyat stresinden uazaklasmasi saglanabilir.

Göbek katlantisinda yapilacak 1.5-2 cm'lik bir kesi ile göbek kaldirilir ve açik kalmis olan göbek halkasi 2-3 dikis konularak kapatilir. Böylece bagirsaklarin bu açikliktan geçerek fitik olusturmalari önlenmis olur. Cilt emilebilir dikislerle içerden kapatilir, daha sonra dikis alinmasina gerek kalmaz.

Ameliyattan sonra neler olacak, bakimini nasil yapacagim?

Operasyon sonrasi genelde hastanede kalmaya gerek kalmadan, hasta taburcu edilebilir. Ameliyattan bir saat kadar sonra, olasi bir anesteziye bagli mide bulantisini gözlemek için, önce sivi gidalarla besleme baslayabilirsiniz. Daha sonra, çocugunuz tolere ettigi takdirde hiçbir diyet sinirlamasi yoktur. Ilk gün her 4-6 saatte bir verilecek agri kesiciler çocugunuzun agrisini dindirmekte yeterli olacaktir, siklikla ikinci günden itibaren agri kesiciye gerek kalmaz. Operasyondan 5 gün sonra, pansumaniniz görülünceye kadar yapacaginiz tek sey, pansumaninizi temiz ve kuru tutmaktan ibarettir. Doktorunuz yaranin durumunu gördükten sonra banyonuzu yapabilirsiniz. Küçük bebeklerde herhangi bir aktivite sinirlamasi yoktur ancak, büyük çocuklarda iki hafta ciddi spor karsilasmalarindan kaçmalari önerilir.

Ne zaman doktorumu aramaliyim?

Operasyondan sonra hafif ates olabilir ancak ilaçlara ragmen düsmeyen yüksek ates; ameliyat bölgesinden aktif kanama, sislik, kizariklik; nefes almada güçlük durumlarinda doktorunuzu aramaniz gerekmektedir.

Kesinlikle unutmamak gerekir ki, her çocuk kendisine özgüdür ve sizin çocugunuzun durumu burada yazan genel bilgilere farklilik gösterebilir. Her zaman çocugunuzun durumu hakkinda doktorunuzdan ayrintili bilgi isteyiniz.

VKV Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Dr. Egemen Eroglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası