Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dünyada 20 milyon insan hatirlamiyor

Alzheimer hastalarinin yeni umudu TMS

Çagin hastaligi Alzheimer ile ilgili merak edilenleri açiklayan Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz, tüm dünyada Alzheimer’a yakalanmis 20 milyon insanin bulundugunu bunun 300 bininin Türkiye’de yasadigini belirtiyor. Dr. Mehmet Yavuz, özellikle Alzheimer hastalarinin yakin çevresinin ögrenmek istedigi Alzheimer nedir, nasil anlasilir, tedavisi var midir gibi sorularin yanitlarini veriyor.

Alzheimer nedir?

Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz, Alzheimer hastaligi için, “Kisilerin düsünce süreçlerini darmadagin edip onlari zihinsel karmasaya sürükleyen, günlük yasamin her zamanki gibi sürdürülmesini engelleyen ilerleyici, kronik bir beyin hastaligidir.” tanimini yapiyor. Dr. Yavuz, tüm dünyada Alzheimer’a yakalanmis 20 milyon kisi oldugunu, bunlarin 300 bin tanesinin bizim ülkemizde bulundugunu, sayisiz kisinin, anne-babalarini, eslerini yakin çevresindeki insanlari bu hastaligin pençesinde kivranirken izlemek zorunda kaldigini da sözlerine ekliyor.

Alzheimer hastasini nasil tanirsiniz?

Dr. Yavuz, Alzheimer hastaliginin belirtilerinin kisisel özelliklere, fiziki kosullara, bireyin yasam tarzina göre degisebilecegini belirtiyor. Yakin geçmisteki olaylarin ve insanlarin hatirlanamamasi, randevularin unutulmasi, telefon numaralarinin karistirilmasi gibi unutkanliklar bir süre sonra rahatsizlik verici boyutlara ulasiyor. Dr. Yavuz, Alzheimer hastalarinin, bu unutkanlik krizlerini baslangiçta saklamaya çalistiklarini fakat bir noktadan sonra olaylarin kisinin kontrolünden çiktigini ve yasamlarinin akisini bozdugunu kaydediyor. Nöroloji Uzmani Mehmet Yavuz’a göre yakin çevrenizdeki kisileri ve kendinizi test edebilmeniz için Alzheimer’in ilk belirtileri söyle siralanabilir:

- Yakin geçmisteki olaylarin ve kisi isimlerinin unutulmaya baslamasi;

- Zaman ve mekan karmasasi

- Karar varmada güçlük;

- Çalistigi ise ve hobilerine olan ilgisinin azalmasi.

- Kelimeleri bulmada güçlük çekme

- Kisilik degisimleri

Alzheimer’in tedavisi var mi?

Dr. Mehmet Yavuz’un açiklamasina göre, artik hastaligin ileri biçimlerinde gündelik yasam etkinlikleriyle baglantili islevleri daha iyiye götüren, bakim ve gözetim gereksinimini azaltan yeni tedaviler mevcut. Dr. Yavuz, Alzheimer tedavisinde yeni gelismeler yasandigini özellikle manyetik stimülasyon tedavisinin Alzheimer tedavisinde yeni bir ufuk açacagina kesin gözüyle bakildigini açikliyor. Dr. Yavuz, “Manyetik stimülasyonla beynin belirli bölgelerine disaridan gönderilen elektromanyetik sinyallerin, gerek korteksteki hareket sistemi ile ilgili hücreler gerekse limbik merkezlerdeki düsünce ve davranislarla alakali kognifif hücreler üzerine uyarici sok etkisi yaparak hücre dejenerasyonunu düzelttigi, böylece hastaligin belirtilerinde ve bizzat hastaligin kendisinde önemli düzelmeler sagladigi düsünülmektedir" diye konustu.

ALZHEIMER KADINLARDA DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Hastaligin baslangiç yasi var midir, sadece yaslilarda mi görülür?

Dr. Mehmet Yavuz, hastaligin yasla birlikte artis gösterdigini, ancak daha gençleri, hatta 50’li yaslari da içine alabildigini bu nedenle sadece yasli kisilerde görülür düsüncesinin dogru olmadigini belirtiyor. Genellikle 65 yasin üzerindeki kisilerde görüldügünü, kadin ya da erkek cinsiyet ayirt etmeksizin herkeste görülebilecegini açiklayan Dr. Yavuz, bu hastaliga, kadinlarda biraz daha fazla rastlandigini sözlerine ekliyor.

ALZHEIMER KALITSAL MIDIR?

Alzheimer’in nedenleri nelerdir?

Dr. Mehmet Yavuz, hastaligin kesin nedeninin henüz tam olarak bilinmediginin altini çizerken, Alzheimer’in kalitsal olan ve kalitsal olmayan seklinde iki grupta incelenebilecegini sözlerine ekliyor. Dr. Yavuz, “ Ailede bir Alzheimer hastasi varsa, bu ilerde sizin de bu hastaliga yakalanacaginiz ya da hastaligin sizden çocuklariniza geçecegi anlamina gelmez.”açiklamasini yapiyor.

Alzheimer ile görülen davranis degisiklikleri nelerdir?

Hastaligin baslangiç belirtilerinden olan alisilmadik davranis biçimleri, olaylara asiri tepki gösterme egilimi hastaligin bir parçasidir. Dr. Yavuz, bu tür davranis degisikliklerinin birlikte yasamayi zorlastiracagini hatta bazen olanaksiz hale getirecegini belirtirken, bu durumun Alzheimer’li hastanin giderek artan genel kafa karisikliginin bir disa vurumu olarak görülmesi gerektiginin altini çiziyor. Dr. Mehmet Yavuz bu durumda hasta yakinlarina oldukça fazla is düstügünü, sakin olunmasi gerektigini, kisiyi cezalandirmaktan ve tetikleyici hareketlerden kaçinilmasi gerektigini özellikle vurguluyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası