Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


UZUN SÜRE OTOMOBIL KULLANMANIN OLUMSUZ ETKILERINDEN KORUNUN

Büyük sehirlerde otomobil ile uzun mesafeler kat edilmese de trafik sikisikligi nedeniyle sürücüler saatlerini direksiyon basinda geçirmek durumunda kaliyor. Uzun süre otomobil kullanmak sirt ve boyun agrilarina, siyatik ve bel fitigi gibi rahatsizliklara neden olabiliyor. Bu etkilerden korunabilmek için yürüyüs ve otomobili dogru pozisyonda kullanmak önem tasiyor. Konuyla ilgili olarak Anadolu Saglik Merkezi Atasehir Tip Merkezi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Doç. Dr. Tolga Aydog uyarilarda bulunuyor.

Büyük sehirlerdeki yogun trafik, mesafe uzun olmasa da sürücülerin saatlerce direksiyon basinda kalmasina neden oluyor. Uzun süre otomobil kullanmaya bagli olarak boyun ve sirt agrilari olusabiliyor. Her gün otomobilde geçen iki üç saatin ardindan, bilgisayar ekrani karsisinda geçirilen uzun saatler kisilerin omurgasinda, durus bozukluguna bagli basit agrilarin yani sira, fitiklara da zemin hazirliyor. Uzun süreli oturuslar ve hareketsizlik kaslarimizin zayiflamasina ve eklemlerimizin daha çabuk zarar görür hale gelmesine yol açiyor.

Anadolu Saglik Merkezi Atasehir Tip Merkezi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Doç. Dr. Tolga Aydog, uzun süre otomobil kullanmak zorunda kalanlarin düzenli yürüyüs ve egzersiz yapmaya, otururken dogru pozisyon almaya dikkat etmesi gerektigi uyarisinda bulunuyor. Hareketsizligin ölüm sürecini hizlandirdiginin henüz 1950’li yillarda yapilan arastirmalarla ortaya kondugunu belirten Tolga Aydog konuyla ilgili olarak sunlari söyledi:

“1953 yilinda Londra’da soför, sekreter, postaci ve kondüktörler arasinda yapilan bir çalisma, çarpici sonuçlar ortaya koyuyor. Çalismada en aktif olan postacilar ve kondüktörlerde koroner arter hastaliklara bagli ölümlerin, diger meslek gruplarindan daha az oldugu görüldü. Günümüzden 55 yil önce ortaya konan bu sonuç, günümüzde artik netlik kazandi ve hareketsizligin ölümü hizlandirdigi çok net olarak ortaya kondu. Özellikle büyük sehirlerde yasayan ve vaktinin çok büyük kismini otomobil ve masa basinda geçiren bireylerin, hareketsizligin olumsuz sonuçlarina karsi dikkatli davranmalari gerektigi bir gerçek. Bu bireylerin her gün en azindan 10.000 adim, yani yaklasik 5- 6 km yürümesi sart. Bu aktivite kronik hastaliklarin ortaya çikmasini engelleyecektir. Bu aktiviteye eklenecek bel, boyun, sirt egzersizleri ise kisilerin sadece omurga sagligina yardimci olur. Uzun vadede yürüyüse ilave edilecek bel, boyun ve sirt egzersizleri otomobilde ve çalistigimiz ofislerdeki mutlulugumuza katkida bulunur.”

Oturma seklinizi düzelterek agrilardan korunun

Çok uzun süreli otomobil kullananlar hareketsizligin yol açtigi hastaliklarin yani sira, sirt ve boyun agrisi, siyatik ve bel fitigi riskleri ile karsi karsiya kalabilir. Oturma sekli düzeltilerek olasi bel kemigi, sirt ve boyun problemleri önlenebilir. Uzun süre otomobil kullanmanin yol açtigi rahatsizliklardan korunmak su noktalara dikkat etmek gerek:

Ø Koltugunuzu yerden neredeyse 100 derece açi yapacak sekilde, dik hale getirin.
Ø Koltugunuzu 120 dereceye getirmenin bel açisindan daha rahat oldugunu belirten yazilar olmasina karsin, bu açida boynu dik tutmak daha zor olacagi için 100 derecelik yaslanma açisi daha çok kabul görmektedir.
Ø Dizlerinizi kalçanizdan hafifçe yüksek tutun.
Ø Basiniz geriye dogru çok hafifçe yaslayin (sadece %10).
Ø Dirseklerinizi kolçakta dinlendirin.
Ø Direksiyon tutusunuz olasi hava yastigi yaralanmasini önlemek için 9.15 tutusu (bir el 9, diger el 3 hizasinda) yerine 10.10 seklinde olsun (bir el 10, diger el 2 pozisyonunda).

Anadolu Saglik Merkezi Atasehir Tip Merkezi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Doç. Dr. Tolga Aydog’un diger önerileri ise söyle:

Ø Sirtinizi dikey pozisyonda tutun, basinizin, koltuk basliginin ortasini desteklediginden emin olun.
Ø Koltugunuzu daha konforlu hale getirmek ve sirtiniza destek saglamak için (eger yok ise) omuriliginizi destekleyen yastik kullanin.
Ø Koltugunuzu ve direksiyon simidinizi, direksiyona rahat ulasabileceginiz sekilde ayarlayin.
Ø Mümkünse her 20-30 dakikada bir arabadan çikin ve gerinin.
Ø Eger sirt agriniz araba kullandiginiz sirada ortaya çikarsa, agriyan bölge üzerine buz kompresi uygulayin. Bunu küçük posete koydugunuz buzu havluya sarip, koltuk ile belinizin arasina yerlestirerek saglayabilirsiniz. Ya da eger daha iyi hissettirecekse, sicak termoforu uygulayabilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası