Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


"Porselen Inley” ile daha estetik bir agiz

“Inley”in klasik dolguya alternatif olarak kullanilan, rutin agiz bakimi disinda farkli bir bakim gerektirmeyen, daha estetik ve daha saglikli bir tedavi yöntemi oldugunu belirten Dis Hekimi Dr. Özkan Çankaya, dis çürükleri, tedavisi ve inley yöntemi hakkinda merak edilenleri yanitliyor.

Disler Neden Çürür?

Dis Hekimi Dr. Özkan Çankaya, agzin normal florasinda bulunan bakterilerin, dis yüzeylerinde biriken yiyecek artiklari ile beslenerek asit açiga çikardiklarini, bu asitlerin, dislerin mineral dokusunu çözerek dis minesinin bozulmasina ve sonuçta da dis çürügünün baslamasina neden oldugunu açikliyor. Dis minesinde ortaya çikan pürüzlenme, zamanla artarak dis yüzeyinde çukurcuklar olusturur, dis çürügünün ilk belirtisi, dis yüzeyinde olusan tebesir beyazi bir lekedir. Bu asamada çürügün durdurulabilir ve geri döndürülebilir oldugunu belirten Dr. Çankaya, beyaz lekenin, minenin hangi bölgesinde mineral kaybi oldugunu gösterdigini, bir süre sonra mineral kaybinin dis yüzeyinde bir delik açilacak sekilde büyüdügünü açikliyor. Kayip devam ederse dis minesinin altindaki dentin tabakasinin da bu durumdan etkilenecegini, bu dokunun mineye nazaran daha yumusak olmasi sebebiyle çürümenin, yani dis sert dokusunun yikiminin hizlandigini da sözlerine ekliyor.

Dis Çürügü Önlenebilir mi?

Dis çürüklerini önlemede, sabah kahvaltisindan sonra ve aksam yatmadan önce dislerin firçalanmasi ve her gün düzenli olarak dis ipi kullanilmasinin en etkili yöntem oldugunu ifade eden Dr. Çankaya’ya göre; “Yiyecek artiklari en çok dislerin çigneme yüzeylerindeki girintilerde ve dislerin birbirine degdigi ara yüzeylerde biriktigi için dis firçalari küçük basli seçilmelidir. Dislerin iç, dis, çigneyici yüzeyleri ve dilin üstü firçalanmali ve ara yüzeylerde dis ipi kullanilmalidir.”

Dr. Çankaya, alti ayda bir dis hekimi kontrolünün önemini, “Hem dis çürüklerinin önlenmesinde hem de yeni baslamis çürüklerin erken teshis edilmesinde en iyi yoldur.” ifadesi ile açikliyor. Dr. Çankaya, dis hekiminin yapacagi genel flor uygulamasi gibi tedavilerin, çürüklerin önlenmesinde çok etkin oldugunu, ayrica dis hekiminin kisiye uygun dis firçasi, dis macunu ve dis ipi tavsiyelerinde de bulunarak, agiz bakiminda eksik kalan konularin giderilmesine yardimci olacagini açikliyor. Ayrica, ana ögünlerde sekerli yiyecekler tüketmemek, yemek aralarinda bir sey yememeye gayret etmek de dis çürüklerine karsi alinacak basit önlemlerden.

Kimler Daha Çok Çürük Riski Altindadir?

Dr. Özkan Çankaya’nin açiklamasina göre, çürük riski altinda olanlar söyle siralanabilir:

Agiz bakimina yeterli önemi göstermeyenler
Karbonhidratli ve sekerli besinleri sikça tüketenler
Asitli gidalari fazla tüketenler
Genetik olarak dis yapisi çürümeye uygun olanlar
Tükürügü asidik yapida olan kisiler
Tükürük salgisi az olanlar

DOLGUDAN DAHA UZUN ÖMÜRLÜ, DAHA SAGLIKLI VE ÇOK DAHA ESTETIK...

Dis Çürükleri Nasil Tedavi Edilir?

Dis çürükleri tespit edildikten sonra zaman kaybetmeden çürügün temizlenip tedavisinin yapilmasi gerektigini belirten Dr. Çankaya, tedavi edilmeyen çürüklerin, dis agrilarina, diseti problemlerine ve komsu dislerde de çürük olusmasina yol açabildiginin altini çiziyor. Dr. Çankaya, dis çürügü tedavisinin iki sekilde yapilabildigini, bunlardan birinin hepimizin bildigi dolgu tedavisi, digerinin ise porselen inley tedavisi oldugunu belirtiyor. Dr. Çankaya, sözlerine söyle devam ediyor. “Dolgular, kompozit esasli ve dis renginde olabilecegi gibi gümüs renginde amalgam dolgular da söz konusudur. Amalgam dolgulari hem civa içermeleri hem de estetik olmamalari sebebiyle pek tercih etmiyoruz. Kompozit dolgular ise estetiktirler fakat dolgunun sertlestirilmesi esnasinda küçük de olsa bir büzülme oldugu için ömürleri porselen inley kadar uzun degildir. Ayrica kompozit dolgular sigara, çay, kahve, kola, gibi boyar maddelerin kullanimina bagli olarak renk degistirebilir.”

Dr. Çankaya, “porselen inley”in, dislerde ortaya çikan çürük ve madde kayiplarinin daha uzun ömürlü, daha estetik ve saglikli bir sekilde tedavi edilebilmesi amaciyla yapilan çalismalar sonucunda gelistirildigini açikliyor.

Porselen inley nedir, nasil uygulanir?

Dr. Özkan Çankaya, inley uygulamasini söyle anlatiyor: “Disin kirik, çürük veya eski dolgulu kismi uzaklastirildiktan sonra kalan saglam bölümün ölçüsü alinir ve hastanin dis rengi de tespit edilerek laboratuara gönderilir. Dis, inleye özel bir geçici dolgu maddesi ile kapatilir. Laboratuar ortaminda, hassas bir teknoloji ile hazirlanan çene modeli üzerinde disin eksik olan yapisi çürümeden önceki dogal biçimine tamamlanacak sekilde tam seramik olarak ifade ettigimiz preslenebilir porselenden “porselen inley” hazirlanir. Hazirlanan porselen inley, ikinci seansta hastanin disine doku dostu malzemeler ile yapistirilir.”

Dr. Çankaya’nin açiklamasina göre, porselen inley, adaptasyon, dayaniklilik ve renk uyumu ile diger dolgu teknikleri arasinda öne çikiyor. Laboratuarda hazirlanip, cilalandigi için oldukça parlak bir yüzeye sahip olan inley, çok uzun ömürlü, hatta pek çok durumda ömür boyu kullanilabilen bir tedavi seklidir. Dr. Çankaya, inley’in, kompozit dolgulara nazaran uygulandiklari dise ve komsu dislere çok daha uyumlu olduklarini, bu özelligin inleyin agiz disinda, laboratuar ortaminda hazirlanma özelliginden kaynaklandigini vurguluyor.

Dr. Çankaya ayrica, inley’in, kisinin dis firçalama, dis ipi kullanimi gibi normal agiz bakimi uygulamalarinin disinda herhangi baska bir uygulama yaparak farkli bir bakim gerektirmedigini de sözlerine ekliyor.

Inley tedavisinin avantajlari nelerdir?

Dr. Özkan Çankaya, dolgu tedavisine farkli bir alternatif olusturan inley tedavisinin avantajlarini söyle siraliyor:

Porselen inley’in isik geçirgenligi disler ile ayni oldugu için gözle ayirt edilemeyecek kadar dogaldirlar.

Disle ayni sertlikte olmalari, isirma kuvvetlerinden kaynaklanan kirilmalari önler ve disin eskisi kadar saglikli olmasini saglar.

Porselen inley’in hazirlandigi “güçlendirilmis preslenebilir seramikler”, mevcut agiz içi restorasyon materyalleri arasinda dis ve çevre dokulara en uyumlu malzemedir.

Laboratuarda hazirlanan porselen inley ile üstün estetigin yani sira komsu dislerle optimum düzeyde kontak saglanmaktadir.

Sertligi disin mine dokusuna çok yakin oldugu için diger porselenler gibi disleri asindirmaz, kompozit dolgular gibi de asinmaz.

Agiz ortamindaki isi degisimlerinden ve tükürükten etkilenmez, deforme olmaz. Saglikli dis dokusunun korundugu bir tedavi yöntemidir.

Normal dolgular agiz içindeki isi, çigneme kuvveti gibi etkenlerle eskir ve bir süre sonra degistirilmesi gerekebilir. Inley ise laboratuar ortaminda porselenden hazirlandigi için agiz içindeki yipratici etkenlerden etkilenmiyor, kesinlikle asinmiyor, bozulmuyor ve cilasini kaybetmiyor. Bu nedenle uzun yillar hatta ömür boyu kullanilabiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası