Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


IYI BIR BOSANMA KÖTÜ BIR EVLILIKTEN DAHA UYGUN OLUR

Evliliklerin zaman içinde yipranmasiyla olusan bosanma süreci, çiftleri oldugu kadar çocuklari da etkiliyor. Bu kararin çocuklara bildirilmesinde dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunuyor. VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Pedagog Güzide Soyak, bu noktada ebeveynlerin çocuklara bu karari açiklarken sakin ve kontrollü olmasi gerektigini söylüyor.

Bosanmanin kaynaklari nelerdir?

Hayat içerisinde yasanan degisimler, zamanla iliskileri de etkiliyor. Duygularin ön plana alinarak yapildigi evliliklerde zamanla egitimsel farkliliklar, kisiliklerin farkliliklarinin getirdigi güçlükler, beklentilerin degismesi bireyleri bosanmaya yaklastiriyor. Iliskinin temeli olan eslerin birbirine gereken özeni göstermemesi bu süreci hizlandiriyor.

Bireyler ne zaman bosanmaya karar vermelidir?

Evlenmek için gösterilen karar süreci ve özen, bosanma karari için de uygulanmali. Problemlerin çözülmesi için bosanma karari alinmasi en dogru karar midir? Yapilmasi gereken herseyi yaptiginizdan emin olduktan sonra bosanma karari alinmalidir.

Bosanmak dogru bir tercih midir?

Aile içerisinde yasananlarin çocuga örnek olusturdugunu unutmamak gerekir. Onun gelisimi içerisinde iyi bir bosanmanin kötü bir evlilikten daha uygun olacagina karar verdiginizde bu tercihi yapmalisiniz

Bosanma sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Bosanma ve sonrasinda yasananlar, çocugun gelisimini etkileyecek bir sürecin baslamasina neden oluyor. Ebeveynlerin bu sürece nasil hazirlandiklari ve bosanma sonrasindaki durumlari, çocuklarin gelisimini olumsuz etkileyebilir. Ebeveynlerin bosanma sürecine nasil hazirlandiklari ve bosanma sonrasi durumlari, çocuklarin gelisimlerini etkiliyor. Sorumluluk sahibi yetiskinler olarak, bosanma sürecinde çocuklarimizin ihtiyaçlarina, aramizdaki güven baginin korunmasina özen göstermemiz gerekiyor.

Bosanma karirini kesin olarak alan anne-babalar, bu konuyu çocuga açiklamak için en dogru ortam ve zamani nasil belirlemeli?

Bosanma sadece çocuk için degil, ebeveynler için de ciddi stres yaratir. Aile olmanin parçasi olan, evlerin ayrilmasini bu karari açiklamadan yapmamak gerekir. Ebeveynlerin sakin ve kontrollü olmasi ve ortak bir dille anlatmasi uygun olur. Ayri yasamayi deneyecek bile olsalar çiftler mutlaka bunun bilgisini çocuga vermelidir.

Çocuga bu konu nasil ve hangi dille anlatilmali?

Uzamis ayrilik süreçlerinin çocuklari etkiledigi kesin. Bosanma kararini açiklarken ebeveynlerin birlikte hareket etmeleri gerekiyor. Bulunulan durum ve bundan sonraki yasam sekli açiklayici cümlelerle anlatilmali. Ayrica, çocuklarin konusma sirasindaki sorulari ya da itirazlari, bu süreçle ilgili bilgileri ve hissettikleri konusunda bilgi veriyor.

Anne-baba söyleyeceklerini önceden aralarinda anlasmalari, daha sonra izleyecekleri yolda dogru bir adim atmis olurlar mi?

Anne ve babanin ortak dil ve tutum içerisinde olmasi çocugun onlara duydugu güvenin devamina yardimci olacaktir. Bosanma ile birlikte anne ve baba olma görevlerinin degismedigi, bu kararin verilmesinin onlarla ilgisi olmadigi açiklanmalidir.

Bosanma kararini anne-baba çocugun yaninda konusarak ve tartisarak aralarinda konusmasi dogru mudur?

Ebeveynler kendi sorunlarini çocuklarin önünde çözmemeye özen göstermelidirler. Ebeveynlerden birinin suçlayici ya da diger ebeveyni yetersiz görmesi çocuga verilecek en büyük zarardir. Çocuklarin aile büyüklerinin veya diger yetiskinlerin ebeveynleri ile ilgili yorumlarina maruz kalmamalari gerekir. Yetiskinlerin verdigi kararin hakimi ya da onlarin egolarinin tatmin araci olmamalidirlar.

Çocuga bosanma süreci her ayrintisiyla anlatilmali mi yoksa sadece bilmesi gerekenler mi anlatilmali? Anne-babalara önerileriniz nelerdir?

Ayrilik kararini, çocugun yas durumuna en uygun cümlelerle açiklamak, anne ve baba olarak sorumluluklarinizin degismedigini, her zaman onu seveceginizi hissettirmek, görüsme düzeninizin nasil olacagina hep birlikte karar vermek, çocuklarin bu süreçteki taleplerini hassas karsilamak gerekir. Çocuklar bazen evden ayrilan ebeveyn için kaygi duyar. Nerede yasadigi, ne hissettigi ile ilgili sorulari dikkatle dinleyip, tatmin edici cevaplar vermeye çalismak gerekir. Ayrica anne ve babalarin kendi aralarindaki sorunlari çocuklarinin önünde konusmamaya özen göstermeleri gerekir.

Okul, saglik sorunlari gibi konularda her iki ebeveynin de isbirligi yapmasi gerekir. Çocuklar bosanma sirasinda terk eden veya ihmal eden ebeveyni de özlüyor. Böyle bir durumda mutsuzluk, içe kapanma, reddetme yogun yasanan duygular oluyor. Çocuklarin ebeveynleriyle iliskilerini kesmek önerilmez ve babalar birbirlerinin yerini tutamaz. Babasi tarafindan ihmal edilen bir erkek çocuk, kendisini sekillendirmeye yardimci olacak modelini de kaybediyor. Bir erkek veya gelecekte baba olmak ile ilgili bilgileri yeterince edinemiyor. Sonucunda da davranislarini kontrol etmek, sorumluluklarini yerine getirmek konusunda isteksiz davranabiliyor. Karsi cinsle iliski kurmak, sürdürmek ve sorunlari çözmekte zorlanabiliyor. Zorlandiklari durumlarda mücadele etmekten kaçinabiliyor. Kiz çocuklarinin ise diger cinsle iliski kurmakta zorluk yasadiklari gözlemleniyor.

Bosanma kararini açiklarken çocugun yasi önem tasiyor mu?

Okul öncesi dönemlerde yasanan bosanmalarda çocuklar evden giden ebeveynin onu terk ettigini ve bu durumun sorumlusunun kendisi oldugunu düsünüyor. Düzenli görüsmeler yapilmasi ve çocugun evden giden ebeveynle duygusal duyumunun olmasi bu sürecin olumsuz etkilerini azaltiyor. Açiklama yapilacak çocugun yasi ne kadar küçükse o kadar somut bilgiye ihtiyai oluyor. Bir ergen için hayat ile ilgili ciddi degisiklik yasiyor olmasi fikrini daha küçük yaslardaki çocuk terk edilmek olarak algilayabiliyor.

VKV Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Pedagog Güzide Soyak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası