Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEYIN SAGLIGINIZ IÇIN BULMACA ÇÖZÜN VE PUZZLE YAPIN

Saglikli bir beyin, düsünmek, hatirlamak, çalismak gibi gün içinde yapilan her seyde önemli bir rol üstlenir. Insan vücudunun diger parçalari gibi, beyin de yaslandikça bazi becerilerini kaybedebilir. Eger dikkat edilmezse, bu kayiplar daha fazla olabilir. Ancak yasam tarzimizda yapacagimiz bir takim degisiklikler ile saglikli bir beyne sahip olmak ve yasam kalitesini artirmak mümkün. Memorial Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Abdullah Özkardes, “Beynin saglikli kalmasi için yapilmasi gerekenler” hakkinda bilgi verdi.

Yüksek egitim almak beynin dostu

Yaslandikça görülen mental azalma, beyin hücreleri arasindaki iliskilerin degismesine baglidir. Arastirmalar, beynin aktif tutulmasinin, onun canliligini artirdigini ve sinir hücrelerini ve onlarin birbiriyle olan iliskilerini korudugunu göstermektedir.

Düsük seviyeli egitimin, hayat boyunca daha yüksek bir Alzheimer hastaligi riski tasidigi bilinmektedir. Bu belki de uzun süreli mental uyari eksikligine bagli olabilir. Diger bir söyleyisle yüksek seviyeli egitim, muhtemelen beyin hücrelerini ve onlarin birbirleriyle iliskilerini daha güçlü yaptigi için, Alzheimer hastaligina karsi koruyucu bir etki saglar.

Beyni daha da aktif hale getirmenin yollari:

Merakli olun, hayat boyu ögrenmeye çalisin
Yazin, okuyun, bulmaca ve diger puzzle’lari çalisin
Konferans ve oyunlara katilin
Çevrenizde bulunan egitimle ilgili merkezlerin kurslarina katilin
Oyun oynayin
Bahçeyle ilgilenin
Hafiza egzersizleri deneyin

Sosyal olarak aktif kalin

Sürekli olarak sosyal faaliyetlere katilan insanlarda beyin canliliginin devam ettigi bilinen bir gerçektir. Son bir çalismada, fiziksel, mental ve sosyal aktiviteleri birlestiren eglenceli faaliyetlerin, bunamayi engelleyebildigi gözlenmistir. Böyle insanlarda bunama gelisme riski oldukça azdir. Spor, kültürel faaliyetler, duygusal destek ve yakin kisisel iliskiler, bunamaya karsi koruyucu bir etki gösterirler.

Fiziksel egzersiz beyninizi de canli tutar

Fiziksel egzersiz, beyine yeterli kan gitmesi için önemlidir. Ayrica, kalp krizi, inme ve seker hastaligini da önemli derecede azaltir ve bu nedenle Alzheimer hastaliginin risklerine karsi koruyucu etki saglar.

Egzersiz düzenli yapildiginda etkilidir. Aerobik egzersizler, beyin fonksiyonlarina faydasi olan oksijen tüketimini düzeltir. Aerobik fitness, yasli insanlarda beyinde hücre kaybini engeller. Yaklasik günde 30 dakika yapilacak, yürüme, bisiklete binme, bahçe isleri, yoga ve diger aktiviteler, vücudu hareketlendirir, kalbinizi güçlendirir.

Beyin dostu bir diyet uygulayin

Yapilan çalismalarin isiginda, beyin dostu bir diyet, kalp ve seker hastaligi riskini azaltir ve beyne giden kan miktarini artirir. Beyin dostu diyetin yag ve kolesterol orani düsüktür. Kalp gibi beyin de, iyi çalismak için besinlerin dengeli olmasina ihtiyaç duyar.

Vücut agirligini kontrol edin: Orta yasli fazla kilolu kisilerde, hayatlarinin daha sonraki yillarinda bunama gelisme riski hemen hemen 2 kat olarak bulunmustur. Hele bu kisilerde yüksek kolesterol ve yüksek kan basinci da varsa, bu risk 6 kata kadar yükselmektedir.

Yüksek miktarda yag ve kolesterol içeren gida alimini azaltin: Yüksek miktarda yag ve kolesterol alimi kan damarlarini tikamaktadir, bu da Alzheimer hastaligi için yüksek risk tasir. Bunun yaninda, HDL kolesterol (iyi kolesterol), beyin hücrelerinin korunmasina yardim edebilir. Bu yüzden zeytinyagi gibi doymamis yaglar kullanmak gerekir. Kizartma yerine firin ve izgara kullanilmalidir.

Koruyucu gida alimini artirin: Bazi gidalar kalp ve beyin damar hastaliklari riskini azaltir ve beyin hücrelerini korurlar.

Genellikle koyu renkli meyve ve sebzeler, dogal olarak en yüksek antioksidan seviyelerine sahiptirler. Bu sebzeler: kara lahana, ispanak, Brüksel lahanasi, brokoli, pancar, kirmizi dolmalik biber, sogan misir ve patlican. Meyveler ise erik, kuru üzüm, yaban mersini, çilek, bögürtlen, ahududu, portakal, üzüm, kiraz.

Soguk su baliklari faydali omega-3 yag asidi içerirler: Pisi baligi, uskumru, alabalik, somon baligi, tuna.

Bazi kabuklu yemisler diyetin faydali bir bölümü olabilirler. Findik ve ceviz antioksidan E vitamini için iyi bir kaynaktirlar.

Vitaminler faydali olabilir: Vitamin E ve C ayri ayri veya birlikte ve vitamin B12 ve folat Alzheimer hastaligi gelisme riskini azaltir.

Kalp için iyi olanin beyin için de iyi oldugunu unutmayin

Beyninizi çalisir olarak hissetmediginiz zaman bile, vücuttaki en aktif organlardan biri oldugunu biliyor muydunuz? Kalp vücuttaki tüm kanin yaklasik %20’sini beyine pompalar. Eger kalp beynin ihtiyaci olan kani pompalayamaz veya beynin kan damarlari hasarlanmis ise, beyin hücreleri ihtiyaç duyduklari tüm gida ve oksijeni almakta problem yasayacaklardir.

Kalp yoluyla beyin sagligini nasil saglayabiliriz:

Uzun süreli kalp dostu bir hayat stiline adapte olmak (beslenme, kilo, kolesterol ve kan basinci)
Yag ve kolesterol alimini azaltmak
Egzersiz yapmak
Sigara içmemek
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası