Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GESTASYONEL DIYABETI OLAN ANNE ADAYLARI DOGUMDAN SONRA DA RISK ALTINDA OLABILIR

Vücutta birçok degisiklige neden olan gebelik sirasinda kan sekeriyle ilgili hormonal degisiklikler de yasaniyor. Gestasyonel yani gebelik diyabeti, gebeligin sona ermesiyle birlikte sona eriyor.

Gestasyonel diyabet nedir?

Gebelik sirasinda vücutta bazi hormonal degisiklikler yasanir ve kan sekerini yükselten birçok hormon üretilir. Gebelik diyabeti de bu degisikliklere tam uyum gösterilememesi halinde gelisen bir tablodur. Yani gebelik sirasinda ortaya çikan ve gebelik süresince devam edip, gebeligin sonlanmasiyla birlikte sona eren bir diyabet tipidir. Gebelikten önce de diyabeti olan kisiler bu tanima girmez. Diyabetli bir birey için saglikli yasamanin temel kosulu, iyi kan sekeri kontrolünü saglamaktan geçer.

Diyabetli bir anne adayinda ise, gebelikten önce ve gebelik süresince saglanan iyi seker kontrolü, dogacak olan bebegin saglikli bir birey olabilmesi için gereken ilk kosuldur. Bunun için ögünlerinizi, egzersizi ve gerekirse insülin kullanimini dengede tutacak bir diyabet tedavi planina ihtiyaciniz olacaktir. Iyi bir tibbi bakimla neredeyse diyabetsiz bir birey kadar sorunsuz bir gebelik yasayabilir, saglikli bir bebege sahip olabilirsiniz.

Annenin sekerinin yüksek seyretmesi bebek için ciddi bir risk olusturur. Bebek sahibi olmak isteyen diyabetli bir anne adayi iseniz, kesinlikle doktor kontrolü altinda gebe kalmalisiniz.

Gebelik heyecan verici ama ayni zamanda özveri isteyen bir süreçtir. Diyabetli bir anne, bebegi için yasam tarzini degistirmeyi göze almali ve ayni zamanda bazi aliskanliklarindan da vazgeçebilmelidir.

Sigarayi birakmak bunlarin basinda gelir. Sigara sadece anneyi degil, bebegin gelisimini de olumsuz yönde etkiler. Ayrica alkol de hipoglisemiye neden oldugu için kesinlikle kullanilmamalidir.

Gestasyonel diyabet taramasi yapilmasi gereken risk gruplari kimlerdir?

Ailesinde diyabet öyküsü olanlar,
Obez kisiler,
Hipertansiyonu olanlar,
35 yas üzeri gebeler,
Intrauterin ölüm hikayesi olanlar,
Iri dogum (> 4 kg) hikayesi bulunanlar
gebeligin 24’üncü haftasindan itibaren mutlaka tarama ve yükleme testi yaptirmalidir.

Tani nasil konur?

Tüm gebelere 24 - 28’inci haftalar arasinda, günün herhangi bir saatinde, aç veya tok 50 gram glikoz ile tarama testi yapilir. Glikoz içirildikten bir saat sonra ölçülen kan sekerinin

140 mg/dL ve üzerinde çikmasi, tarama testinin pozitif oldugunu gösterir ve bu kez 100 gram glikoz ile ikinci bir test yapilmasi gerekir. Bu test sirasinda, her saat basi olmak üzere, üç kez kan alinir. Eger iki deger yüksek çikarsa gestasyonel diyabet tanisi koyulur.

Seker hastaliginin tedavisi ihmal edilirse ne olur?

Annede asiri kilo artisi disinda hiçbir kötü sonuç olmasa bile, bebekte birçok problem ortaya çikabilir. Mesela, bebegin irilesmesi, dogum sonrasi bebegin kan sekerinin hizlica düsmesi, akcigerlerin tam gelisememesine bagli solunum güçlügü, sarilik ve erken dogum bu sorunlardan bazilaridir.

Çocugum da diyabetli dogar mi?

Annede gebelik diyabeti söz konusu oldugunda, bebekte dogustan seker hastaligi riski yoktur. Fakat, kan sekerinin kötü kontrolü sonucu, diyabetik annelerden dogan iri bebekler, daha sonra sisman eriskinler olup, bu kisilerde de diyabet gelisme olasiliginin arttigi gözlenmistir. Eger bebek kiz ise, onun da gebeligi sirasinda gebelik diyabeti gelisme riski daha fazladir.

Insülin enjeksiyonuna ihtiyacim var mi?

Tani koyulduktan sonra hedef, açlik kan sekerini 95 mg/dL’nin altinda, tokluk birinci saat kan sekerini 130/140 mg/dL’nin altinda tutmaktir. Bunun için diyabetik diyete baslanir ve kan sekeri bir hafta boyunca izlenir. Eger bu süre içerisinde açlik ve tokluk kan sekeri degerleri istenilen sinirlari asiyorsa, vakit kaybetmeden insülin tedavisine baslanir.

Bu dönemde diyabetli anne adayi bir seker ölçüm cihazi ile mutlaka kontrol edilmeli ve kan sekeri kontrolleri düzenli olarak yapilmalidir. Ölçüm sonuçlari da bir çizelgeye kaydedilmelidir.

Kan sekerinin yükseldigi en olasi zaman kahvalti sonrasidir. Kahvalti genellikle hizli bir ögündür ve bu da kan sekerinde artisa neden olan önemli bir faktördür. Kahvaltiyi daha yavas yapmaya çalismalisiniz.

Gestasyonel diyabetli bir annenin takibi, diyabet uzmani, kadin dogum uzmani, diyabet egitimcisi, diyetisyen ve yeni dogan konusunda egitimli bir çocuk hekimi tarafindan yapilmalidir.

Dogumdan hemen sonra glikoz metabolizmasi normale döner, insülin direnci ortadan kalkar ve diyabet düzelir. Eger insülin kullaniliyorsa, tamamen kesilir. Aksi halde ciddi kan sekeri düsüklügü (hipoglisemi) meydana gelebilir.

Gebelikten sonra nelere dikkat etmeliyim?

Sismanlik, hipertansiyon, birden fazla çocuk dogurmus olmak, ailede diyabet öyküsü olmasi, gelecekte diyabetin ortaya çikma olasiligini yükseltir. Bu nedenle gestasyonel diyabet geçirmis kadinlar diyetine dikkat etmeli, düzenli egzersizler yapmali, normal kiloda kalmaya çalismalidir.

Gestasyonel diyabetli annelerde dogum sonrasi diyabet ortadan kalksa da, yasantilarinin ilerleyen dönemlerinde diyabetle karsilasma riskleri yüksektir. Bu nedenle dogumdan 6-12 hafta kadar sonra 75 gram glikoz ile Oral Glikoz Tolerans Testi (OGTT) yapilmasi, gestasyonel diyabet sonrasinda kalici Tip 2 Diyabet bulunup bulunmadiginn belirlenmesi uzun dönemde diyabet riskinin tayini için gereklidir. Eger OGTT sonrasi diyabet tanisi konacak kriterler yoksa, yillik açlik glikozuyla takipler, diyabetin erken teshisi ve tedavisi sayesinde birçok sorunu engelleyebilir.

Gebelik diyabeti sirasinda dogan bebeginiz, yillar öncesinden “Anne, dikkat etmezsen ilerleyen zamanlarda sende de diyabet çikabilir” diyen ve sizi daha dogmadan önce uyaran, tedbir aldiran, akilli bir bebektir.

Bebegin dünyaya gelisiyle tüm dikkatiniz ona odaklanacaktir. Fakat bebege iyi bakmak için kendinize de iyi bakmaniz gerektigini unutmayiniz. Gebeliginiz sirasinda kan sekerinizi hedefte tutmanizi saglayan aliskanliklarinizi devam ettiriniz. Emzirme sirasinda da kan sekerinizin düsmesini önlemek için beslenme seklinizi doktorunuz ve diyetisyeniniz ile birlikte düzenleyiniz.

VKV Amerikan Hastanesi
Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Hastaliklari Bölümü
Dr. Tahir Haytoglu – Diyabet Hemsiresi Serife Akcan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası