Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DEPRESYON KADINLARDA ERKEKLERDEN IKI KAT DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Etrafinizdaki kisileri sürekli mutsuz, isteksiz ve yorgun bir sekilde görüyorsaniz yakininiz depresyon alarmi veriyor olabilir. VKV Amerikan Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Psikolog Asli Akkan depresyon belirtileri gösteren kisi için yapilmasi gereken en önemli seyin bir uzmana basvurmak oldugunu söylüyor.

Esimizin ya da en yakin arkadasimizin depresyona girdigini nasil anlariz? Daha da önemlisi böyle bir durum karsisinda ne yapmamiz gerekir, bu süreçte nasil bir yol izlenmelidir?

Eger bir yakinimiz en az 2 hafta süreyle asagidaki belirtilerin çogunu yasamakta ise bu onun depresyona girmekte oldugunu veya girdigini gösterir. Bunlar:

Her gün gün boyunca süren çökkün moral (aglama, mutsuz tavirlar vb.)
Gün boyu süren belirgin ilgi ve istek azligi, zevk alamama (konusma azligi, genel bir isteksizlik hali vb.)
Belirgin kilo kaybi
Uykusuzluk ya da asiri uyuma
Enerji azalmasi, sürekli yorgunluktan sikayet
Dikkati toplamada güçlük, konsantrasyon kaybi
Degersizlik, yetersizlik ve suçluluk duygulari
Ölüm düsünceleri, planlari veya girisimi

Bunlari fark ettigimiz zaman yapilmasi gereken ilk sey bir uzmana basvurmak ve uzmandan yardim alana kadar bu kisiye yeterli sosyal destegi saglamak olacaktir.

Depresyonun tedavi yöntemleri nelerdir? Depresyonun tedavisi mutlaka ilaçla mi yapilir, yoksa depresyonun tedavisi için ilaç ve terapötik tedavi birlikte mi yürütülmedir?

Depresyonun tedavisinde anti – depresan ilaçlar basta olmak üzere psikiyatrik ilaçlar kullanilir. Psikoterapi ile kombinasyonlu kullanildiginda iyilesmenin daha hizli oldugu ve tekrarlama oranlarinin da düstügü yapilan arastirmalarla desteklenmektedir. Her depresif durum için ilaç kullanilmamakla birlikte eger kisi DSM IV (Diagnostical Statistical Manual) kriterlerine göre majör depresyon tanisi almis ise medikal desteginin olmasi hem kisiyi hem de terapistini daha güvenli bir duruma sokar çünkü majör depresyon tanisi almis bir danisanin intahar riski oldukça manidardir.

Kisinin ruhsal durumunuzu düzeltmesi için ne gibi önerileriniz olur? Bu anlamda bu konuyu ruhsal durumunuzu düzeltecek 3 öneri ya da taktik olarak ifade edersek neler söyleyebiliriz?

Kisi majör depresyon tanisi almis ise medikal ve psikolojik destek almadan bu durumdan kolay kolay çikamaz. Bu yüzden öncelikli tavsiyem kisinin bir uzmana danismasi olacaktir.

Depresyonu bir ölçüde önleyebilmek içinse stres faktörlerini olabildigince minumumda tutmaya çalismasi (mesela köprü trafigine girmek yerine deniz yolunu tercihi) , uyku ve yeme aliskanliklarini belli bir düzende tutmasi, alkol kullanimini düzenlemesi (vücuda depresan etki yarattigi için), spor gibi endorfin ve seratonin hormonlarinin salgilanmasini arttiran fiziksel aktivitelerde bulunmasini önerebilirim.

Depresyon bir yigin hastaliga da neden oluyor. O hastaliklar nelerdir?

Depresyon obsesif kisilik bozuklugu/mani/alkol – madde bagimliligi gibi bazi psikiyatrik rahatsizliklarla veya kanser/diabet/kalp rahatsizliklari gibi fizyolojik bozukluklarla comorbid (beraber) görülebilir dogru ancak depresyonun basli basina yeni bir hastaliga yol açmasindan neyin kast edildigini bilmiyorum. Depresyonun kendisi bir hastaliktir.

Depresyona önlem olabilecek bir beslenme sekli var mi?

Düzenli beslenme, ve alkol gibi depresif duygudurumu arttiracak maddelerden uzak durma depresif belirtileri kontrol edecektir ancak depresyonu basli basina önlemez.

Türkiye’de depresyona girmis kaç hasta bulunuyor. Bu konuda net ya da ortalama bir sayi verebilmemiz mümkün mü? Ülkemizde kisilerin depresyona girmesine neden olan etkenlerin basinda neler geliyor?

Dünya Saglik Örgütünün (WHO) yaptigi arastirmaya göre Majör depresif bozuklugun yasam boyu yayginligi genel populasyonda %9-20, erkeklerde %5-12, kadinlarda %10-25 arasindadir. Ülkemizde yapilan çalismalarda ise yayginlik %10 dolayindadir. Bu oran kadinlarda erkeklere oranla 2 kat fazladir. Baslama yasi 20-50 arasinda ve ortalama 40 yaslari dolayindadir. Her sosyoekonomik düzeyde görülmektedir. Bosanmislarda daha sik görülmektedir.

Major Depresif Bozuklugun nedenleri günümüzde biyolojik ve psikososyal nedenler olarak 2 ana baslikta incelenmektedir.

Biyolojik Nedenler:

Hormonal degisiklikler: En çok üzerinde durulan hormonlar norepinefrin (NE), dopamin (DA) ve serotonindir (5HT2). Depresyonda genel olarak NE, DA ve 5HT2 düzeylerinde düsmeler gözükür. Ancak son dönemlerdeki yapilan çalismalar depresyonun bu hormonlardan sadece birindeki azalmadan degil daha komplike bir düzenekten dolayi oldugunu öne sürmektedir.

Genetik faktörler: Major Depresif Bozuklugunda kalitimsal yatkinlik sözkonusudur. Yapilan aile çalismalarinda 1. derece yakinlarda depresyon riski normal kontrollere göre 2-3 kat daha fazladir.

Beyindeki yapisal bozukluklar: Yapilan beyin görüntüleme çalismalarinda beyin frontal lobunda degisimler söz konusudur.

Beden saati: Depresyon ile biyolojik beden saati arasinda iliski kurulmaktadir. Depresyonun mevsimsel özellikler göstermesi, döngüsel olusu, uyku bozukluklarinin bulunusu bu varsayimi desteklemektedir.

Psikososyal Nedenler:

1) Yasam olaylari: Yasam olaylarinin (bosanma, ölüm, kazalar vs.) ve çevresel stres etkenlerinin (is, trafik, sehir hayati vb.) depresyonun özellikle ilk ataginda etkili oldugu bilinmektedir.

2) Kisilik yapisi: Kesin bir kisilik tipi belirlenmemis olmasina ragmen bagimli, obsesif kompulsif ve histrionik kisilik özelligi olan kisilerin depresyona egilim oldugu düsünülmektedir.

VKV Amerikan Hastanesi
Psikoloji Bölümü
Psi. Asli Akkan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası