Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SIDDETLI BAS AGRILARINIZ BEYIN TÜMÖRÜNE ISARET EDIYOR OLABILIR

Memorial Hastanesi Beyin Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Mehmet Yasar Kaynar, “Beyin tümörleri ve tedavi yöntemleri” hakkinda bilgi verdi.

HER BEYIN TÜMÖRÜ ÖLDÜRÜCÜ DEGILDIR

Tümör, insan vücudunda olmamasi gereken yerde olusan bir doku ya da herhangi bir dokunun olmasi gereken yerde kontrolsüz büyümesidir. Bu bakisla insan vücudunda aslinda çok korkmadigimiz bir yag bezesi de tümör kavrami içindedir. Sonuç olarak her tümör öldürücü degildir. Sadece beyin dokusunun bir istisnasi vardir. Beyin kafatasi içinde kapali bir odada yer aldigindan iyi huylu tümörler de, baski sonucu öldürücü olabilirler. Bu sebeple beyin tümörü demek ölüm demek degildir; ancak dogru müdahale ve dogru zamanla...

Bulunduklari bölgeye ve baski altinda tuttuklari beyin alanina göre belirtiler verirler. Ancak kafa içinde yer kaplayan lezyonlar bütün vakalarda oldugu gibi öncelikle kafa içi basincin artmasina bagli belirtileri gösterirler. Tümör düzensiz bir sekilde büyümeye devam eder ve genisleme, büyüme imkani olmayan kafatasi içerisinde normal beyin üzerine baski yapmaya baslar. Beyin baski altinda normal görüntüsünü kaybeder ve islevlerini yerine getiremez.

Beynin her iki yarim küresi kafatasi içine simetrik olarak yerlesmistir. Her iki tarafta düzenli sinirlarla ayrilmistir. Bu normal yapiya giren herhangi bir yer kaplayan olusum, simetrik yapiyi bozacak ve beyin üzerine baski yapacaktir.

BAS AGRILARINA KUSMA VE BULANTI DA ESLIK EDEBILIR

Asagidaki belirtiler görüldügünde kafa içi basincinin artmasindan süphelenilir:

1-Bas agrisi
2- Apati (hareket ve mimiklerde yavaslama)
3- Bulanti, kusma
4-Epilepsi nöbetleri
5-Beyinde yerlestigi yere göre vucudun bazi bölgelerinde güçsüzlük belirtileri
6- Kisilik bozukluklari, bazi yeteneklerde (hesap yapma yazi yazma gibi) bozulma.

Beyin tümörleri yeni dogan çocuklar dahil her yasta görülebilir; kadinlarda ve erkeklerde görülme orani da tümör cinsine göre degisir.

ERKEN TESHIS HAYAT KURTARIR

Kesin teshis için, kafa içini ve beyini görüntülemek amaciyla beyin tomografisi veya MRG tetkiki gerekir, kimi zaman göz dibine bakilir.

Beyin tümörlerini ana hatlari ile ikiye ayirmak mümkündür.

1- Iyi huylu tümörler (beyin hücresi kaynakli olmayan ): Yavas üreme hizina sahiptirler. Ayrica beyin dokusundan kolaylikla ayrilabilirler ve tümü veya tümüne yakin kismi çikarilabilir. Bu nedenle ameliyat sonrasi sonuçlari çok iyidir. Tek bir operasyon ile hayatin sonuna kadar kür sansi vardir.

2- Kötü huylu tümörler(beyin hücresinin kendi tümörleri ): Çok hizli ürerler. Bu nedenle ameliyatla tamamen alinamazlar. Aslinda tümörlesen doku beynin fonksiyonlarini gerçeklestiren kendi dokusudur. Bu sebeple aslinda cerrahi olarak çikarilan her doku fonksiyon kaybidir. Ameliyat sonrasi belli bir zaman süresi içinde tekrar büyüyerek beyine baski yapmaya devam ederler. Kötü huylu tümörlere vücudun baska bir bölgesinden beyin dokusuna yayilmis metastatik tümörlerde girer.

KÖTÜ HUYLU BEYIN TÜMÖRLERI IÇIN CERRAHI MÜDAHALE SART

Beyin tümörlerinin tedavisi siklikla cerrahidir. Cerrahi tedavi sonrasi kimi zaman kemoterapi kimi zaman radyoterapi bazen her ikisi ile kombine tedavi yapilir. Beyin tümörlerinde uzman ekiplerin gerçeklestirdigi ameliyatlar ile son derece basarili sonuçlar alinabilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası