Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hipertansiyonun Ilaci Siyah Çikolata

Hipertansiyon hastalarina iyi bir haberimiz var! Arastirmalar, çikolatanin hipertansiyona iyi geldigini ortaya koyuyor. Ancak siyah çikolata olmasi ve tüketirken asiriya kaçilmamasi sartiyla. Hatta findik ve fistikli dahi olabilir. Anadolu Saglik Merkezi’nden Kardiyoloji Uzmani Doç.Dr. Ertan Ökmen, siyah çikolatanin hipertansiyon üzerindeki olumlu etkisini anlatti.

Yüksek tansiyonun en önemli sebebi yanlis beslenme aliskanliklari ve sismanliktir. Asiri tuzlu yiyecekler tüketmek de tansiyonun yükselmesine neden olur. Çünkü tuz damarlarda büzücü ve kasici bir özellik olusturur. Damarlarin büzülmesiyle de tansiyon yükselir. Stresli bir hayat, hareketsizlik, diyabet hastaligi ve genetik özellikler yine hipertansiyona neden olan faktörler arasinda yer aliyor. Ayrica yas ilerledikçe kisilerin tansiyonu da yükselir. Hipertansiyon hastalari özellikle renkli sebze ve meyve tüketimine dikkat etmelidir. Yüksek kalorili, yagli hayvansal gidalardan da uzak durmalidir. Kilo yapan her türlü gida hipertansiyon hastalari için tehlikeli madde grubunu olusturmaktadir.

Siyah çikolatanin sirri...

Anadolu Saglik Merkezi’nden Kardiyoloji Uzmani Doç.Dr. Ertan Ökmen, özellikle havuç, portakal gibi renkli sebze ve meyvelerde bulunan flavanoidin hipertansiyona çok iyi geldigini vurgulayarak sunlari söylüyor:

“Flavanoid, damarlari genisleten bir maddenin vücuttu salgilanmasini sagliyor. Damarlar genisleyince de tansiyon düsüyor. Antioksidan da denilen bu madde, kakaonun içinde oldukça yüksek miktarda bulunuyor. Bu miktar, sebze ve meyvelerdekinden dahi daha fazla. Bu nedenle kakao oraninin yüksek oldugu siyah çikolata, hipertansiyona çok iyi gelen bir yiyecek. “

Doç.Dr. Ertan Ökmen, bu konuda bilimsel bir örnek de veriyor:

“Kakaonun tansiyonu düsürdügü, Panama açiklarindaki Kuna Adasi’nda yasayan yerlilerin sehre göç eçmesiyle ortaya çikiyor. Kakao tüketiminin çok fazla oldugu ada yerlileri, sehre göç etmelerinin ardindan yüksek tansiyon problemiyle karsilasiyor. Buradan yola çikarak kakaoyu inceleyen bilim adamlari, içinde yüksek miktarda bulunan flavanoid maddesinin tansiyonu düsürdügünü ortaya koyuyor.”

Kakao orani yüzde 60 ve üzeri olmali!

Çikolata aslinda kilo aldiran bir yiyecek. Yüksek kilo da tansiyon nedeni. O nedenle tansiyon hastalarinin, kendilerine iyi gelen çikolatayi çok dikkatli bir sekilde tüketmeleri gerekiyor. Öncelikle tüketilmesi gereken kesinlikle siyah çikolata. Beyaz ve sütlü çikolatada kakao orani çok düsük oldugu ya da hiç bulunmadigi için tansiyonu düsürmede herhangi bir etkisi bulunmuyor. Zaten yapilan arastirmalar da bunu kanitliyor.

Siyah çikolatayi alirken içindeki kakao oranina dikkat etmek gerekiyor. Yararli olmasi için siyah çikolatadaki kakao miktarinin en az % 60 ve üzeri olmasi gerekiyor. Ayrica findik, fistigin, flavanoidden bagimsiz olarak vücuttaki yag faktörüne olumlu katkisi oldugu için çikolatanin içinde bulunmasinin hiçbir sakincasi bulunmuyor. Bilindigi gibi findik, fistik ve ceviz gibi yiyecekler kolesterolü düsürmede ve vücuttaki yag oranini dengelemede oldukça faydali yiyecekler.

Günde iki parça yeterli!

Doç.Dr. Ertan Ökmen bir de uyarida bulunuyor:

“Çikolata çok sevilen bir yiyecek oldugu için asiri tüketim tehlikesi bulunuyor. Bu nedenle çikolata yeniliyorsa diger tatlilarin tüketimi mutlaka azaltilmali. Yapilan arastirmalarda, kisilere günde 20 gram ve 100 gram bitter çikolata verilmis. Her iki grubun tansiyonunda da düsme saptanmis. Ancak bu noktada kilo artisi gündeme geldigi için tüketimin sinirli olmasinin önemine dikkat çekiliyor. Hekim olarak yüksek tansiyon hastalarina günde, bar halindeki bir bitter çikolatanin iki karesini tüketmelerini öneriyoruz.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası