Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


20’li YASLARDA BILE KALP DAMARLARINDA DARALMA GÖZLENIYOR

Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Sefi Dr. Genco Yücel, günümüz yasam kosullarinin kalp ve damar hastaliklarina etkileri, son yillarda gelisen tedavi yöntemleri hakkinda ve genç yaslardayken de dikkatli olunmasi gerektigine iliskin bilgiler aktariyor.

KALP HASTALIKLARI ÖLÜME SEBEBIYET VEREN HASTALIKLAR ARASINDA KANSERDEN DAHA ÖN SIRADA!

Günümüzde özellikle Batili toplumlarda 40 yasin üzerindeki erkek ve kadinlarda ölüm sebebinin %50’ye varan oranlarda, kalp ve damar hastaliklari, yani kalp krizi ve beyin felcini içeren hastalik grubu oldugunu belirten VKV Amerikan Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Sefi Dr. Genco Yücel, ülkemizde bu oranlarin kadinlarda daha da üst düzeyde oldugunu açikladi.

Dr. Genco Yücel, “Toplumdaki algilama özellikle kanserin kalp hastaliklarina göre daha fazla ölüme sebep oldugu yönündedir. Bu algilamanin en önemli sebebi tahminen kanserle ilgili tedavi metodlarinin kalp hastaliklariyla ilgili tedavi olanaklarina göre daha az basarili olmasidir” diyor ve kalp hastaliklari ile ilgili birçok risk faktörünün (Sigara kullanimi, tansiyon, seker, kolesterol yüksekligi, kilo fazlasi, hareket eksikligi...) tanimlanmis olmasi ve kisilerin bu tanimlanmis faktörleri kontrol altinda tutarak tedavilerden fayda görebilmelerini de bir baska neden olarak sayiyor. Kalp ve damar hastaliklarinda ilaç tedavileri, mekanik ve girisimsel düzeltici tedavileri (Perkütan anjioplastiler, koroner stent konumu, açik kalp ameliyati, koroner by-pass cerrahisi müdahaleleri…) gibi birçok tedavide son 20 yilda çok ciddi anlamda basari ve hiz kazandiklarini belirten Dr. Genco Yücel, günümüz teknolojileriyle bu tedavi metodlarinin daha basarili ve daha az yan etkili olarak uygulanabildigini söylüyor ve gelinen noktayi su biçimde özetliyor: “Örnegin by-pass cerrahisi operasyonu olan bir kisi, 48 saat içinde normal fonksiyonlarina dönüp, 4-5 gün içinde evine dönebilmektedir. Bu, bundan 20 sene öncesiyle kiyaslandiginda en az %100 ilerleme ifade eder. Ameliyat yara izleri küçülmüs, anjiografi ve anjioplasti metodlari günden güne gelismis ve hala gelismeye devam etmektedir. Kullanilan teknikler koroner anjioplasti, balon anjioplasti, stent konum islemleri, kullanilan malzemelerin git gide iyilestirilmesi ile uzun dönem basarilarda büyük yol kat edilmistir.” Kullanilan ilaçlarin degismesi ve daha etkili hale getirilmesi ile kalp hastaliklarindan korunma yönünde çok büyük avantajlar saglandigini dile getiren Dr. Genco Yücel, yine de günümüzde kalp ve damar hastaliklarinin 40 yasin üzerindekilerde neredeyse yari yariya, yaklasik % 45 oraninda ölüme sebebiyet verdigi ve kanser gibi hastaliklardan daha fazla can almakta oldugunun altini çiziyor.

KORUNMAYA ERKEN YASTA BASLAMALIYIZ

Kalp ve damar hastaliginin 40’li, 50’li yaslarda olustugu ve daha öncesinde hiçbir sebebi olmadigina dair düsüncelerin toplumda yaygin kani oldugunu söyleyen Dr. Genco Yücel, son yillarda yapilan arastirmalarda 20’li yaslardaki kisilerin de kalp damarlarinda daralmalarin basladiginin gözlemlendigini belirtmekte. “Günümüz yasam kosullarinda, is dünyasinin özellikle bilgisayar basinda yogunlasmasi, kisilerin is ve ev arasinda sikisan hayat düzenleri, spor yapma, gezme, dolasma imkanlarinin azalmasi; özellikle, çocuklarda ve gençlerde sokaklarda hareket etmeyi ve spor yapmayi içeren aktivitelerin yerini bilgisayar basinda mesrubat içip zararli olabilecek fast food yiyerek geçirmenin almasi; sismanlik ve bir takim metabolik hastaliklara yol açmaktadir. Seker hastaligi ve kolesterol yüksekligi gibi kalp sagligi yönünden riskli durumlarin sikligi genç insanlarda artmaktadir” diyen Dr. Genco Yücel, erken yaslarda önleyici tedavilere baslamanin önemine dikkat çekiyor ve artik daha genç yaslarda kan seker ve kan kolesterol analizlerinin yapilmasi ve buna yönelik tedbirlerin alinmasinin gündeme geldigini belirtiyor.

Özellikle riskli grupta yer alan gençlerin 20’li yaslarda ilk kontrolden geçmeleri ve bu kontrollerde çikan sonuçlara göre senelik veya daha nadir olarak kontrollere devam etmelerini öneren Dr. Genco Yücel, riskli grup olarak da özellikle ailelerinde genç yasta kalp hastaligi olanlari tanimliyor. Bu gençlerin, kontrollerde kan kolesterol ve açlik kan sekeri düzeylerine baktirmalarini ve tansiyonlarini ölçtürmelerini tavsiye eden Dr. Genco Yücel, bu parametrelerin yüksek bulunmasi halinde daha ileri tetkiklere ve kolesterol, tansiyon, seker düsürücü tedavilere baslanmasini önerdiklerini ekliyor.

Dr. Genco Yücel, tüm bu yaklasimlardaki temel amacin, degisen yasam kosullari yüzünden artan kalp hastaligi yogunlugunu düsük tutmak ve 40 yasin üzerinde yogun olan kalp ve damar hastaliklari yüzünden görülen ölümlerin 30’lu yaslara dogru gerilemesini önlemek oldugunu; bunun neticesinde de hem kisilerin saglikli olmasini, hem de toplumun üzerindeki ekonomik yükü azaltmak oldugunu belirtiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası