Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Modern hayat yeni alerjiler getiriyor

Sehirlesmenin artisina bagli olarak gökdelenlerdeki ofis hayatinin da daha yayginlasmasi günümüzde yeni hastaliklarin olusumunu da tetikliyor. Ofisteki havasiz ortam, hali kapli zeminler ve açilmayan camlar nedeniyle maruz kalinan alerjenler; sürekli burun akintisi, hapsirik ve göz yasarmasiyla seyreden alerji olusumuna neden oluyor. Sebebi belirlenemeyen alerjiler ise önlem alinmasini engelliyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Kulak Burun Bogaz Uzmani Prof.Dr. Nesil Keles ve Cilt Hastaliklari Uzmani Dr. Figen Akin, alerjilerin belirlenmesinde kullanilan Prick ve Patch testleri ile ilgili bilgi verdi.

Son zamanlarda en sik rastladigimiz solunum yolu alerjenleri, ev tozu akarlaridir. Özellikle yerleri halilarla kapli kapali ortamlarda, ofis ortamlarinda bu alerjenin görülme sikligi artabilir. Ayrica klimali ortamlarda, ofis ortamlarinda bulunan bazi tahris edici kimyasal maddeler de alerjen olmasa bile burun hastaliklarina neden olabiliyorlar. Alerjenler, mevsimlere göre degisiklik gösterirler. Özelikle küf mantarlari ve ev tozu akarlari kis aylarinda artisa geçiyor. Alerji kaynagini dogru tespit etmek tedavi açisindan büyük önem tasiyor. Bu alanda iki önemli test bulunuyor.

Vücudun reaksiyon gösterdigi maddenin belirlenmesi için hastalara Prick testi uygulanir.

Prick testi, belirli bir sayida alerjenin cilde yerlestirilmesi ve hangisinin reaksiyona neden olacaginin gözlenmesi temeline dayanan basit ve acisiz bir prosedür.

Anadolu Saglik Merkezi’nden Kulak Burun Bogaz Uzmani Prof. Dr. Nesil Keles bu testle ilgili su bilgiyi veriyor:

“Testte reaksiyon alani ne kadar genisse test edilen maddeye olan alerji gerçekte o denli yüksektir. Testleri, yakinmalari olan herkes yaptirabilir. Ancak bazi hasta gruplarinda bir takim önlemler alinmasi ya da bazi seylere dikkat edilmesi gerekmektedir. Örnegin deri testlerini antialerjik ilaç kullananlar, dermografizm benzeri deri hastaliklari olanlar, çok küçük çocuklar, ya da alerji yakinmalarinin çok yogun oldugu dönemlerde yapilmamasi ya da önlemler alinarak yapilmasi önemlidir. Bu nedenle alerji testlerinin uzman kisilerin denetiminde yapilmasi ve degerlendirilmesi gereklidir.”

Deriye yama yöntemiyle cilt alerjileri belirleniyor

Ciltte olusan alerji de Patch (Yama) testi ile belirlenebiliyor. Hastalarda, deriye temas yoluyla etkili alerjenlere karsi duyarliligi saptamak amaciyla yapilan bir deri testi olan Patch testi ile geç tipte olusan alerjik reaksiyonlar saptanabiliyor. Egzema tablosu görülen, özellikle el egzemasi olan hastalara uygulanan Patch testi ile olayin bir alerjenle temas sonrasi mi yoksa derinin tahrisi sonucu mu olustuguna karar verilir. Alerjen saptanarak hastanin etkili bir sekilde tedavi edilmesi saglanmis olur.

Anadolu Saglik Merkezi’nden Cilt Hastaliklari Uzmani Dr. Figen Akin testin nasil yapildigini söyle aktariyor:

“Patch testi kapsaminda kullanilan “True Test Sistemi”, alerjenlerin emdirilmis bir sekilde hazir bulundugu ve ayri ayri bölümlerde 29 alerjeni içeren yapiskan bantlardan olusur. Bu hazir bantlar hastanin sirt bölgesi alkolle temizlendikten sonra yapistirilir. Hastadan 3 gün banyo yapmamasi istenir. 72 saat sonra bantlar çikarilir ve yarim saat sonra uygulama alanlarindaki farkli cilt reaksiyonlarina bakilarak test sonucu degerlendirilir.”

Patch testi yaptirirken dikkat edilmesi birkaç nokta bulunuyor. Öncelikle testi yapmadan önce deri lezyonlarinin tamamen silinmis olmasi gerekmektedir. Eger egzemanin aktif oldugu dönemde yapilirsa test alaninda siddetli bir reaksiyon olusabilir ve test saglik olarak degerlendirilemez.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası